Neostrý, ale unikátní. Astronomové zveřejnili první snímek černé díry

  17:07aktualizováno  17:07
Astronomové pracující na projektu EHT zveřejnili první skutečný snímek černé díry. Jde o supermasivní objekt, který leží ve středu blízké galaxie M87. A byť má fotografie k dokonalosti daleko, experti slibují v dohledné době ještě lepší výsledky.

Na vědeckých tiskových konferencích se nestává často, aby se řečník zajíkal slzami dojetí. Na prezentaci projektu Event Horizon Telescope (EHT) ve středu 10. dubna se to stalo hned několikrát. A několika různým vystupujícím.

Jak vyfotit černou díru

První snímek černé díry vznikl díky existenci virtuálního teleskopu s anténou velkou téměř jako planeta Země.

Zařízení zapojená do projektu EHT (modře) a také dalšího projektu mikrovlnné...

Emoce jsou na místě, když si uvědomíme, že oznámení bylo nejen výsledkem několikaleté práce týmu EHT, ale také poslední stovky let vývoje astrofyziky. Na začátku 20. století přišel Albert Einstein s teorií relativity. Podle ní může být gravitace mimo jiné tak velká, že dokáže zastavit i světlo, tedy umožnit vznik černé díry.

Hned po začátku středeční tiskové konference šéf a duchovní otec projektu Heino Falcke odhalil první snímek černé díry. Konkrétně jde o fotografii masivní černé díry v jádru galaxie M87, která leží zhruba 54 milionů světelných let od nás.

Hmotnost černé díry se dá určit na přibližně 6,5 miliard Sluncí, její průměr odpovídá průměru Sluneční soustavy. „Nevěřil jsem, že může být tak hmotná, dokud jsme ji nezměřili,“ řekl Falcke. Výsledky pozorování shrnuje šest prací, které jsou dostupné z této stránky.

Pro Einsteina by bylo jistě povzbudivé, že pozorovaný objekt velmi dobře odpovídá předpovědím jeho teorie. Výsledný snímek velmi dobře odpovídá i modelu, který tým EHT vytvořil na základě předběžných pozorování.

Světlejší oblast na spodní části snímku podle modelů jasně ukazuje, že hmota kolem objektu rotuje, a to ve směru hodinových ručiček. V tuto chvíli není jasné, zda rotuje samotná černá díra, ale dá se to předpokládat, protože nerotujících černých děr by mělo být poměrně málo (cca pět procent).

Byť se snímek jeví velmi jednoduchým, pohyb světla v oblasti je přece je podstatně méně přímočarý, než jsme zvyklý. Podle dnešních předpokladů by například měla být černá díra „obalena“ vrstvou zářícího materiálu, takže by měla být vidět jako zářící koule. Ovšem ohyb světa v jejím gravitčním poli z ní dělá černý kruh se světlými okraji. 

Černá díra v jádru galaxie M87
Vědci ukázali první snímek černé díry. Využili teleskop velikosti Země (10....

Vědci ukázali první snímek černé díry. Využili teleskop velikosti Země (10. duben 2019)

Pozorování probíhalo čtyři dny v dubnu 2017. Během něho se žádná z důležitých charakteristik objektu (velikost, jas atp.) nezměnila. EHT měl vytipované dva cíle: černou díru v galaxii M87 a černou díru v jádru naší galaxie (známá jako Sagittarius A* ). Sledování se soustředilo na černou díru v jádru M87, protože první výsledky ukázaly, že její pozorování má větší naději na úspěch.

Tato černá díra je sice asi tisíckrát vzdálenější nežli černá díra v naší galaxii, je však zhruba tisíckrát hmotnější a ve výsledku je její obraz při pohledu ze Země stejně veliký. Protože je o tolik hmotnější a stabilnější, během dlouhého pozorování (jedno trvá osm hodin) se méně hýbe a výsledný obraz je tedy ostřejší.Tým však aktuálně zpracovává i výsledky pozorování černé díry v jádru naší galaxie, výsledky z něj také zveřejní.

Analýza dat z pozorování zveřejněním prvního snímku rozhodně nekončí. Jak zaznělo na tiskové konferenci, v datech se skrývají další informace. Například údaje o magnetickém poli v okolí černé díry. Ty by mělo být možné z dat získat poté, co se z nich odstraní nepolarizované záření.

EHT v budoucnu zcela jistě dozná mnoha změn. Rozlišovací schopnost dalekohledu na danou vzdálenosti není taková, jak by si vědci přáli. V současnosti probíhá další modernizace a doplňování teleskopu. V příštích letech bychom se měli dočkat výrazně lepších snímků s vyšším rozlišením.

A to není vše. „Abychom dohlédli na další černé díry, budeme potřebovat teleskop větší než Země (EHT měl díky triku anténu zhruba o průměru naší planety), a to jde jedině ve vesmíru. Během několika týdnů očekávejte práce, které ukážou, jak by se to dalo udělat,“ prohlásil Falcke.

 

Nejčtenější

Soukromá kosmická loď pro lety s posádkou při zkoušce vybuchla

Elon Musk a vpravo záběr z jediného zatím dostupného neoficiálního videa, které...

Firma SpaceX během testů únikových raketových motorů přišla o jeden exemplář lodě Crew Dragon. Stroj, který za sebou...

„Převrat“ od Nikoly Tesly, který se v praxi nikdy neujal

Dobový snímek prototypu Teslovy turíbny s odhalenými disky rotoru.

Když se Nikoly Tesly na konci jeho života ptali, co považuje za svůj největší vynález, označil za něj údajně svou...

USA budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

Nejsilnější raketou současnosti je Falcon Heavy od společností SpaceX. Motory...

K zahájení budování samostatných Vesmírných sil Spojených států zbývá už pouze jeden legislativní krůček. Základní...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Neuvěřitelné výmluvy. Vyzkoušejte si, co o vás prozradí vaše klávesnice

Prediktivní klávesnici se učí, kdo jste a co píšete

Klávesnici na mobilním telefonu používáme každý den. Většina z nich se postupně učí, aby mohly lépe předvídat, jaké...

Další z rubriky

Neostrý, ale unikátní. Astronomové zveřejnili první snímek černé díry

Černá díra v jádru galaxie M87

Astronomové pracující na projektu EHT zveřejnili první skutečný snímek černé díry. Jde o supermasivní objekt, který...

Vědci částečně obnovili činnost zvířecích mozků několik hodin po smrti

Prase domácí

Vědcům se podařilo částečně obnovit činnost v mozku zvířat zabitých o několik hodin dříve. Speciální umělý oběh znovu...

Tuto divnou tvář uvidíte jenom vy, nikdo jiný. Vygeneroval ji počítač

Neuronová síť StyleGAN může vygenerovat prakticky libovolné množství obličejů....

Neuronová síť Nvidia umí vygenerovat obrázky lidí, které vypadají jako fotografie. Nikdo z těchto lidí však ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz