Šampion ve hře go se postaví umělé inteligenci.

Šampion ve hře go se postaví umělé inteligenci. | foto: Nature.com

Počítač proti intuici. Šampion ve hře go se postaví umělé inteligenci

  • 10
Od středy 9. března se proti sobě postaví zřejmě nejlepší lidský a počítačový hráč ve hře go. Klasická hra měla sice podle řady odborníků zůstat ještě dlouho výsadou lidí, ale specializovaná umělá inteligence ji již dnes dokázala zvládnout na velmi slušné úrovni.

Update: V prvním zápase vyhrál AlphaGo, další zápas začíná 10. března ve stejnou dobu, tedy v pět hodin ráno našeho času.

Program AlphaGo, který si překvapivě snadno poradil s mistrem Evropy ve hře go, ve středu 9. března čeká další velká výzva. V Soulu se bude konat utkání mezi ním a Korejcem Lee Sedolem, zřejmě jedním z nejlepších hráčů v dosavadní historii této komplikované hry. Tak komplikované, že dlouho si nikdo netroufal odhadnout, kdy software dokáže dosáhnout úrovně špičkových hráčů (že k tomu někdy dojde, bylo naopak téměř jisté).

Třiatřicetiletý Lee Sedol je nejúspěšnějším hráčem go posledních více než deseti let. Za svou kariéru vyhrál osmnáct mezinárodních turnajů nejvyšší kategorie, čímž se v historických tabulkách řadí na druhé místo. Hrát se bude opět na pět partií. Vítěz, který bude jasný nejpozději 15. března, si odnese milion dolarů.

Odborníci na umělou inteligenci i fanoušci go na výsledek čekají se zaujetím a jejich tipy se zatím dosti různí. V zápase proti evropskému šampionovi Fan Huiovi udělal AlphaGo několik chyb (alespoň to tvrdí odborníci, my jsme to nepoznali) a podle analýz by mohl být poražen. Na druhou stranu od zápasu uplynulo už pět měsíců a to je v tréninku neurálních sítí poměrně dlouhá doba. Nikdo neví, kolik zápasů od té doby AlphaGo hrál a nakolik se zlepšil. Pokud tvůrci umělé inteligence souhlasili se zápasem teď, zřejmě mají důvod předpokládat, že si jejich „svěřenec“ nepovede proti výrazně lepšímu hráči špatně.

Go má být do značné míry intuitivní hra, protože možných kombinací je příliš mnoho. Ani AlphaGo, vyvinutý Googlem (pardon, oficiálně holdingem Alphabet), při výběru vhodných variant nepropočítává všechny tahové možnosti. Sice takový podprogram obsahuje, ale v rozhodování před ním stojí několik speciálně vytrénovaných algoritmů (přesněji neurální sítě), které se postupně naučily doslova „odhadem“ zužovat výběr jen na tahy, které přinášejí dlouhodobý výsledek (více o principu v našem starším článku).

Zápas můžete sledovat živě na YouTube kanálu DeepMind, přenos začíná 9. března v pět hodin ráno našeho času.

zdroj: www.youtube.com