Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli stejně i v případě silné sluneční bouře, která by mohla vést až k blackoutu.

BOUŘE NA SLUNCI. Snímky sluneční erupce střední velikosti byly zaznamenány 25. června observatoří Solar Dynamics patřící americké NASA. | foto: NASAReuters

Slunce dává a bere. Bez něj by život na Zemi nikdy nevznikl. Nebýt této žluté koule na obloze, chyběl by kyslík z fotosyntézy a nevzniklo by zemědělství.

Slunce produkuje takzvaný sluneční vítr, proud částic letících proti zemskému magnetickému poli rychlostí zhruba 450 kilometrů za sekundu. Tyto částice jsou pozorovatelné v oblasti pólů jako polární záře.

Z neškodného větru se však může zrodit silná bouře. Pro lidstvo závislé na internetu to může znamenat dlouhodobé výpadky, varovala vědkyně na konferenci o datové komunikaci Sigcomm 2021.

Propojené kontinenty offline

Dramaticky vyhlížející výron hmoty do korony ukazuje, jak gigantické jevy to jsou. Samozřejmě hmota v oblaku je velmi řídká. Z našeho lidského hlediska v podstatě jde o vakuum.

Během sluneční erupce se z naší hvězdy uvolní koronální hmota. Proud silně nabitých částic mířících k Zemi následně vyvolává v zemské magnetosféře geomagnetickou bouři, při níž může dojít ke zkratu elektrické sítě a elektroniky.

Sluneční bouře jsou vzácné. Podle odborné asistentky počítačových věd na Kalifornské univerzitě v Irvine Sangeetha Abdu Jyothiové je každé desetiletí šance na sluneční bouři mezi 1,6 až 12 procenty.

Koronální výtrysky hmoty mohly Zemi zasáhnout již v pravěku. V nedávné historii však byly zaznamenány pouze tři takové události.

Jiskřící telegrafy a výbuchy po celém světě

Sluneční bouře v roce 1859, též známá jako Carringtonova událost, byla zaznamenána dvojicí britských astronomů Richardem Christopherem Carringtonem a Richardem Hodgsonem.

Výron koronální hmoty s nabitými elektrickými částicemi dosáhl zemské magnetosféry po necelém dni.

Po celém světě jiskřily telegrafy, jejich operátoři dostávali elektrické rány a docházelo k požárům. Byly zaznamenány také případy, kdy telegrafy fungovaly i přes odpojení od sítě.

Pokud by dnes zasáhla Zemi sluneční bouře stejné intenzity, nebylo by možné používat internet, satelity, mobilní telefony, GPS a bankomaty. Kdyby nastal dlouhodobý výpadek, tedy blackout, podle expertů by vypukl chaos.

V moderní společnosti však nemáme zkušenosti s tak velkou sluneční událostí. Proto je těžké určit míru rozsahu škod.

Richardem Carringtonem zakreslená skupina skvrn, ve které došlo 1. září 1859 k erupci, jež pak způsobila patrně nejsilnější magnetickou bouři za několik století

Tou nejznámější je Carringtonova událost z roku 1859. Geomagnetická bouře byla natolik silná, že vzplály telegrafní dráty a polární záře byla viditelná až v Kolumbii. Druhá nastala roku 1921 a třetí, menší bouře, v roce 1989. Tehdy zahalila do tmy celou kanadskou provincii Québec.

V těch dobách ještě neexistoval internet a moderní elektrické sítě. Dopady na globální internet sice nejsou dostatečně prostudovány, Abdu Jyothiová se ovšem ve své, v odborném časopise zatím nevydané práci pokusila určit nejvíce zranitelné body této infrastruktury.

Podle expertky je regionální připojení k internetu méně rizikové. Optické kabely totiž nejsou geomagnetickými proudy ovlivnitelné tak jako dlouhé podmořské kabely propojující kontinenty. Tyto kabely zahrnují zesilovače optického signálu, které mohou být poškozeny či zničeny.

Pokud by geomagnetická bouře poškodila zesilovače více kabelů současně, nastala by hrozba odříznutí celých kontinentů od sítě v rozmezí několika týdnů až měsíců, varuje vědkyně.

Státy ležící ve vyšších zeměpisných šířkách jsou ohroženy více než ty v nižších zeměpisných šířkách, neboť jsou v oblastech blíže k pólům rizika silného dopadu bouří podstatně vyšší. Mezi nejrizikovější země patří Spojené státy a Velká Británie. Nejvýhodnější pozici má Singapur, nachází se totiž blízko rovníku.

