Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

STO OBJEVŮ: Římská okna, ničivý déšť i český křišťál. Sklo stvořila příroda

Seriál
Každý den se v něm kocháme, každý den se jím kocháme. Sklo stvořila příroda, v průběhu staletí jej také čeští skláři vybrousili ve skvost. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Český křišťál má ve světě dobrou pověst a v mnoha zemích je ceněným artiklem. Lustry vybroušené na našem území visí v nejluxusnějších hotelích, sídlech, kostelech i mešitách po celém světě | foto: Profimedia.cz

V řezu historií se lidstvo snažilo sklo vyrobit mnoha způsoby. Ten nejdramatičtější? Atomovou bombou. Člověk měl brzy poznat daleko zásadnější dopady ničivé zbraně, přesto to byl v roce 1945 v Novém Mexiku zajímavý úkaz. Po testech nukleární pumy zůstala poušť lesklá, skelná.

„Oko kráteru vypadá jako zelené jezero, zem se roztavila a poté znovu ztvrdla. Vidíme nejroztodivnější tvary, vzduchové bubliny, červovité zkrouceniny, listy ztvrdlé ve vzduchu,“ psal magazín Time v reportáži ze srdce projektu Manhattan.

Mohutná exploze podle vědců pouštní písek vsála do svého nitra, roztavila ho ve vzduchu a tekuté sklo následně pršelo zpět na zemský povrch. V roce 1953 armáda poslala do akce buldozery a „zelené jezero“ zmizelo.

Na světě se však najdou jemu podobná ve všech vojenských prostorech, kde se experimentovalo se silnými výbuchy a nacházely se tam vhodné horniny. A historicky se nacházela na místech, kam dopadl meteorit či udeřil blesk.

I díky tomu může být ve šperku egyptského krále Tutanchamona žlutý skarab vyrobený z kusu skla, jehož stáří se odhaduje na 29 milionů let.

Revoluční Římané

Využít sklo uměli naši předci odpradávna. Sloužilo jako provizorní nože, hodilo se na hroty kopí či šípů. Stále to však bylo sklo nalezené, nikoli vyprodukované.

K tomuto poznání došly až přední starověké civilizace. Legendární římský válečník a především filozof Plinius starší ve svých spiscích hovoří o tom, že vynálezci skla jsou féničtí obchodníci, kteří na něj přišli při náhodném připravování večeře na břehu afrického kontinentu, tento zápis byl dlouho považován za obecnou pravdu.

100 divů světa

Pokud je však moderní vědě známo, starověký přírodovědec se mýlil. Obyčejný táborový oheň by na tavení křemičitých písků nestačil, prvenství v odhalení tajemství výroby skla se obvykle připisuje obyvatelům dnešní Sýrie.

Nicméně skutečnými průkopníky byli až Římané, to můžeme říci s jistotou. Právě oni si začali pomocí olověných rámečků zasazovat malé tabulky do oken, aby získali ochranu proti větru a dešti. Využívali i tak podstatný vynález, jakým je sklem kryté zrcadlo.

Dobře si osvojili i pokročilou techniku, jakou je foukání skla, byli schopní si připravovat číše lepších tvarů i kvalit, navíc za cenu dostupnou i běžným obyvatelům. Najednou mohli lidé poznat červené od bílého vína přímo v poháru, už to je přece zásadní výhoda průhledných stěn!

Český křišťál

Tři otazníky

  • TEPLOTA PŘI VÝROBĚ? Díky použití alkalických látek se teplota tání křemene snižuje z 2 000 °C na 1 000 °C; byl to zásadní objev, který lidem v historii umožnil vyrábět sklo.
  • NEPRŮSTŘELNÉ SKLO? Vzniká kombinací velmi pevných vrstev s vrstvami měkkými, které náraz pohlcují. Všechny vrstvy musí mít podobný index lomu, aby zůstaly průhledné.
  • RECYKLACE? Jistě! Sklo při ní neztrácí nic ze svých vlastností, navíc se ušetří až 50 % energie potřebné při výrobě skla nového.

Brzy se sklářské výtvory rovnaly cenou šperkům a drahému kamení, ba tyto komodity i převyšovaly. Ve středověku si výsostného postavení užívali Benátčané, své řemeslníky dokonce tamní panovníci přestěhovali na souostroví Murano a zakázali jeho opuštění, aby si pohlídali výrobní tajemství.

Konkurence přesto vyrostla a italské kouzelníky přerostla. V zemích českých. Sklářství má v tuzemsku kořeny zapuštěné už od konce 12. století, největší rozmach přišel s vládou Rudolfa II., panovník se zálibou ve všem pěkném a tajemném umělce z hutí miloval.

Karel IV. podporoval výrobu skla okenního, distribuoval vitráže na výzdobu kostelů i chrámů například Pražského hradu. Rudolf II. o pár století později dva rody huťmistrů povýšil do šlechtického stavu a o českém křišťálu se nesly zkazky po starém kontinentu.

Ceněný je dodnes. Lustry vybroušené na našem území visí v nejluxusnějších hotelích, sídlech, kostelech i mešitách po celém světě.

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Když má umřít Bambi, veřejnost se bouří. I když si to Bambi zaslouží

Neochota zabíjet roztomile a něžně vypadající zvířátka, i když je to zrovna zapotřebí, se může snadno obrátit proti...

Zapomenuté heslo k Windows můžete resetovat. Až na výjimku to jde snadno

Zapomenout heslo pro přístup do PC je děsivá představa. Stane-li se to ve Windows, existuje relativně velká šance, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premiérový let vrtulníčku nad Marsem se odkládá. Při testu došlo k chybě

Den před výročím letu prvního člověka do kosmu se měl uskutečnit jiný zajímavý vesmírný počin. Nad povrch cizí planety...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Americká univerzita hledá někoho, kdo by oživil mrtvé a zachránil svět

Hledáte příhodné zaměstnání, ale pořád nemůžete natrefit na zajímavou nabídku? Rádi byste zaujali takový post, který je...

Pět zásadních rad, které vám pomůžou přežít setkání s T. rexem

Jak lovil nejslavnější dravec dávné historie Země? Jak si hledal kořist a jak by se mu dalo uniknout?

STO OBJEVŮ: Hruška pro zdokonalení železa se ujala nejdříve v armádě

Seriál Ocelový věk nastal díky vojenské zakázce. Ovšem pevnou slitinu železa, uhlíku a dalších prvků lidstvo využívá i mírově....

Kariéra od mikroskopu. Jak čtyři čeští vědci rozšiřují naše chápání světa

Premium Už v raném věku sbírali významná ocenění, dnes svým zanícením pro vědu neustále zvětšují naše povědomí o světě. Jak se...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...