Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. srpna 2020 Kristián

Gilead stanovil cenu léku Remdesivir. Nebude pro všechny stejná

  23:51aktualizováno  23:51
Společnost Gilead Sciences stanovila cenu svého léku Remdesivir proti covidu-19 ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích na 2 340 dolarů (cca něco před 55 tisíc korun) za pětidenní léčbu. Pro někoho bude ovšem dražší, pro jiné levnější.

Remdesivir (ilustrační foto) | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Šéf společnosti Gilead Daniel O’Day v otevřeném dopise na stránkách společnosti oznámil cenu za lék Remdesivir. Tedy látku, která donedávna byla jedinou ověřenou pomocí u pacientů s nemocí covid-19.

Lék se zatím podává pouze infuzí a jedno takové balení podle Gileadu vyjde na 390 dolarů, tedy zhruba 9 200 Kč při kurzu pro 29. červen. Na základě dosavadních zkušeností se předpokládá, že průměrný pacient dostane celkem šest dávek během pěti dní a celková cena léčby se tak dostane na zhruba 2 340 dolarů, tedy 55 tisíc korun.

Podle dnes známých výsledků podávání léku zkracuje u těžce postižených pacientů dobu hospitalizace, počet úmrtí v této skupině však zřejmě výrazně nesnižuje. Výsledky na zvířatech ovšem dávají naději, že při včasném nasazení by mohl být efekt větší (a naznačují to ostatně i údaje získané od lidských pacientů, ale z pochopitelných důvodů těžko dostupný lék zatím dostávali především lidé ve vážném stavu).

Již samotné zkrácení hospitalizace má samozřejmě z hlediska ekonomiky zdravotnictví značnou cenu. I v relativně „levném“ českém zdravotnictví vyjde každý den pacienta na JIP (jednotce intenzivní péče) na desítky tisíc korun. Pokud jde pacienta na ARO (anesteziologicko-resuscitační oddělení), jde cena řádově do stovek tisíců.

Koronavirus ve světě

Muž v roušce odpočívá na pláži v Kolombu, hlavním městě Srí Lanky. (28. května...
Návštěvník prochází před obrazem francouzského malíře Georgese de La Toura ve...
Zdravotníci demonstrují v pařížské nemocnici Robert Debre. Snaží se prosadit...

Gileadem uvedená cena se tak pohybuje spíše v té nižší části odhadovaného rozptylu. Objevovaly se odhady, že cena léku by mohla být až řádově vyšší, tedy v desítkách tisíc dolarů (a stovkách tisíc korun) za léčbu průměrného pacienta.

Jak k tomu došli?

Nezávislá nezisková organizace ICER, která provádí analýzu ekonomických aspektů zdravotní péče v USA, dospěla nedávno k závěru, že lék Remdesivir by byl „cenově efektivní“ při cenách zhruba v pásmu mezi dvěma až pěti tisíci dolary za léčbu pacienta. Rozptyl je daný tím, že přesná účinnost přípravku ještě není zcela jasně známa. A také tím, že se objevila další alternativa pro pacienty ve vážném stavu, totiž podávání kortikosteroidu Dexamethasonu . Jaký přesně bude mít dopad na léčbu covidu-19, není v tuto chvíli jasné, těžko se tedy hodnotí i možný přínos Remdesiviru. (Dexamethasone tlumí přehnanou reakci imunitního systému pacienta, zatímco Remdesivir působí proti samotnému viru).

Nemůžeme nahlédnout do rozhodování Gileadu o ceně, jasné je, že cena výroby samotné je zanedbatelná. Externí odborníci odhaduji, že výroba jedné dávky by mohla vyjít na zhruba deset dolarů. V reálném prostředí ho indičtí výrobci generických léčiv produkují za zhruba 60 dolarů za jednu dávku (tj. zhruba 360 dolarů za šest dávek).

Mnohem větší roli hrají investice do výzkumu, klinického hodnocení léku a také stavby výrobních provozů pro tento lék. Gilead veřejně uvedl, že chce do této oblasti investovat zhruba miliardu dolarů. ICER z toho usuzuje, že pokud by se měla investice vrátit ekonomicky, měla by firma z jednoho pacienta mít „navíc“ nejméně kolem tisíce dolarů. (Podrobněji si cenový model a jeho parametry můžete projít v tomto PDF.) Výrobce bude mít ještě další náklady s klinickými studiemi účinků léku, které zdaleka nejsou u konce a také rozhodně nejsou levné (stojí řádově desítky až stovky milionů dolarů podle rozsahu).

Představenou cenu 390 dolarů za dávku (tedy 2 340 za šest dávek) jinak často kritický ICER označil za „zodpovědné rozhodnutí“. S tou důležitou výhradou, že zatím není ještě stoprocentně jisté, zda pacienti nebudou v průměru vyžadovat dávek více.

Někde méně, jinde více

Cena 390 dolarů za dávku také nebude pro každého. Bude platit pro americkou federální vládu, ale ne pro soukromé poskytovatele zdravotní péče, kterých je v USA většina. Ti budou za jednu dávku platit cenu 520 dolarů. Pro Evropu, včetně ČR, by tedy měla zřejmě být výše zmíněných 390 dolarů za dávku. Oficiálně ovšem ještě potvrzena nebyla.

