Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Dávek vakcíny proti covid-19 budou příští rok miliony, říká český vědec

„Rivalita šla stranou,“ říká o vývoji očkovací látky proti onemocnění covid-19 Ivo Vojtek. Tento vystudovaný mikrobiolog, který se ve společnosti GlaxoSmithKline zabývá mimo jiné právě hledáním vakcíny, dává nahlédnout pod pokličku své práce, ale říká i to, co si myslí třeba o původu viru.

Od začátku roku vývoj vakcíny proti viru SARS-CoV-2 velice pokročil, řekl moderátorovi Vladimíru Vokálovi ve skypovém rozhovoru Ivo Vojtek.

„Naučili jsme se hodně o tomto patogenu, co se týká genomické sekvence, vyvinuly se velice rychle příslušné testy a také nám to umožnilo identifikovat potencionální antigeny, které jsou takovým srdcem vakcíny,“ přiblížil odborník pokrok ve studiu tohoto viru. 

Český odborník očekává, že první vakcíny dorazí na trh během příštího roku, ovšem spíše až k jeho konci.Ideální by bylo, aby na trhu byly dostupné vakcíny od několika různých výrobců, každý využívající stávající výrobní kapacity. Díky tomu by podle Vojtka měly být ke konci příštího roku na trhu miliony dávek vakcíny (či spíše vakcín) proti koronaviru SARS-CoV-2. „To je reálné, je předpoklad postavený na stávajících kapacitách,“ řekl Ivo Vojtek. 

Vakcína by měla být do určité míry odolná proti různým změnám v samotném viru, který specialisté nazývají antigenický drift a podobně jako u sezonní chřipky na něj dokážou reagovat. Podle současných poznatků není známa žádná mutace viru SRAD-CoV-2, která by vývoj vakcíny komplikovala.

Informace ještě za redakci poněkud doplňujeme jedním příkladem. „Nebezpečná evropská mutace“, o které se v posledních dnech psalo ve sdělovacích prostředcích, včetně iDnes, například představuje čistě hypotetické riziko. Zmíněná práce (dostupná zde) navzdory titulkům pouze ověřovala účinek viru z 11 různých pacientů na buněčné kultury v laboratoři. Neověřovala, zda se podobné mutace šíří skutečně mezi lidmi, nemohla tedy ani kvalifikovaně určit, zda virus s tou či onou mutací je skutečně pro člověka nebezpečnější. 

Ivo Vojtek

Absolvent několika prestižních vysokých škol (Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně, Universität Wien, London School of Hygiene and Tropical Medicine) se výzkumu a vývoji vakcín věnuje už více než 12 let. V minulých letech byl členem výzkumného týmu pro imunoterapii rakoviny. Dnes se z pozice Vaccine Confidence Lead - Global Medical Affairs věnuje vedení projektů ve výzkumném a vývojovém centru společnosti GlaxoSmithKline (GSK) v belgickém Wavru. 

Mutace viru ovšem samozřejmě vědci studují, a zatím panuje víceméně obecná shoda, že změny ve viru nejsou velké, jak řekl i Ivo Vojtek. Dokonce existují poměrně důvody, proč se domnívat, že virus se bude vyvíjet tak, aby hostitelům - tedy lidem - škodil čím dále méně.

Alespoň 60% procentní proočkovanost

„Proočkovanost, která je potřeba k zabránění šíření viru, souvisí s nakažlivostí nemoci. Existují modely, které vypočítají, kolik lidí musí být chráněno, aby se patogen dále nešířil,“ vysvětloval Vojtek.

U viru SARS-Cov-2 se základní reprodukční číslo (R) pohybovalo před zavedení různých opatření zhruba mezi číslem 2 a 3. To znamená, že jeden infikovaný v průměru přenesl nemoc na další dvě až tři osoby. Ivo Vojtek připomíná, že podle modelů takovou nákazu (tedy s takovým R) by mělo zastavit proočkování zhruba 60 procent populace. (Nižší proočkovanost nákazu zpomalí v míře odpovídající míře proočkovanosti, ale nezaručí, že se nákaza přestane šířit a nemůže vyvolat občasné epidemie, byť lokální.)

Jak se vůbec vakcína při pandemii distribuuje? „Vakcínu musí dostat nejdříve ti, kdo ji potřebují nejvíce. V první řadě to jsou zdravotníci, kteří přicházejí do kontaktu s nemocnými, poté ty nejohroženější skupiny,“  vysvětluje Vojtek. 

Vývoj napříč firmami

„Naše firma GSK při vývoji vakcíny navázala asi šest partnerství,“ popisuje současný stav mikrobiolog. „Obchodní zájmy šly naprosto stranou,“ tvrdí dále. Firma se tak soustředí na to, aby poskytla expertizu a podporu všem partnerům, kteří mají slibné projekty.

