Středa a čtvrtek se naštěstí ukázaly na Labi být lepšími dny než se obávali meteorologové. Nebylo dosaženo hodnot nejhorších scénářů a naši hydrologové a meteorologové byli naštěstí až příliš pesimističtí. V Ústí měl být podle modelů průtok v nejhorším případě až přes 4 000 kubických metrů za sekundu, jak ukazuje graf (vpravo skutečný průběh maxima, vlevo předpověď z úterý).
Průtok Labe v Ústí nad Labem nakonec dosahoval "jen" hodnot o zhruba pětinu vyšších, než byl maximální průtok v Malé Chuchli v Praze: 3 700 proti 3 100 m³/s. Potíže na Labi způsobila především voda, která přitekla ze středních Čech.
Přítok z povodí Labe naštěstí zdaleka tak silný nebyl, i když i na severu Čech byla místa, která se potýkala s lokálními povodněmi.
Část vody z Vltavy se podle všeho znovu zdržela v nížinách kolem Labe (třeba v lese u Obříství, kde skončil experiment kolegů z Mobilu). Stejně jako při katastrofických záplavách v roce 2002, kdy byl maximální průtok Prahou (5 160 m³/s) větší než "rekord" v Ústí (cca 4 700 m³/s).
Maximální hladiny v Praze v úterý nad ránem. Labe na soutokem s Vltavou bylo v na svém maximu, ale situace v Mělníku byla nejhorší o den později, kdy dorazila voda z Vltavy.
Podívejte se, jak do Prahy přišla 50letá vodaAnimace průtoku na Vltavě a Vltavské kaskádě |
Hydrologické modely s tím samozřejmě počítají, na druhou stranu musí zahrnout řadu dalších v danou chvíli neznámých veličin (včetně srážek), takže nebudou zcela přesné (více o tvorbě povodňových modelů zde.) A rozhodně je lepší se připravovat na větší vodu, než jaká nakonec přijde.
Jak bylo jasné už před několika dny, naštěstí z hlediska rozsahu byly obě události přece velmi rozdílné. Můžete se přesvědčit na srovnání grafu průtoků obou největších českých řek ze srpna 2002 a června letošního roku (ten samozřejmě končí těsně za kulminací).