Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

STO OBJEVŮ: Jak nahradit slonovinu? Nastoupila doba plastová

Seriál
Lidstvo prošlo érou kamennou, bronzovou i železnou, teď se zdá, že je tady doba plastová. Umělé hmoty začínají být vážným problémem, a to s nimi žijeme sotva dvě století. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.

Kde udělali soudruzi z NDR chybu? Plastové příbory a náhražky všeho možného se s obřím nadšením uživatelů rozšířily napříč světem. Dopady masivní spotřeby plastu na přírodu řešíme až v posledních letech. | foto: Profimedia.cz

Muž, kterému se přičítá plastové prvenství, se jmenoval Alexander Parkes. V 19. století netušil, jakého džina dvou tváří vypouští z lahve.

Rodák z Birminghamu byl duše přemýšlivá. Dokázal to už jako zaměstnanec firmy George a Henry Elington, specializující se na galvanizaci. Pro ni vyvinul proces elektrolytického postříbřování jemných uměleckých děl, zvládl tak potáhnout i křehké květiny, nebo dokonce pavučiny.

Svou sérii desítek patentů načal jako osmadvacetiletý v roce 1841, ten první získal za hydroizolaci tkanin potažením gumou. Tehdy už měl za sebou řadu pokusů s přírodním kaučukem.

A právě to ho přivedlo k myšlence vyrobit materiál, který by se za tepla stal plastickým a dal se tvarovat.

Parkesin a xylonit

Uspěl v roce 1855. Jeho patentovaný termoplast, vytvořený rozpuštěním nitrátu celulózy v alkoholu a kafru s obsahem éteru, se skutečně zatepla stal dobře tvarovatelným a studený si pak udržel tvrdost. Nazval ho po sobě parkesin.

Materiál „tvrdý jako rohovina, ale ohebný jako kůže, schopný odlévání, lisování, barvení i řezání“ v roce 1862 s velkým úspěchem představil na londýnské průmyslové výstavě. Užaslým návštěvníkům nabídl přehlídku plastových předmětů, většinou určených pro kuchyni.

Povzbuzen založil v roce 1866 společnost s cílem plastové věci vyrábět. Tehdy ještě neuspěl. Nepodařilo se mu dělat je dostatečně levně, snadno a natolik kvalitně, aby hotové předměty nepraskaly a nehořely.

Po dvou letech prodal Parkesin Company obchodnímu společníkovi Danielu Spillovi. Na plastech sice pracoval dál, ale k vysněnému ideálu nedospěl. Nedařilo se ani Spillovi s jeho plastovou verzí nazvanou xylonit.

Co naopak žilo dál, byla myšlenka plastu, který by novými vlastnostmi dosavadní repertoár materiálů obohatil.

Na plastovou cestu se posléze napojil Newyorčan John Wesley Hyatt, i když jeho motivace zní trochu kuriózně. Jako majitel firmy zaměřené na domino a figurky pro hru dáma hledal k jejich výrobě levnější materiál a začal s Parkesovou směsí experimentovat.

Velmi drahé kulečníkové koule ze slonoviny později nahradily levnější z...

Velmi drahé kulečníkové koule ze slonoviny později nahradily levnější z celuloidu.

Navíc, podobně zaměřená firma vyhlásila soutěž o deset tisíc dolarů pro vynálezce náhrady za drahou slonovinu používanou na kulečníkové koule. Hyatt Parkesův nápad tehdy nejen vylepšil, ale našel i způsob, jak vyrábět levněji, a dokonce na to sestrojil zařízení.

Celuloid a bakelit

Tři otazníky

  • SLÁVA PRO PARKESE? Jeho podíl na plastové historii ocenila The Plastics Academy, která ho v roce 2005 posmrtně uvedla do Síně slávy.
  • AŽ NA DNĚ MOŘÍ? Plastový odpad objevila podmořská expedice i v nejhlubším známém místě planety, Mariánském příkopu, téměř 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu.
  • MULTITALENTI? V 19. století vynálezci oplývali velkým rozmachem v mnoha oborech. Parkesovy patenty se počítaly na desítky, Baekeland překročil stovku a Hyatt se podílel na 236.

Slibované dolary sice nikdy nedostal, ale na materiál nazvaný celuloid získal v roce 1869 patent. A ve své nově založené firmě začal vyrábět kdeco: kromě kulečníkových koulí i brýlové obroučky, hřebeny, pingpongové míčky, vložky do límečků… a také filmové pásky. U filmařů sice našel velký odbyt, přitom právě oni často doplatili na nepříjemnou vlastnost celuloidu: snadno a rychle hoří, pročež leckterý archivovaný snímek nenávratně zmizel.

Hyattem užívané slovo celuloid přežilo dodnes stejně jako další z řady podobných hmot - bakelit. V něm dokonce zní jméno jeho autora Lea Baekelanda, který na něj získal patent v roce 1909 a svým revolučním, plně syntetickým, tvárným, ale nehořlavým materiálem doslova zaplavil 20. století.

Takže Parkes? Hyatt? Baekeland? Kdo z nich načal „éru plastů“? Názory se liší. Lidské poznání se řetězí a leckdy je těžké najít pravý bod zrodu.

Zvlášť když posléze přišla záplava dalších syntetických materiálů: polyetylen, polyamid, polyester, polypropylen… Některé byly překonané, jiné nově přicházejí. Staly se pevnou součástí našich životů, nositeli mnoha užitečných vlastností, ale i noční můrou ekologů.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Některé funkce z Windows a Office zmizely. Připomeňte si ty nejhorší

Microsoft se v průběhu let v systému Windows zbavil celé řady funkcí. Některé byly zbytečné, jiné až otravné. Pojďme si...

Jak Izrael zničil irácký jaderný reaktor. Došlo i na spolupráci s Íránem

Izrael byl a je Arabům trnem v oku. K jeho zničení neváhali desítky let usilovat o získání jaderných zbraní. Na čele...

Snahy nepřátel pořídit si jaderné zbraně se rozhodl Izrael eliminovat

V létě 1981 přeoraly izraelské bomby irácký jaderný reaktor v Al Tuvajtě. Tím Saddámu Husajnovi na dlouhou dobu...

Nový objev ukazuje, že u moravského Štramberka plavali v moři krokodýli

Ve vápencových sedimentech v okolí Štramberka byly objeveny fosilní zuby nových druhohorních plazů. Přesné určení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První vzdušné tankování z dronu. Američané jsou zase o krok napřed

Letové testy tankovacího bezosádkového letounu Boeing MQ-25 Stingray mají za sebou významný milník. Vůbec poprvé v...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Od kuliček ke krasopisu. Dětská hra inspirovala k propisce

Seriál Historie jistě zná i zásadnější vynálezy, ale na život bez propisky alias kuličkového pera byste si každopádně zvykali...

Jak dopadne pandemie covidu? Zřejmě nejhůře jak mohla, přitom ne špatně

Virus SARS-CoV-2 napříč světem zřejmě zdomácní. Pravděpodobnost, že by se ho podařilo vytlačit a získat proti němu...

STO OBJEVŮ: Plastelína, která je dětem zakázaná. Na semtex přišli Češi

Seriál Vypadá jako nevinná dětská plastelína, ovšem semtex dětem do ruky v žádném případě nepatří. Plastická trhavina náleží...

Čipy v mozku umožní psát silou mysli, kritici však varují před zneužitím

Američtí vědci dekódovali mozkové signály spojené se schopností psát rukopis. Tyto signály dovedou zachytit dva malé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...