Nebude se patrně čekat dlouho. Před čtyřmi dny Evropská léková agentura (EMA) po zrychleném hodnocení přínosů a rizik doporučila, aby byl přípravek Remdesivir podmínečně schválen k léčbě pacientů s nemocí covid-19. Remdesivir budou moci pod názvem Veklury předepisovat lékaři v Evropské unii, jakmile to odsouhlasí Evropská komise. Ta se obvykle řídí doporučením lékové agentury a její rozhodnutí se očekává v blízké době.

Chudší země budou mít ještě jiný režim. V květnu zahájil jeden z největších výrobců léků v Bangladéši Beximco Pharmaceuticals výrobu Remdesiviru. Při zveřejnění této informace firma plánovala ocenit lék, který se podává nitrožilně, na 5 000 až 6 000 bangladéšských tak (1 500 až 1 800 Kč) za ampuli; ocenění firmou Beximco naznačilo, že by léčba jednoho pacienta Remdesivirem mohla v zemi vyjít na 295 až 781 dolarů (7 400 až 19 500 Kč).

Gilead se také spojil s výrobci generických léčiv v Indii a Pákistánu, včetně společností Cipla Ltd and Hetero Labs Ltd, aby vyráběly a dodávaly Remdesivir do 127 rozvojových zemí. V nich by měla cena dosahovat zhruba 600 dolarů (asi 14 300 korun) za kúru.

V každém případě nyní končí období, kdy byl lék k dispozici zdarma. Gilead 29. června vyexpedoval posledních 120 tisíc dávek Remdesiviru, které věnuje vládám (v první řadě té americké) a dalším subjektům, a od 1. července si bude za lék účtovat.

Do konce roku by měla společnost podle vlastních webových stránek vyrobit celkem zhruba dva miliony dávek. Více než milion již vyrobila a dala k dipozici, do konce roku by měla poskytnout zhruba další milion. Z toho půl milionu by mělo být k dispozici americkým poskytovatelům zdravotnické péče.

Indičtí a bangladéšští výrobci by měli do konce roku vyrobit údajně řádově také jednotky milionů dávek léku. Firma chce ovšem navázat partnerství s dalšími výrobci i v Evropě, Asii či Americe.

Jak to funguje

Remdesivir by viru měl komplikovat množení v těle pacienta. Viry se neumějí dělit samy, potřebují k tomu hostitelskou buňku, kterou „oklamou“, aby vyráběla novou generaci viru.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Remdesivir a podobné přípravky (přesněji tzv. analogy nukleotidů) velmi zjednodušeně řečeno slouží v buňce jako falešné stavební díly vhodné pro stavbu dalších kopií viru. Ovšem ve skutečnosti obsahují pokyn k ukončení „stavby“, a množení viru tedy přítomnost přípravku zastaví. Tedy alespoň v ideálním případě, v praxi samozřejmě nemusí postup fungovat. Například proto, že virus zmutuje a „falešné díly“ nepoužije.

Přípravek, který se podává ve formě infuze, by měl sloužit proti poměrně široké škále virů, zatím však nebylo oficiálně schváleno jeho použití ani proti jedinému. V roce 2019 se zkoušel v Demokratické republice Kongo proti viru ebola. Remdesivir si ovšem nevedl příliš dobře a přestal se pacientům podávat ještě před koncem zkoušky. Jiné látky se ukázaly účinnější.

Autoři: ,

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Proč SpaceX v raketách nepoužívá lepší palivo?

Elon Musk se před pár týdny na Twitteru zapojil do diskuze ohledně raketových paliv. A během následné rozpravy...

Jedna pandemie nestačí. V USA se šíří zákeřná „králičí ebola“

Na jihozápadě USA se šíří mezi domestikovanými i divokými králíky nákaza virem, jehož účinky připomínají lidskou...

I Jižní Korea měla své Techtle Mechtle, poradila si jinak než Česko

Jak vypadá vyšetřování velkého ohniska kolem nočního klubu v zemi, kde „chytrá karanténa“ opravdu funguje. Jižní Korea...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Služby Garminu po útoku znovu ožívají, firma získala dešifrovací klíč

Společnost Garmin byla po útoku hackerů pět dní paralyzována a většina jejích služeb nefungovala. Nyní probíhá obnova...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Svět je čím dál zelenější. Česko však za ostatními povážlivě zaostává

Na planetě Zemi v posledních desetiletích přibývá zeleně. Neplatí to však pro všechny státy. Česko bohužel představuje...

Pro rizikové pacienty chřipkové vakcíny mám, další nebudou, říká lékař

Podzimu se obávám, nevím, jak se podaří vyřešit souběh běžných onemocnění a nákazy virem SARS-CoV-2, říká v rozhovoru...

STO OBJEVŮ: Stejnosměrný! Střídavý! Válka dvou velikánů o elektřinu

Seriál Stejnosměrný! Střídavý! Stejnosměrný! Střídavý! Dva géniové se střetli ve válce proudů. Letitý spor stále není u konce....

Byli dinosauři rozenými sprintery? Vědci se stále nemohou dohodnout

Jak rychle se dokázali pohybovat dinosauři? Odhady a hypotézy vědců se měnily s rychlostí, kterou by jim možná i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...