Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Diskuse k článku

Vědcům se málem vylíhl dinosaurus, tvrdí média. Proč nemají pravdu

Biologové chtějí vytvořit dinosaura úpravou dnešních kuřat. Nejsou sice tak blízko u cíle, jak by se mohlo zdát ze zpráv, ale jejich práce stojí za pozornost. A ještě spíše kvůli nám lidem než kvůli dinosaurům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

IBM2

Vyhýbal

bych se slovu Bůh (ještě nikdo ho neviděl) a opice (nevíte zda vás neposlouchá knihovník)

0/0
25.8.2011 1:48

Pleshoun

Re: Vyhýbal

"Boha" ve všech podobách by se mělo lidstvo jednou pro vždy zbavit. Vždy to byl především nástroj k ovládání tupé masy. Na základě víry si člověk obhájí v podstatě cokoli. Největší zvětstva světa jsou páchány na základě víry. Ať už je to víra v Aláha, jiného boha nebo peníze.

0/0
25.8.2011 13:26

Darien

Re: Vyhýbal

Tak v tom případě by se lidstvo zbavilo samo sebe:) Nezaměňujte "božskou entitu" a náboženství.  Nebo spíš víru a náboženství.   Ve víře mezi člověkem a jeho vnímáním absolutna nic nestojí, v náboženství k tomu má příručku, jak má věci chápat a nemá a ještě zprostředkovatele.

0/0
25.8.2011 13:32

casino

Darwinovy pěnkavy

Trochu se o daný problém zajímám. Chce to taky uvést druhou stranu mince. Vyčetl jsem následující. Vědci si všimli, že některé "druhy" pěnkav se mezi sebou křížily a došli k závěru, že pokud by křížení pokračovalo, mohlo by vést k tomu, že dva "druhy" se spojí v jeden (viz např. Scientific American - „Natural Selection and Darwin’s Finches“; Nature - „Oscillating Selection on Darwin’s Finches“). Evoluční teoretik Jeffrey H. Schwartz napsal, že přírodní výběr může druhům pomáhat, aby se přizpůsobily měnícím se nárokům na existenci, ale nevytváří se tím nic nového (Sudden Origins—Fossils, Genes, and the Emergence of Species). Z Darwinových pěnkav se skutečně nic nového nevytvořilo. Jsou to pořád pěnkavy. A to, že se mezi sebou kříží, vrhá pochybnosti na metody, jimiž někteří evolucionisté určují, co je vlastně druh.

+1/0
24.8.2011 19:32

repulsive

Re: Darwinovy pěnkavy

pokračujte v samostudiu dál a dovíte se, že vznik nových druhů byl už mnohokrát pozorován. ikdyž se vznikem "něčeho nového" je trochu problém (časových měřítek) - je to podobné jako když budete koukat na oblohu se snahou vypozorovat, jak naše galaxie rotuje a vznikají a zanikají v ní hvězdy.

0/0
29.8.2011 11:42

Zelenej Raul

Pěkný článek

Zajímavě napsaný, se zdroji a dokonce i doplněnou transkripcí jmen.

Díky, je to fajn číst po všech těch "kvalitních zprávách" od Vašich kolegů. R^

+3/0
24.8.2011 12:20

Darien

člověka člověkem

dělá jeho duše.  Tu ovšem pod mikroskop nenarvete.  Typický vědecký přístup, který pro stromy nevidí les...  a nejen les...

+1/0
24.8.2011 12:06

Pleshoun

Re: člověka člověkem

To co považujete za duši, je jen a pouze sada elektrochemických procesů v hlavě jednotlivce. Podobné procesy mají i zvířata, ale jim duši nikdo nepřisuzuje. To je ukázka jak namyšlení jsou vyznavači různých náboženství. Je jim proti srsti, že stačí pohnout pár výchozími hodnotami a místo toho co jsou teď můžou být nečím jiným.

