Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Při rychlém pohybu větší rozestupy. Kapénky za běžcem letí i deset metrů

  9:01
Jedním ze základních opatření v boji proti šíření koronaviru je bezpečná vzdálenosti od dalších lidí. Podle modelu belgicko-nizozemského týmu je rozumné při sportu dodržovat výrazně větší rozestupy než obvykle. Studie je bohužel nutně nedokonalá, protože o viru a způsobech jeho přenosu nevíme dost.

Pohyb kapiček vydechovaných běžcem | foto: Blocken et al.

Pokud jste se řídili doporučeními lékařů a v posledních týdnech si vyšli na vzduch na rychlejší procházku, zaběhat si či jezdit na kole, možná vás napadlo, jakou za sebou zanecháváte ve vzduchu stopu. Nešíří se kapénky z dechu při rychlém pohybu jinak než normálně?

Odpovědí nepřekvapivě je, že ano. Pohyb ovlivňuje rozptyl kapének z našeho dechu, a to velmi výrazně. To je alespoň výsledek modelu, který sestavili odborníci z univerzit v belgickém Lovani a nizozemském Eindhovenu.

Model obsahoval řádově z několika milionů buněk se speciálním důrazem na oblast...

Model obsahoval řádově několik milionů buněk se speciálním důrazem na oblast kolem úst. Kolem nich tedy buňky na snímku splývají.

Než přejdeme k číslům, dovolte několik poznámek, které vám umožní výsledek jasněji interpretovat. Práce je dílem skupinky vědců, z nichž většina se věnuje aerodynamickému modelování. Neexperimentovali s novým koronavirem SARS-Cov-2 ani jiným virem. Nezjišťovali, zda kapičky, které modelují, skutečně mohou obsahovat koronavirus. 

Jde o prakticky orientovanou práci, která má dát co nejjednodušší radu v situaci, kdy je spolehlivých informací málo. Autoři vyšli z extrémně zjednodušeného předpokladu: viry se šíří malými kapičkami, které kolem sebe šíříme, a těm je dobré se vyhnout.

Bezpečná vzdálenost jako základ prevence

Ve většině zemí je základní ochranou vzdálenost od ostatních lidí. Ve větší části světa platí doporučení a někde i zákonné nařízení, že lidé by se pokud možno měli držet od sebe na více než 1,5 metru. Je to založeno na pozorování, podle kterého se větší kapičky z našeho dechu (velmi zhruba řečeno kapénky s rozměry od desítek mikrometrů výše) klesají k zemi zhruba do vzdálenosti 1,5 metru od úst, ze kterých vzešly.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Autoři modelovali výhradně pohyb kapiček o rozměrech 40 až 200 mikrometrů, které jsou považované za velmi rizikové z hlediska přenosu. Není to jistě dokonalé řešení, protože pohyb různě velkých kapiček ve vzduchu probíhá velmi odlišně. Například ty menší (řádově jednotky mikrometrů) vydrží ve vzduchu déle, ale zda a jak účinně se jimi virus šíří, je stále otázkou odborných debat. 

Autoři se tedy věnují otázce, zda se šíří kapičky „správné velikosti“ při pohybu jinak. Výsledek je takový, jak by vám asi selský rozum napověděl. Při rychlejším pohybu se kapičky z našeho dechu pohybují dále, a to v úzkém pásu, který má zhruba šířku ramen sportujícího. Dlouhý je několik metrů až několik desítek metrů, záleží na rychlosti pohybu. 

Roli hraje rychlost pohybu i boční vítr

Při rychlejší chůzi je podle autorů pás za chodcem dlouhý zhruba pět metrů. Při běhu rychlostí 15 kilometrů za hodinu je to zhruba 10 metrů. Při jízdě na kole rychlostí 30 km/h zhruba 20 metrů.

Pokud by foukal silný boční vítr, měli byste se přizpůsobit situaci. Jednoduše řečeno, nebuďte příliš blízko po větru od ostatních. Dodejme také, že autoři nemodelovali vliv roušky nebo respirátoru, pohyb s nimi ovšem považují za rozumné opatření.

Pohyb kapiček vydechovaných běžcem při běhu rychlostí zhruba 15 km/h podle...

Pohyb kapiček vydechovaných běžcem při běhu rychlostí zhruba 15 km/h podle počítačové simulace belgicko-nizozemské skupiny. Při pohledu shora je vidět, že pruh za běžcem je relativně úzký. Velikost kapiček v simulaci se pohybuje od 40 do 200 mikrometrů (barevná škála je od modré, 40 mikrometrů, do červené, 200 mikrometrů).

Zopakujme na závěr, že studie nutně neznamená, že běžci či cyklisté kolem sebe chrlí virus, kudy se pohybují. Autoři výslovně píší, že z jejich práce nevyplývají žádné epidemiologické závěry. Nikdy také nebyl žádný případ přenosu při běhu či jízdě na kole.

Na druhou stranu, hypotéza je podložená i některými měřeními (jak byste asi čekali, s námahou roste množství kapiček v dechu), a tak je podle autorů lepší raději dbát zvýšené opatrnosti než naopak. Pohyb venku je přitom zbytný jen těžko. V odpovědích na otázky čtenářů vědci uvádí, že ho rozhodně doporučují.

Simulace má pochopitelně celou řadu slabin, které autoři sami přiznávají. Nevíme stále dost, abychom mohli dělat definitivní závěry. Berte to pouze jako velmi opatrné doporučení, které by mohlo všem, kdo se chtějí i během pandemie pohybovat venku, zjednodušit rozhodování. Pár metrů rozestupu navíc nemůže uškodit. 

Autor:
  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Událost vyhubivší dinosaury, přichází průměrně jednou za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že to byl temný kosmický tulák. Na zkoumání jeho původu se...

Poprava v přímém přenosu. Superzeppelin L 48 podlehl britským stíhačům

Červnový hromadný nálet šesti německých vzducholodí na Británii, v roce 1917, přišel hned na začátku o třetinu své...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odstartoval v pořádku, nyní však Rusové řeší problém nového modulu pro ISS

Start nového modulu Nauka (česky Věda) pro ruskou část Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) proběhl podle plánů, později...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Nepochopení dohnalo otce umělé inteligence Turinga k sebevraždě

Seriál Povídáme si s ní, slouží nám a jednou nám možná bude vládnout. Umělá inteligence je podle mnohých cesta budoucnosti,...

STO OBJEVŮ: Edwards přinesl s asistovanou reprodukcí štěstí mnoha rodičům

Seriál Neplodné páry měly po staletí smůlu. Dokud se v roce 1978 neobjevila asistovaná reprodukce. Od té doby se z narození...

Jak vzniká tornádo? Obří vysavač neodhalí ani radar či družice

Nelze ho zachytit běžným radarem ani družicí. S jeho předpovědí je to složité. Stačí, aby nastala jistá souhra...

STO OBJEVŮ: Sám ve volném vesmíru Leonov málem přišel o život

Seriál Chybělo jen velice málo, první lidský výstup do volného kosmu mohl místo triumfu dopadnout tragicky. Alexej Leonov však...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...