„Co se týká Sanofi a GSK, což jsou největší výrobci vakcín na světě, tam jakékoliv konkurenční zájmy šly také stranou,“ myslí si odborník. 

V současné době se připravuje podle Ivo Vojtka více než 60 vakcín. Dvě z nich se již zkouší v lidech (zatím pouze v malých počtech především kvůli kontrole bezpečnosti látky, nikoliv její účinnosti). Jedna je vyvíjena v Číně a druhá ve spolupráci s americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). 

Bezpečnost vakcín

„Bezpečnost vakcín je pro nás nesmírně důležitá,“ vysvětluje Vojtek přístup firem při vývoji a prodeji očkovacích látek. Podle něj analýzy bezpečnosti vakcín nikdy nekončí a bezpečnost se hlídá během jejího celého životního cyklu.

„Vakcína, až se bude masově používat, se bude dál sledovat, co se týká jejích bezpečnostních profilů,“ popisuje situaci mikrobiolog. 

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

I proto nebudou regulační orgány žádným způsobem rezignovat na svou funkci, i když je nyní poptávka po urychleném vývoji vakcíny enormní. „Bezpečnost je vždy na prvním místě,“ řekl Vojtek v rozhovoru. Přesto si uvědomuje, že jakýkoliv zásah do organismu člověka není zcela bez rizika.

Týká se to i vakcín. Velkou pozornost nejen ve vědeckých kruzích vyvolalo pozorování, podle kterého vakcína právě firmy GSK proti „mexické chřipce“ (A H1N1) zvyšovala u očkovaných riziko výskytu narkolepsie. 

Narkolepsie je jedna z možných komplikací po onemocnění chřipkovým virem H1N1. Byla popsána u některých obětí pandemického viru „španělské chřipky“, který byl také subtyp H1N1. Existuje i možné vysvětlení tohoto mechanismu, podle kterého by mohla potíže způsobovat v případě viru i vakcíny stejný mechanismus. (V případě vakcíny by měl být efekt slabší, protože obsahuje méně bílkoviny onemocnění způsobující.)

Tento případ je podle Vojtka ovšem spíše ukázkou pouze zdánlivé souvislosti. Jde podle něj o časově, nikoliv ovšem příčinně související rozvoj vzácného onemocnění spojí s používáním vakcín. To podle jeho názoru pak přirozeně svádí ke spojování těchto dvou událostí. 

Více autistů našla největší studie mezi neočkovanými. Příběhy ale děsí dál

V podstatě se tedy podle Vojtka jedná o podobný případ jako domnělá souvislost MMR vakcíny s výskytem autismu. Vojtek uvádí, že přestože mnoho studií souvislost vyvrátilo, tvrzení se stále pravidelně vrací. 

Původ nového koronaviru

V rozhovoru na dálku moderátor narazil i na problematiku původu viru a zda je vůbec důležité vědět, jaký je jeho původ. „Pro vývoj vakcíny je opravdu důležité znát genomickou sekvenci a imunologické aspekty,“ řekl mikrobiolog. Kdy, kde a za jakých okolností k přenosu na člověka došlo, je podružné. 

Vznikl v laboratoři? Na čem jsou založené konspirace kolem koronaviru

Podle Vojtka se s pravděpodobností blížící se jistotě dá říci, že SARS-CoV-2 je vir, který původně koloval někde mezi netopýry a hady, než přeskočil na člověka. „Je to vývoj, který je poměrně obvyklý,“ říká. Je to i stále častější, jak člověk zasahuje hlouběji do přírody a žije i díky hustotě osídlení blízko divokým zvířatům. 

„Je to něco, co se vědělo již delší dobu a sledovalo se to několik let před tím, než covid-19 vypukl. Vznikly tak studie, které sledovaly vývoj virů s potenciálem přenosu na člověka ve zvířatech,“ uzavřel Ivo Vojtek. 

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc
Autor:
  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Expert: V modulárních reaktorech předběhly Čína s Ruskem západní výrobce

Vysíláme Česko by mohlo mít do jedenácti let první malý modulární jaderný reaktor, ryze český pak do dvanácti let. Jeho první...

Býložravec s přilbou pomohl odhalit proměny koster kachnozobých dinosaurů

Corythosaurus casuarius je poměrně dobře známý druh kachnozobého dinosaura, jehož hlavu zdobil výrazný „přilbový“...

Odhad výsledků voleb funguje jako doporučování filmů na Netflixu, naznačuje AI expert

Rozstřel Systém společnosti Blindspot Solutions dokázal odhadnout výsledek prvního kola prezidentských voleb už po sečtení 15 %...

Jak se měnily odhady stáří Země od Písma svatého po radiometrické datování

Dějiny odhadů stáří naší planety jsou velmi zajímavým příběhem. Pohlížíme-li na tuto historii jako na kuriózní přehled...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...