Co vás čeká, když věříte spamu a necháte si zvětšit penis? Zklamání

  11:01aktualizováno  11:01
Zdravotnické statistiky znovu ukázaly, že zákrok, po kterém ve chvíli nejistoty asi zatoužil někdy každý muž, drtivé většině pacientů uspokojení nepřinese.

Měření velikosti (ilustrační koláž) | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

K dobré vědě patří i banální výsledky. Někdy může jít o údaje, které vlastně opakují již známé věci, jindy o výsledky, které jsou na pohled tak zjevné, že „to se přece dalo čekat.“ Obojí má ovšem svou roli: opakování známých výsledků potvrzuje jejich platnost, ověřování obecně známých pravd pak leckdy dokáže odhalit nečekaná překvapení (například v tom, kolika sebeklamy všichni trpíme).

„Banální“ věda tedy může být leckdy přínosná i poučná. A to je případ nedávné práce týmu britských vědců z King’s College v Londýně v časopise Sexual Medicine Reviews, která hodnotí výsledky různých postupů zvětšování penisů.

Nabídky tohoto typu zná ze své emailové schránky každý, praktické zkušenosti s ní má naštěstí poměrně málo lidí. Londýnští vědci sepsali striktně řečeno tzv. metastudii (tj. studii studií), pro kterou sebrali výsledky ze sedmnácti menších studií s celkem 1 200 účastníky. Více než polovina z nich, celkem 773, nějaký zákrok či proceduru podstoupila, zbytek byl „kontrolní“ část, případně šlo o muže, kteří nakonec k operaci nešli.

Což podle výsledků udělali dobře. Některé postupy, třeba vakuové pumpy, byly pouze a jen ztráta času a peněz; na délku penisu neměly žádný vliv.

Chirurgické postupy byly na pohled účinnější. Prodloužení bylo sice malé, méně než dva centimetry v normálním stavu, ale bylo měřitelné. Otázkou je, zda stálo za to: s výsledkem zákroku bylo spokojenou pouze zhruba dvacet procent pacientů. Což znamená, že se zákrokem, který stojí v nejlevnějším případě desítky tisíc korun, v Británii i desítky tisíc liber, je osmdesát procent pacientů nespokojených. To není příliš lichotivý výsledek.

Na poměry chirurgických operací byly poměrně časté i nežádoucí důsledky operací, například snížení stability („ukotvení“ penisu). To může být důsledek vůbec nejčastějšího typu operací, který spočívá v přetnutí vazu, který pohlavní úd upevňuje ke stydké kosti. Tím se penis tedy de facto neprodlouží, ale změní se úhel, který svírá s tělem, takže vystupuje dále z těla.

Druhou nejčastější metodou popsanou ve studii je pak zvětšování přidáním nějakého materiálu (například tělního tuku) do penisu. Důsledkem je samozřejmě primárně zvětšení objemu, ne délky.

Asi nejlépe o „přínosu“ těchto operací ovšem vypovídá údaj, který neměří centimetry, ale ochotu podstoupit zákrok u těch, kdo před operací dostali možnost probrat situaci s psychologem či sexuologem. Většina z nich pak na operaci nešla. Velmi pravděpodobně to souvisí s tím, že problém je většinou v hlavě, ne ve slabinách: většina mužů ve studií totiž měla penis v podstatě průměrný, a když se seznámili s riziky operace (od „viklání“ uvolněného penisu při erekci po možnost úplné „dysfunkce“), ztratili chuť riskovat. Což je banální a očekávatelný výsledek, který přesto stojí za zopakování.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

Google má zřejmě peněz nazbyt. Zaplatil výzkum fyzikálního přeludu

Nechtěl by to mít v garáži každý? Takhle kouzelně vypadá provoz fuzoru

Společnost Google během posledních let v experimentu, o kterém prakticky nikdo nevěděl, nechala prověřit proslulou...

Otevíráme hrobku. Vyzvednutí historického pokladu sledujte v přímém přenosu

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Skupina historiků a dalších odborníků se v přímém přenosu pokusí z nalezené hrobky vyjmout ostatky jisté slavné...

Když se krajinou prožene jökulhlaup. Život ve stínu sopky Katla

Dobová fotografie zachycuje explozi Katly s doprovodným mračnem sopečného...

Dominantou jižního Islandu je Katla, jedna z největších a nejaktivnějších sopek ostrova. V jejím stínu se nachází řada...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz