Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů zaznamenaných teleskopy v říjnu 2017. Astronomové odhadují, že se tvarem jedná o naprostý unikát mezi zatím známými planetkami. | foto: ESO/M. Kornmesser

Mezihvězdný objekt ‘Oumuamua odhalil další tajemství, má nečekaný pohon

  • 70
První mezihvězdný objekt jménem ‘Oumuamua, který se podařilo pozorovat ve sluneční soustavě, znovu překvapil. Po průletu kolem Země nečekaně zrychlil. Vysvětlení je ovšem zcela logické.

První „cestovatel“ , který k nám dorazil od jiné hvězdy, objekt 1I/2017 U1 čili ‘Oumuamua, byl na první pohled další mrtvou planetku, jakých se naší soustavou pohybují miliony. Přesto skrývá malá překvapení. 

Asi největší z nich se odhalilo při posledním měření polohy ‘Oumuamuy. Jak se ukázalo, objekt urychlovalo ještě něco jiného než gravitace Slunce či dalších objektů. Rozdíl proti výpočtům není nijak veliký, objekt byl 2. ledna 2018 o zhruba čtyřicet tisíc kilometrů jinde, než výpočty předpokládaly. 

Dráha 1I/2017 U1 (černé tečky) v naší soustavě. Přiblížil se ve velkém úhlu k rovině oběhu planety, zhruba ze směru srovnatelného s drahami některých komet (šikmá šedá čára vlevo). Objekt ovšem má příliš velkou rychlost a bude pokračovat dále. Proletěl přitom kolem Slunce tak, že jeho gravitace mu výrazně změnila dráhu (a také ho trochu urychlila). Kdy přesně ho astronomové zachytili, je vyznačeno ve výřezu nahoře plným úsekem na jinak přerušované čáře.

To je v kosmických měřítkách téměř zanedbatelné, ale zároveň je nepřesnost příliš velká, než aby šlo o chybu ve výpočtech. Zdá se, že ‘Oumuamua nakonec není planetka, ale kometa. Její ohon sice nikdy nebyl viditelný, ale nečekané zrychlení naznačuje, že z jejího Sluncem zahřátého povrchu skutečně unikaly plyny a prach, které fungovaly jako slabý pohon. 

Jak upozorňuje ve svém článku na stránkách Komety.cz astronom Miloš Tichý z observatoře Kleť, z jednoho pozorování nelze usuzovat, zda je ‘Oumuamua výjimečný, nebo jsou podobné objekty běžné. 

Můžeme jen doufat, že pozorování se bude v blízké době opakovat; na první objekt od jiné hvězdy jsme totiž nemuseli čekat vůbec dlouho. Odhaduje se, že v okruhu jedné astronomické jednotky od Země (tj. průměrné vzdálenosti Slunce-Země, čili koule o poloměru osmi světelných minut) by se měl nacházet vždy jeden „návštěvník“, kterého by teoreticky mohly zachytit naše přístroje.

Náš první host

Prvního galaktického „hosta“ v naší soustavě se podařilo pozorovat 18. října 2017 havajskému teleskopu Pan-STARRS1, který hledá planetky v blízkosti Země. Objekt, který dostal katalogové číslo 1I/2017 U1 a jméno ‘Oumuamua, přilétal z netypického směru velmi odkloněného od roviny oběhu planet (a prakticky i všech ostatních těles ve sluneční soustavě) vyšší rychlostí než všechna obdobná tělesa, která známe. „Padal“ šikmo k rovině oběhu planet vysokou rychlostí zhruba kolem 25 kilometrů za sekundu (cca 90 tisíc km/h) vůči Slunci.

‘Oumuamua je těleso s nezvykle podlouhlým tvarem s poměrem délky a šířky zhruba 5:1, možná i 10:1. Má rozměry řádově ve stovkách metrů. Jde ovšem o odhad velmi přibližný. Není založený přímo na snímcích těles s přiloženým pravítkem, rozměry se určují podle toho, kolik světla objekt celkem odráží.

I když nevíme, jak přesně je ‘Oumuamua velký, zdá se, že pravidelně jednou za 7 hodin 20 minut se překulí kolem osy rotace, která přitom není totožná s osou podélnou či příčnou.