+2/0
24.8.2011 12:25

želvaželva

Re: člověka člověkem

Tady je vidět, jak se mění chápání světa. Teď je tedy na elektrochemické úrovni ;-D

+1/0
24.8.2011 13:50

Darien

Re: člověka člověkem

Mohl bych říct, že vám závidím vaši jistotu, nicméně není co závidět.  Duše není o myšlení a komunikaci mezi neurony.  Navíc se poněkud pletete, že zvířatům či rostlinám duši nikdo nepřisuzuje. Každá forma má v řetězci inkarnací svůj smysl postupného poznávání a chápání.   Nicméně je velmi důležité rozlišovat od sebe něco jako "víru v boží existenci" a náboženství.   Sice to vykazuje určité společné znaky, ale v podstatě jsou to dvě naprosto rozdílné věci.

+1/0
24.8.2011 14:56

Pleshoun

Re: člověka člověkem

Duše je v podstatě "určení člověka", to jaký člověk je. A ať se vám to líbí nebo ne, to jaký jste je jen a pouze o tom jak vám šlapou procesy v kedlubně. Důkazy vznikají dnes a denně při operacích mozků lidí. Kolikrát i úspěšný zákrok na mozku úplně změní osobnost a "duši" člověka. Duši ve vašem způsobu chápání, by přece nemohlo něco tak malicherného jako otlak části mozku vůbec ovlivnit. :-)

0/0
25.8.2011 12:38

Darien

Re: člověka člověkem

Se vší úctou, myslím, že se míjíme  v pojetí toho, co ve skutečnosti je lidská "duše".  Není to ani vědomí, ani myšlenky, ani uvědomění si této konkrétní osobnosti, která jsem.  Duše si sice v rámci věků pamatuje všechny své životy, ale je to něco jako když si herec pamatuje své role a umí je na požádání zahrát.

+1/0
25.8.2011 12:43

Pleshoun

Re: člověka člověkem

S vaším pojetím duše se nedokáži ztotožnit. Uznávám zákon zachování energie a tudíž vám uznám, že jistá součást mého těla po procesu kremace se může po x násobné transformaci energie stát součástí někoho jiného. Nevěřím na přenos vědomí a reinkarnaci v jakékoli obecně prezentované podobě. Osobně nepotřebuji berličku víry v nějaké příští pro spokojený život. Smrti se nebojím a tudíž nemám potřebu si nalhávat, že nikdy neodejdu.

0/0
25.8.2011 13:20

Darien

Re: člověka člověkem

Myslím, že ten mírný osten je zbytečný. Pro mě není vědomí "absolutna" žádná berlička. Jsem dost racionální a věčně pochybující člověk. Nicméně od té doby, co jsem začal nejdřív zkusmo vykládat tarotové karty a ono to začalo nebezpečně (teda bezpečně) fungovat a po té, co jsem si přečetl řadu zajímavých nenáboženských knih (přitom o bohu), tak to začalo dávat smysl. V podstatě to všechno má velkou logiku. Já rozhodně demagogicky netvrdím, že to tak určitě je a ne jinak, ale jeví se mi to tak, že to tak asi bude, protože vše tomu nasvědčuje. Stačí jen přijmout pro začátek premisu, že by to tak mohlo být a pak začít sledovat "cvrkot".  V podstatě mi teď jednotlivé části skládačky do sebe docela zapadají, přinejmenším mám nyní svůj vlastní názor na věčně hledaný "smysl života".  Vzhledem k tomu, jak moc velká záhada je celý vesmír a to, že všechno funguje v přírodě, jak má, tak nemám problém s tím chápat to i z hlediska zákona o zachování energie. Včetně všech informací o všech životech.