Katastrofická sluneční bouře by tedy nejprve odřízla od sítě právě národy ve vyšších zeměpisných šířkách.

Miliony lidí by přišly o živobytí. „Ekonomický dopad výpadku internetu na jeden den se odhaduje na více než 7 miliard dolarů. Co když síť zůstane nefunkční několik týdnů nebo dokonce měsíců?“ tázala se Abdu Jyothiová.

Vědkyně nabádá k tomu, aby začali brát provozovatelé sítí hrozbu slunečních bouří vážně, protože se globální internetová infrastruktura nevyhnutelně rozšiřuje.

Není otázka, zda se tak stane, ale kdy. Rizika slunečních bouří se zvětšují v období slunečního maxima, v němž se zrovna naše hvězda nachází.

Měli jsme štěstí, a ne jednou

V pondělí 11. října letošního roku byly pozorovány z obce Aguimes na Kanárských ostrovech skvrny na Slunci. Jedna velká skvrna byla údajně pozorovatelná s pomocí filtrů pouhýma očima.

Národní úřad pro oceán a atmosféru následně varoval před blížící se sluneční erupcí a možným narušením energetické sítě a satelitů během následujícího úterního dne.

Evropská kosmická agentura (ESA) sdílela záznam nádherné purpurové podívané na noční obloze nad celým Švédskem z 12. října. Polární záře byla dílem této sluneční a následující geomagnetické bouře a zaznamenal ji teleskop ve švédském městě Kiruna. Nebeská show byla viditelná z celého světa.

Bouře byla klasifikována jako slabá až střední. 23. července v roce 2012 nás však těsně minul nebezpečnější koronální výtrysk hmoty.

Sondy mise Stereo zkoumají Slunce

Do vesmíru byly vymrštěny miliony tun částic ze slunečního magnetického pole, což zaznamenala vesmírná observatoř Stereo Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Dojít podle expertů k této erupci o devět dní později, zasáhla by nás.

O dva roky později zjistili odborníci následky, které by v případě interakce se zemským magnetickým polem tato erupce měla. Částice by vyvolaly nejsilnější geomagnetickou bouři od roku 1859 s potenciálem závažně poškodit elektrickou síť a zlikvidovat družice na oběžné dráze.

Kolaps civilizace nehrozí

Extrémní sluneční bouře se však nerovná kolapsu technologické civilizace. Událost by nepostihla 100 procent rozvodných sítí a elektroniky. Navíc se můžeme chránit.

Podle Abdu Jyothiové je řešením instalovat kabely do nižších zeměpisných šířek blíže k rovníku. Pokud experti zjistí koronální výron včas, mohou ochránit klíčové komunikační systémy před selháním jejich vypnutím. Chytré sítě by zase mohly při přepětí obětovat svou část pro záchranu zbytku, což by je učinilo odolnějšími.

Vědci z Harvardu dostali v roce 2017 ambiciózní nápad elektromagnetického štítu. Obří magnet umístěný mezi Zemí a Sluncem by sloužil jako jakýsi slunečník stínící Zemi před slunečními bouřemi. Umístěn v oblasti rovnováhy mezi přitažlivými silami obou těles by pohltil většinu rizikové energie.

V současnosti se navíc rozbíhá závod ve vesmírném turismu. Pokud se stanou lety do kosmu levnějšími, možná se tam přestěhuje část průmyslu. Štít pak bude mít více možných ochranných využití.

26. prosince 2014

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Muži s maskou se přestali strachovat o život a řešili puk

Seriál Než brankáři začali používat masky, byl hokej mnohem nebezpečnějším sportem. V éře před maskami měli muži v brance...

STO OBJEVŮ: Pasterizace nám zaručila mléčné dobroty bez rizika

Díky pasterizaci si pochutnáte a nemusíte se bát zdravotních následků. Na syna chudého koželuha velice slušný objev,...

Organické molekuly v 68 milionů let staré fosilii mohou způsobit revoluci

V roce 2000 objevil preparátor Bob Harmon, pracující pro instituci Museum of the Rockies, dobře zachovanou kostru...

STO OBJEVŮ: Einsteinova teorie relativity se cizelovala u břehů Vltavy

Seriál Speciální teorie relativity vyjádřená dnes nejslavnější rovnicí mu nestačila. Geniální fyzik Albert Einstein představil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...