Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

STO OBJEVŮ: Římská okna, ničivý déšť i český křišťál. Sklo stvořila příroda

Seriál
Každý den se v něm kocháme, každý den se jím kocháme. Sklo stvořila příroda, v průběhu staletí jej také čeští skláři vybrousili ve skvost. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Český křišťál má ve světě dobrou pověst a v mnoha zemích je ceněným artiklem. Lustry vybroušené na našem území visí v nejluxusnějších hotelích, sídlech, kostelech i mešitách po celém světě | foto: Profimedia.cz

V řezu historií se lidstvo snažilo sklo vyrobit mnoha způsoby. Ten nejdramatičtější? Atomovou bombou. Člověk měl brzy poznat daleko zásadnější dopady ničivé zbraně, přesto to byl v roce 1945 v Novém Mexiku zajímavý úkaz. Po testech nukleární pumy zůstala poušť lesklá, skelná.

„Oko kráteru vypadá jako zelené jezero, zem se roztavila a poté znovu ztvrdla. Vidíme nejroztodivnější tvary, vzduchové bubliny, červovité zkrouceniny, listy ztvrdlé ve vzduchu,“ psal magazín Time v reportáži ze srdce projektu Manhattan.

Mohutná exploze podle vědců pouštní písek vsála do svého nitra, roztavila ho ve vzduchu a tekuté sklo následně pršelo zpět na zemský povrch. V roce 1953 armáda poslala do akce buldozery a „zelené jezero“ zmizelo.

Na světě se však najdou jemu podobná ve všech vojenských prostorech, kde se experimentovalo se silnými výbuchy a nacházely se tam vhodné horniny. A historicky se nacházela na místech, kam dopadl meteorit či udeřil blesk.

I díky tomu může být ve šperku egyptského krále Tutanchamona žlutý skarab vyrobený z kusu skla, jehož stáří se odhaduje na 29 milionů let.

Revoluční Římané

Využít sklo uměli naši předci odpradávna. Sloužilo jako provizorní nože, hodilo se na hroty kopí či šípů. Stále to však bylo sklo nalezené, nikoli vyprodukované.

K tomuto poznání došly až přední starověké civilizace. Legendární římský válečník a především filozof Plinius starší ve svých spiscích hovoří o tom, že vynálezci skla jsou féničtí obchodníci, kteří na něj přišli při náhodném připravování večeře na břehu afrického kontinentu, tento zápis byl dlouho považován za obecnou pravdu.

100 divů světa

Pokud je však moderní vědě známo, starověký přírodovědec se mýlil. Obyčejný táborový oheň by na tavení křemičitých písků nestačil, prvenství v odhalení tajemství výroby skla se obvykle připisuje obyvatelům dnešní Sýrie.

Nicméně skutečnými průkopníky byli až Římané, to můžeme říci s jistotou. Právě oni si začali pomocí olověných rámečků zasazovat malé tabulky do oken, aby získali ochranu proti větru a dešti. Využívali i tak podstatný vynález, jakým je sklem kryté zrcadlo.

Dobře si osvojili i pokročilou techniku, jakou je foukání skla, byli schopní si připravovat číše lepších tvarů i kvalit, navíc za cenu dostupnou i běžným obyvatelům. Najednou mohli lidé poznat červené od bílého vína přímo v poháru, už to je přece zásadní výhoda průhledných stěn!

Český křišťál

Tři otazníky

  • TEPLOTA PŘI VÝROBĚ? Díky použití alkalických látek se teplota tání křemene snižuje z 2 000 °C na 1 000 °C; byl to zásadní objev, který lidem v historii umožnil vyrábět sklo.
  • NEPRŮSTŘELNÉ SKLO? Vzniká kombinací velmi pevných vrstev s vrstvami měkkými, které náraz pohlcují. Všechny vrstvy musí mít podobný index lomu, aby zůstaly průhledné.
  • RECYKLACE? Jistě! Sklo při ní neztrácí nic ze svých vlastností, navíc se ušetří až 50 % energie potřebné při výrobě skla nového.

Brzy se sklářské výtvory rovnaly cenou šperkům a drahému kamení, ba tyto komodity i převyšovaly. Ve středověku si výsostného postavení užívali Benátčané, své řemeslníky dokonce tamní panovníci přestěhovali na souostroví Murano a zakázali jeho opuštění, aby si pohlídali výrobní tajemství.

Konkurence přesto vyrostla a italské kouzelníky přerostla. V zemích českých. Sklářství má v tuzemsku kořeny zapuštěné už od konce 12. století, největší rozmach přišel s vládou Rudolfa II., panovník se zálibou ve všem pěkném a tajemném umělce z hutí miloval.

Karel IV. podporoval výrobu skla okenního, distribuoval vitráže na výzdobu kostelů i chrámů například Pražského hradu. Rudolf II. o pár století později dva rody huťmistrů povýšil do šlechtického stavu a o českém křišťálu se nesly zkazky po starém kontinentu.

Ceněný je dodnes. Lustry vybroušené na našem území visí v nejluxusnějších hotelích, sídlech, kostelech i mešitách po celém světě.

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

České tanky pro Ukrajinu bojují u Mykolajivu. Máme fotky z fronty

Exkluzivně Česká republika před několika týdny začala na východ posílat ruční zbraně a munici a později i dělostřelectvo, tanky a...

Dohoda s Německem: na stole jsou Leopardy, Pumy a raketomety MLRS

Válka na Ukrajině významně rozhýbala nejen nákupy nových zbraní, ale paradoxně také jejich výměny v rámci evropského...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Deset tisíc let stará móda dinosauřích náhrdelníků

Dinosauří zkameněliny byly známé již lidem v dobách dávno minulých. A to nikoliv jen v dobách předvědeckých, ale...

Archeolog: Evropa byla globální už v době bronzové, mléko trávili první Britové

Rozstřel Svět byl v minulosti mnohem propojenější, než jsme si mysleli. Už před třemi tisíci lety, tedy dávno před Římskou říší,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češka vyvinula přelomový lék proti rakovině prostaty. Popsala, jak funguje

Vysíláme Česká vědkyně Martina Benešová spolu se svým německým týmem vyvinula nový lék pro diagnostiku a léčbu rakoviny...

Fosilie evropského dinosaura ukázala tajemství sauropodí kůže

V roce 1852 obdržel Samuel Husband Beckles (1814–1890), britský právník a proslulý sběratel fosilií, zajímavou zásilku...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...