Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

STO OBJEVŮ: Plastelína, která je dětem zakázaná. Na semtex přišli Češi

Seriál
Vypadá jako nevinná dětská plastelína, ovšem semtex dětem do ruky v žádném případě nepatří. Plastická trhavina náleží mezi světově nejproslulejší československé vynálezy. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.

Dříve byl semtex určen jen pro armádní účely, až později se začal používat pro civilní, hlavně demoliční, práce. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bylo krátce před Vánocemi 1988. Večer 21. prosince nad skotským městečkem Lockerbie explodoval ve výšce 9 400 metrů americký Boeing 747 přezdívaný Jumbo Jet letící z Londýna do New Yorku. Zahynulo 270 lidí včetně jedenácti obyvatel městečka.

Dlouhé vyšetřování označilo teroristický útok jako libyjskou akci, zřejmě to byla odveta za americké bombardování libyjských měst. Na palubě nebyl žádný československý občan, přesto se v souvislosti s tragédií v celém světě skloňovalo jméno naší tehdejší republiky.

Že trhavinou ukrytou v zavazadlovém prostoru v magnetofonu Toshiba byl československý semtex, se sice nikdy nepotvrdilo, podezření však mělo důvod. Semtex byl považován za oblíbený nástroj teroristů. Ten punc se smývá těžko.

SEMTín EXplosive

Úkol vyvinout originální československou trhavinu přišel v 50. letech 20. století. Původní zadání: sloužit zejména ženijnímu vojsku.

Nová výbušnina měla nahradit tehdy používané jiné trhaviny a přinést lepší vlastnosti, o jakých se snilo už za druhé světové války: vysokou účinnost, a to i za extrémních teplot nebo ve vodě, a pro vojáky snadnou manipulaci, schopnost plastického tvarování, bezpečnost.

Za hlavního vynálezce je považován Stanislav Brebera, který vedl tým chemiků. Trhavinu vyvinuli v laboratořích pardubických Východočeských chemických závodů, o technologii levné výroby z domácích zdrojů se pak postaral Radim Fukátko. Rodila se samozřejmě v utajení, v domku zapadlém v lese.

100 divů světa

Výsledkem byla látka založená na kaučukovém pojidle a vysoce výbušné krystalické trhavině. Do poloviny 60. let nesla výrobní titul B1. V nově vybraném obchodním názvu později zaznělo jméno Semtína, části Pardubic, kde chemické závody sídlily. Kombinací slov SEMTín a EXplosive, anglického výrazu pro třaskavinu, vznikl známý semtex.

Trhavina přinesla žádoucí vlastnosti. Razanci. Výbušnost při teplotách v rozmezí několika desítek stupňů Celsia nad bodem mrazu i pod ním a také ve vodě. Bezpečnost při manipulaci. Pokud se do kvádříku, skutečně připomínajícího dětskou plastelínu, nezasune rozbuška a neodpálí se, dá se s ním pohazovat, hníst ho, řezat, bouchat jím o zem, přejet ho náklaďákem.

Záchranné značkování

Časem se změnilo původní zadání sloužit jen armádě. Semtex se postupně začal používat i pro civilní, hlavně demoliční práce.

Složitější to bylo s exportem. Od roku 1967 semtex putoval zejména do Libye a hlavně do Vietnamu jako pomocník pro odminování a pyrotechnické práce. V roce 1981, kdy už rostlo podezření, že po něm sahají teroristé, export do rizikových oblastí skončil a omezil se na země Varšavské smlouvy.

Co s dodanými tunami třeba NDR nebo Maďarsko udělaly dál, se můžeme jenom dohadovat. V roce 1989 byl vývoz zakázán zcela, zřejmě roli sehrála i aféra kolem Lockerbie. Znovu uvolněn byl v roce 1991.

Tři otazníky

  • NEŽÁDOUCÍ VYNÁLEZCE? Jeden z autorů semtexu, Radim Fukátko, dostal počátkem normalizace za svou činnost v roce 1968 z práce vyhazov a živil se manuálně.
  • SYMBOL? Semtex se stal nejen synonymem pro trhaviny, ale jmenuje se tak i populární český energetický nápoj nebo kapela, která se charakterizuje jako country-brutal-technofolk.
  • KONKURENCE? Vysoce účinných plastických trhavin jako semtex se ve světě vyrábí řada. Například v 50. letech – podobně jako semtex u nás – se v USA zrodila známá C4.

Dnes semtex vyrábí Explosia, a. s., která převzala adresu v Semtíně i jméno tamní předválečné firmy. A velmi se snaží pověst legendární trhaviny očistit.

Nejde jen o nejrůznější použití v civilní sféře - mimo jiné hasiči a záchranáři by mohli vyprávět o zachráněných životech ve zhroucených objektech. Vzhledem k tomu, že teroristé si semtex oblíbili i pro jeho špatnou zjistitelnost, se semtínští odborníci v roce 1991 podíleli na vytvoření mezinárodní Konvence o značkování plastických trhavin pro účely detekce.

Tehdejší Československo dokonce ještě před platností dohody začalo semtex značkovat těkavými látkami. Jeho přítomnost se tak dá zjistit, ačkoli ne až po výbuchu. Ovšem v případě letadla, jež explodovalo nad Lockerbie, by dnes mohl cvičený pes výbušninu odhalit už při nakládání.

  • Nejčtenější

Nainstalovali jsme uniklé Windows 11. Podívejte se, jak novinka vypadá

Měli jsme je vidět až 24. června, jenže Microsoftu unikl instalační soubor na internet. Neveřejné sestavení 21996.1 si...

Nástupce Windows 10 unikl na internet. Bude mít označení 11

Jak se blíží speciální akce Microsoftu, na níž má odhalit budoucnost Windows, objevují se úniky, které ukazují, jak by...

Windows 10 asi skončí. Co přijde po nich, není jisté

Již za devět dní bychom se mohli dozvědět, zda se společnost Microsoft rozhodla porušit své pravidlo a pokročit v...

Vypouštění CO2 začíná být drahé. Vyplatí se napumpovat ho pod zem?

Ceny emisních povolenek v Evropské unii letos několikanásobně vzrostly a citelně se začaly promítat do cen elektřiny....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendární drezína Muvka si zahrála i ve filmu Svatební cesta do Jiljí

Na jedné straně spektra hnacích drážních vozidel najdeme rychlíkové i těžké nákladní lokomotivy, na té druhé straně se...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Od kuliček ke krasopisu. Dětská hra inspirovala k propisce

Seriál Historie jistě zná i zásadnější vynálezy, ale na život bez propisky alias kuličkového pera byste si každopádně zvykali...

Jméno polárního dinosaura vzniklo jako poděkování soukromé společnosti

Fantazie vědců při pojmenovávání dinosaurů je takřka bezmezná a mnozí obyvatelé druhohorního světa by se lidské...

STO OBJEVŮ: Zázračný aspirin se užívá po tunách, stal se lékem na vše

Seriál Setkal se s ním snad každý, aspirin je častým pomocníkem lékařů. Ačkoli se zrodil v 19. století, seznam zdravotních...

Čipy v mozku umožní psát silou mysli, kritici však varují před zneužitím

Američtí vědci dekódovali mozkové signály spojené se schopností psát rukopis. Tyto signály dovedou zachytit dva malé...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....