+1/0
25.8.2011 13:31

repulsive

Re: člověka člověkem

tarotové karty, hmm.. pravděpodobně jste zažil http://cs.wikipedia.org/wiki/Sebenapl%C5%88uj%C3%ADc%C3%AD_p%C5%99edpov%C4%9B%C4%8F

0/0
29.8.2011 11:48

Darien

Re: člověka člověkem

OMG.  Zažil jsem to asi stokrát při výkladu jiným lidem, a to dokonce na dálku, nic mi dopředu neřekli, během výkladu mě neovlivňovali, protože jsem jim ho třeba poslal mailem a tak.   Jinak na tom odkazu z wiki je samozřejmě lecos pravdivého - ale opět z esoterického hlediska. Myšlenka je totiž z hlediska vesmíru tvůrčí. Ovšem pokud v ni naproto a zcela věříme - mžůeme cokoliv, protože máme v podstatě "božskou moc". Zní to hrozně funny, ale celký vtip je v tom,ž e jsme tak hluboce nedůvěřivý a připadá nám to jako tak nemožné, že nejsme schopni to využít. Vesmír je ale ve skutečnosti postaven na velmi jednoduchém principu - přej si cokoliv a stane se to. Jen o tom nepochybuj - neboli nepochybuj o "bohu" a stane se, protože jsi jeho součástí. Ale to my neumíme. Teda většina z nás neumí "nepochybovat".   No a ti, kteří nepochybují, tak se jim přání plní. Ovšem ti lidé zase už nejsou posedlí svým egem, takže si nepřejí takové ty věci, o kterých se píše v novinách...

0/0
29.8.2011 11:57

repulsive

Re: člověka člověkem

pokud myšlenku následují činy, tak bezesporu máte pravdu. ale co se týče tarotových karet - nevím co přesně s něma vyvádíte, ale nevěřím že vám pomohou, nebo jste sám i bez nich schopen zjišťovat na dálku nadpřirozeně konkrétní informace nebo dokonce konkrétní budoucí události. policie sice občas najímá senzibily, ale je to vyhazování peněz, nikdy se nepodařilo prokázat, že by byli úspěšnější, než kdyby jen hádali.

0/0
29.8.2011 12:18

Hondra

Re: člověka člověkem

Možné že vy tu duši nemáte, ale já jo a zvířata která jsem choval také.Třeba si všímat a ne jen slepě papouškovat vědce, kteří mnohá tajemství sami neví a nějak to musí odůvodnit.

A než mě začnete osočovat z panbíčkáře, tak vám musím říct že člověk je součástí přírody a nevysvětlitelné síly.Kdo není slepý a hluchý určitě někdy zapochyboval o svých přesvědčenách na 100% vědecké bázi.

+1/0
25.8.2011 0:51

Pleshoun

Re: člověka člověkem

Víte vás musí dost frustrovat každý vědecký pokrok v chápání lidkého mozku. Že třeba stačí mozek vhodně stimulovat a následně má člověk úplně jinou "duši".

Trvání na tajemnu je čelem k vědeckým poznatkům, které neustále posouvají hranici toho co je tajemné, dost nepochopitelné.

0/0
25.8.2011 13:17

Hondra

Re: člověka člověkem

Já neříkám nic o flustraci, jen vy jste neustále flustrován že jsou tu lidé kteří nesdílí vaše přesvědčení.Vědci jsou pro společnost potřební, ale nikdy nedokážou vše uspokojivě vysvětlit a to třeba jak vznikl vesmír...

Víte já jsem klidný, lidé co si to nedokážou připustit vždy narazí na něco co je bude hlodat a nebudou vědet jak to vysvětlit.Když ne za samotného života tak na sklonku života určitě...

Jak mi vysvětlíte, že něco zřetelně a dvakrát zaklepalo do mého střešního okna když byl můj děda těžce nemocný a já poté vědel že zemřel?A jak jsem to mohl vědet?Protože to samé udělala jeho maminka, když zemřela a každý v

rodině už vědel co to znamená.

Chtěl bych vědet vědce jak to vysvětlí, asi že zrovna letěli kolem kamínky a spadli ihned vedle sebe na okno nebo se ochladilo a to nebylo klepání, ale vlastně praskání skla.

