Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

První reklamní kampaň pro opice. Nachytají se na sex, stejně jako lidé?

Reklamní odborníci ve spolupráci s biology chtějí připravit první reklamní kampaň pro jiný druh než člověka. Výzkum by měl pomoci při hledání odlišností mezi lidskou a zvířecí myslí. A možná i lidské ekonomice.

Na lidi to funguje. Zabere sex v reklamě i na opice? | foto: Profimedia.cz

Hnědé nebo žluté želé? Před touto existenciální otázkou se mají v blízké době ocitnout opice z laboratoře Laury Santosové z Yaleovy univerzity v USA. Naštěstí se ale opicím (druhu malpy) v jejich těžkém rozhodování dostane kvalifikované pomoci: od reklamy.

Plán pokusu byl odhalen minulý týden na reklamním kongresu v Cannes (krátké shrnutí jejich projektu je dostupné zde) a je poměrně přímočarý. Jedna z variant želé, které se liší pouze barvou, bude mít marketingovou podporu. Opice budou ze svých výběhů hledět přímo na velké billboardy s reklamou, které mají ovlivnit jejich výběr. Tedy možná.

Sex v reklamě

Výrobu reklamní kampaně si vezmou na starost Keith Olwell and Elizabeth Kiehner z newyorské reklamní agentury. Billboardy pro opice jsou údajně dosti specifická disciplína, řekli autoři časopisu NewScientist, který o jejich plánu informoval jako první.

Autoři chtějí zapomenout na všechny kudrlinky. Malpy nemají žádnou kulturu (populární ani jinou), na kterou by se dalo odkazovat, nebo jazyk, se kterým by si mohla hrát. Opice navíc nejsou dvakrát trpělivé a pokud je reklama nezaujme, ztratí rychle zájem. Proto reklama pro ně určená využívá toho nejjednoduššího a nejsilnějšího prostředku: sexu.

Podle reportérů časopisu NewScientist, kteří návrhy prvních plakátů jako jediní novináři zatím viděli, se na nich objevují opice ve vyzývavých pozicích. Tedy z hlediska kapucínů. Jaký bude účinek na lidské pozorovatele, to se uvidí, až budou návrhy zveřejněny. Zatím je tvůrci tají a novinářům je ukázali jen pod podmínkou, že jejich popis nezveřejní. (Je to konec konců reklamní kampaň, že?)

Když už přestanou s tou reklamou a pustí zase film?

Zabere to?

"Je to každopádně skvělý a příjemně provokativní nápad," řekl Technetu biolog Stanislav Mihulka z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Podle něj by mohlo být relativně snadné udělat reklamu pro primáty, protože jim, coby nejbližším příbuzným, rozumíme nejlépe. (Jistou výjimkou v dobrém smyslu jsou podle Stanislava Mihulky nepříbuzné druhy, které velmi dobře známe, protože je lovíme nebo využíváme jiným způsobem.)

Přesto si není zcela jistý, jestli reklama u opic uspěje: "I tak je ale naše porozumění duševnímu světu i těch nejpříbuznějších primátů v naprostých počátcích, takže lze jen obtížně odhadnout, jak budou opice reagovat. Optimisticky bych si tipl, že alespoň částečně ano," říká český biolog.

Opičí mozek v lidském těle

Výsledky zkoumání opičí reklamní kampaně budou maximálně na humornou Ig Nobelovu cenu než na skutečného "Nobela". Ale nejde jen o pouhou vědeckou kuriozitu. Jak se vědci (hlavně ekonomové) v posledních desetiletích přesvědčili, hypotéza o člověku jako do značné míry racionálně jednajícím společenském tvoru neobstojí tváří v tvář realitě. Netýká se to jen například vztahů. I finanční rozhodnutí (třeba o spoření na stáří) vykazují jasné iracionální rysy.

Má to samozřejmě své dobré důvody. Zdá se, že v mnoha ohledech je instinktivní rozhodování jednoduší, rychlejší a tedy z hlediska organismu často výhodnější.

Důležitější ovšem je poznání toho, jak tyto podvědomé mechanismy fungují a jak přesně ovlivňují lidské chování. Někteří vědci tak doufají, že vybaveni těmito znalostmi bychom mohli například v budoucnu zabránit některým hospodářským otřesům.

V některých ohledech je zkoumání podvědomých rozhodovacích mechanismů a jejich iracionální stránky u lidí poměrně obtížné (ovlivňuje ho kultura, vzdělání atp.) Proto se někteří odborní – třeba právě Laura Santosová, v jejíž laboratoři bude reklamní kampaň pro malpy probíhat – věnují také zkoumání stejné problematiky u dalších primátů.

Jak se ukazuje, není to zcestná myšlenka. Opice ve svém ekonomickém uvažování dělají podobné chyby jako lidé, uvedla Laura Santosová. (Výsledky shrnuje lehkou formou její TED talk, byť bohužel existuje jen v anglické verzi.) Nějaká podobnost mezi opicemi a lidmi se tedy nejspíše dá čekat i v případě působení reklamy. Zatím jde samozřejmě jen o spekulaci, kterou vyvrátí nebo potvrdí pokus. 

Zkoumání podvědomých mechanismů rozhodování u lidí i jejich příbuzných pomůže určit, které rysy naší povahy máme naučené a které jsou vrozeným výsledkem dlouhé evoluční historie. Malpy se od nás vývojově oddělily zhruba před 30 miliony lety a přesto dělají stejné chyby jako my. Tak staré mechanismy těžko předěláme, a naši politici nebo naše zákony by s nimi možná měli počítat ve větší míře než dnes, myslí si řada vědců.

  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají

Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Jeho fosilie měl nálezce schované doma, dnes má dinosaurus svoji sochu

První objevenou kosterní fosilií dinosaura ze Severní Ameriky a zároveň i první relativně kompletní kostrou většího...

Expert: Konec zubních kazů? Čeští vědci objevili gen, který zajistí tvrdou sklovinu

Vysíláme V Centru pro fenogenomiku ve Vestci vznikla nejmodernější laboratoř pro práci s vysoce infekčními viry a bakteriemi. Po...

Jak se měnily odhady stáří Země od Písma svatého po radiometrické datování

Dějiny odhadů stáří naší planety jsou velmi zajímavým příběhem. Pohlížíme-li na tuto historii jako na kuriózní přehled...

Molekuly náhody a vůně dívek. Máme mezi sebou i chemický kontakt, říká vědec

Premium Čím se do historie zapsali dva zapálení badatelé, kterým v chemickém kotlíku místo kvalitního benzinu „uzrály“ tuhé...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...