Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Proč vás nemá rád? Máte špatný gen CYP2A6

  5:45
Podle nové studie si přátele vybíráme podle drobné podobnosti nebo odlišnosti na úrovni jednotlivých písmen genetického kódu. Stejné geny však mohou být přátelství i na škodu. Vědci se zatím neshodli na univerzální platnosti studie.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé se sklony k pití alkoholu k sobě sedají jako vrána k vráně. To je na první pohled ne zrovna převratné zjištění. Ale sociolog James Fowler z univerzity v San Diegu se domnívá, že k němu dospěl novým způsobem. Vypomohl si ve svém oboru trochou genetiky a pustil se do zkoumání genetické podobnosti u lidí, kteří se označují za přátele a kamarády. Své výsledky publikoval ve vědeckém časopise PNAS.

Fowler porovnal stavbu šesti genů ve skupině zhruba pěti tisíc osob. Každý gen může být u člověka zapsán různým pořadím písmen genetického kódu. Rozdíly v jednotlivých písmenech mohou, ale nutně nemusí mít vliv na funkci genu. Často ovšem mají a lidé s mírně odlišnými verzemi genu mají například odlišné sklony k určitým nemocem. Fowlerův tým chtěl zjistit, zda tyto drobné rozdíly v jednotlivých písmenech genetického kódu mohou ovlivňovat i výběr "party". 

Ve dvou případech se ukázalo, že geny by skutečně mohly hrát roli v tom, jací lidé nás přitahují či naopak. Statisticky významná část lidí, kteří se považovali navzájem za přátele, měla shodné varianty genu DRD2.

Vědci se na jeho funkci zatím zcela neshodnou, ale některé starší studie tento gen spojují (i když to je stále jen kontroverzní tvrzení) se sklony k pití alkoholu (abstrakt příslušné studie je zde). To by bylo celkem logické: jako přátelé si spíše zvolíme někoho, s kým nás spojuje společná záliba v ostřejším pití.

Studie ale také naznačuje, že některé geny přátelství nesvědčí. Neradi patrně navazujeme přátelství s lidmi, kteří mají stejnou variantu genu CYP2A6. Ten se (také ne úplně přesvědčivě) spojuje s "otevřeností" ve společenském styku (abstrakt studie zde).

Proč by se lidé s podobnou mírou záliby v alkoholu měli přitahovat a lidé podobně "otevření" naopak spíše odpuzovat, Fowler nechce ani spekulovat.

Geny táhnou

Ale samo tvrzení, že geny mohou hrát roli ve výběru přátel, nepovažuje ani on, ani jeho kolegové za nijak skandální. Naznačují ho i některé další studie (např. tato z roku 2005 )

Patrně za tím stojí podobný mechanismus jako v případě výběru našich životních partnerů. I ty si většinou vybíráme mezi lidmi, kteří se nám podobají detaily tělesné stavby. Snad proto, že máme z dětství "vtištěnou" představu ideálního partnera podle našich rodičů a blízkých. 

Podobný mechanismus by mohl hrát roli i u volby přátel. Ale nemáme žádný "radar", který by přesně odhalil podobu jejich genů. Půjde jen o nedokonalou volbu na základně vnější podobností. 

Příliš málo přátel

Fowlerova práce nepřesvědčila každého. Samotnou představu o genetické podobnosti přátel sice nikdo rovnou nezavrhuje, mnozí ale kritizují metody použité ve studii. "V našem oboru by něco takového bylo nepřijatelné," řekl vědeckému časopisu Nature genetik David Altshuler z Broadova ústavu amerického Cambridge.

Podle něj si Fowler zvolil ve svém přístupu příliš náhodná a úzká kritéria. Genetici podle Altshulera dnes požadují, aby se v rámci jediného výzkumu zkoumaly tisíce odlišností v genetickému kódu, nikoliv jenom několik vybraných míst.

Zkušenosti posledních deseti let ukazují, že výsledky zkoumání závislosti mezi podobnou genů a chováním nebo nemocí bývají nespolehlivé. Zdá se, že jeden povahový nebo zdravotní rys totiž bývá většinou ovlivněn celou řadou míst v genetickém kódu. Ve světle těchto zkušeností také mimochodem vzala za své představa, že se podaří najít například gen alkoholismu nebo optimismu.

Podle kritiků lze proto na základě rozboru šesti genů těžko říct, jak je to s genetickou podobou přátelství. "Je to, jako by si Fowlerův tým koupil šest losů a dvakrát vyhrál první cenu. Takhle se to prostě dělat nedá," řekl Alshuler. Podle jeho názoru šlo nejspíš o náhodu, za kterou se může nebo nemusí skrývat skutečná souvislost.

Témata: Alkohol, Radar, San Diego
  • Nejčtenější

Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru

Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem...

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

Advertorial Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

S čím se také jezdilo na dovolenou. Stanové přívěsy z NDR

Nejen plastové lžičky a duroplastové trabanty, ale i stanové přívěsy Camptourist můžeme pasovat na východoněmecké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přísně tajná letecká továrna. Na gripen je potřeba 8 tisíc hodin práce

Premium Co obnáší vyrobit stíhací nadzvukový letoun? Po exkurzi ve střežené továrně Saab kromě jiného víme, že se kupříkladu...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Laboratoř zkázy dinosaurů. Našla se noha i s kůží, pro palentology zázrak

Premium Před 66 miliony lety dopadl na Zemi asteroid, který téměř zničil život na planetě. Dokonalé svědectví o síle katastrofy...

Zajímavý dinosaurus, na kterého se na celá desetiletí zapomnělo

V roce 1937 byly vědecky popsány dva nové rody neptačích dinosaurů. Jedním byl méně známý Jaxartosaurus aralensis z...

Rex zřejmě není jediný tyranosaurus, doplnit ho může císař a královna

Od roku 1905, kdy byl formálně popsán obří teropodní dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex, se jeho vědecké jméno (často...

Chlapci z Cesty do pravěku by koukali, jak si nyní představujeme stegosaura

Mezi nejvíc ikonické scény z proslulého československého snímku Cesta do pravěku patří i ta, kdy čtveřice hlavních...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...