Dnes masová záležitost: mobilní telefon navždy změnil mezilidskou komunikaci.

Dnes masová záležitost: mobilní telefon navždy změnil mezilidskou komunikaci. | foto: Fotolia

STO OBJEVŮ: Utržené sluchátko navždy změnilo lidskou komunikaci

  • 24
Činí nás šťastnými i nešťastnými, jsme na něm závislí. Mobilní telefon použijeme v průměru stopadesátkrát denně. Vůbec poprvé lidstvo telefonovalo bez drátu v roce 1973. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Známe znění prvního telegramu: „What hath God wrought“. Na lince mezi Washingtonem a Baltimorem se Samuel F. B. Morse 24. května roku 1844 úryvkem z Bible dotazoval: „Co to Bůh způsobil?“

Známe i znění prvního telefonátu: „Pane Watsone, pojďte sem, chtěl bych vás vidět.“ Tuto větu pronesl Alexander Graham Bell ve své kanceláři 10. března roku 1876 a vstoupila do historie komunikace.

Přesný první dialog provedený mobilním zařízením nikde zaznamenán není, ale celá historka ano. Zaměstnanec společnosti Motorola Martin Cooper si svou chvíli slávy užil. V centru rušného Manhattanu vytočil číslo největšího konkurenta, firmy Bell Labs.

„Že nevíte, odkud vám volám?“ údajně se otázal Joela Engela, který zvedl sluchátko v New Jersey. Druhá verze story hovoří o jiné větě: „Volám jen, abych se zeptal, jak mě slyšíte. Je na vašem konci vše zřetelné?“

Tak jako tak se vše odehrálo 3. dubna 1973 a svět se změnil. První mobilní telefon se začal prodávat o deset let později, stál čtyři tisíce dolarů (v přepočtu dnešním kurzem téměř sto tisíc korun), vážil 800 gramů a přezdívalo se mu „brick phone“, tedy cihla.

I tak to byla přelomová věc, která umožnila bohatým byznysmanům realizovat velké obchody. A díky praktické využitelnosti se z výsadního luxusu postupně stával spotřební materiál pro širokou veřejnost. „Vyřešili jsme nejstarší problém lidstva, komunikaci,“ liboval si Rudy Krolopp, člen vývojového týmu prvního prototypu.

Od luxusu k masovce

V Československu se čekalo s nástupem nové technologie pro veřejnost na pád komunismu, což ovšem neznamená, že by před revolucí nebylo bezdrátové volání možné. Pardubická Tesla byla schopna vyrábět přenosné stanice.

„V socialistickém Československu nicméně bylo nemyslitelné, že by civilista bez povolení a zkoušek vlastnil radiostanici a komunikoval do veřejné telefonní sítě. Jakmile SNB zahlédla na ulici kolemjdoucí s podezřelou vysílačkou, následovaly okamžitě kontroly,“ vzpomínal pro iDNES.cz Vladimír Mašek.

Nejstarší mobilní telefon Samsung SH-100 v muzeu Samsung

Mašek se podílel na spuštění první komerční analogové sítě, Eurotel ji uvedl do provozu 21. září 1991 a rozhodně to nebyla služba pro každého. Telefonní čísla začínala předvolbou 601 a za tarif se platilo téměř zlatem.

Jen si to srovnejme: Mobilní zařízení stálo 60 tisíc korun, dvě a půl hodiny hovoru 3 tisíce měsíčně. Platilo se i za příchozí telefonáty. To všechno s průměrnou hrubou měsíční mzdou 3 797 korun. Zkrátka drahý špás.

Tři otazníky

  • JAK VYPADAL PRVNÍ MOBIL V ČESKU? Model Nokia MD59 se pyšnil dvojicí olověných baterií, které vydržely několik minut hovoru, a i kvůli nim vážil hodně přes čtyři kilogramy.
  • KOLIK MÁME TELEFONŮ? Na každého občana České republiky staršího 6 let připadá podle ČSÚ jeden aktivní přístroj.
  • S KÝM SPÍTE? S telefonem vedle postele 65 procent Čechů, 11 procent si ho dokonce dává přímo na lůžko, například pod polštář.

I dobové reklamy jsou samozřejmě po téměř třech dekádách úsměvné, brojení proti telefonním budkám by dnes bylo považováno za útok na ohrožený druh.

Budování fenoménu nějaký čas trvalo, ale nakonec nabralo obří spád. Po třech letech fungování měl Eurotel pouhých 27 500 zákazníků, jenže v roce 2001 už bylo u tří fungujících operátorů dohromady přes pět milionů uživatelů.

Dnes patří chytré telefony k nepostradatelné součásti každého dne. Už s nimi zdaleka jen netelefonujeme, jsou přenosnou kanceláří i zábavnou konzolí. Jejich prostřednictvím žijeme virtuální sociální život, ulehčujeme si ten reálný.

100 divů světa