0/0
25.8.2011 14:00

Pleshoun

Re: člověka člověkem

Mám za sebou rozhovor s mým dávno mrtvým dědou, o kterém jsem ani nevěděl jak vypadal (fotku jsem nikdy neviděl). Ano jsou na světě věci, které se obtížně vysvětlují, jsou záhadné a vždy se najde někdo, kdo se toho chytí jako důkazu existence čehokoli, stejně jako se najdou lidi co to budou bagatelizovat.

Jenže zrovna na poli genetiky a lidské osobnosti "či duše" (chcete li) se dostávají obhájci tajemna na pole, kde již existují vědecké důkazy o opaku.

Přirovnal bych to k víře v místo, kde "žije" Bůh. Nejprve to bylo nebe - vyletěli jsme na oběžnou dráhu a bylo třeba tuto myšlenku přeformulovat... s každým dalším vědeckým pokrokem se místo pro tajemno zužuje a je třeba si připustit, že tajemno není (je jen naše neznalost)

0/0
25.8.2011 14:37

Hondra

Re: člověka člověkem

No, ale kdyby mozek fungoval jako stroj na chemické bázi tak se takové záhadné věci dít přece nemohou, co popírají lidské chápání.

Jinak dám jednu věc do pranice, kdyby se udělalo několik klonů a vychováli stejně, tak si myslíte že se budou všichni chovat stejně a myslet na úplně to stejné?Nebude to důkaz něčeho co z nás dělá víc než jen stroje?

0/0
25.8.2011 14:55

repulsive

Re: člověka člověkem

jak jste tedy poznal, že je to váš děda a ne vaše představivost?

0/0
29.8.2011 11:52

Novotnak

Re: člověka člověkem

Duši dělají geny spojené s výchovou a prostředím... Nechápu, že někdo pro strom nevidí les. ;-D

+1/0
24.8.2011 12:28

Darien

Re: člověka člověkem

Geny jsou fyzická výbava hmotného těla, které dávají konkrétní lidské bytosti nějakou "výbavu" do daného zrození. Výchova, prostředí - dávají příležitosti k řadě svobodných rozhodnutí, kterých se duše účastní, ale není jimi vytvářena - jen z nich získává následně zkušenosti a poznání - a to ji přeneseně pak může formovat.  Spíše ale pro plánování dalších karmických úkolů.  

Nechci to generalizovat, ale duše jako takové jsou v podstatě u všech bytostí stejné. Neměly by se ale zaměńovat s vnějšími lidskými projevy, protože lidé jsou v tomto hmotném fyzickém prostředí ovlivňování ve svém jednání mimo jiné egem a myšlením. Což jsou záležitosti s duší nesouvisející.  Protože duše je stále jedna, ale v různých zrozeních má různé ego a různé myšlení daného fyzického těla.

+1/0
24.8.2011 15:02

Novotnak

Re: člověka člověkem

Psal jsem na toto téma kdysi blog. Chci tím říct, že to není na pár řádků do diskuse. http://novotnak.blog.idnes.cz/c/164480/Lehke-nenarocne-vikendove-zamysleni.html

0/0
24.8.2011 15:30

net.Xtreme V.

Re: člověka člověkem

A teď řekni co je duše a pod co ji narveš. Já jen, abychom se nedostali k tomu, že bůh A je pravý a jediný bůh, protože to tvrdí kniha 1 a kniha 1 je jediná a pravá kniha, protože to tvrdí bůh A, tedy bohové B-Z jso uspolu s knihami 2-26 falešní.

0/0
24.8.2011 12:35

Darien

Re: člověka člověkem

Je úplně fuk, jak si kdo ono "absolutno" nazývá.  Božská podstata vesmíru nepotřebuje ani personifikaci, ani pohlaví, ani jméno.  Je to spíš "princip".  A to, co píší "knihy" není zase tak důležité.  Náboženství byla ve velké míře zneužita - nebo spíš víra v boží existenci byla zneužita ke konkrétním mocenským zájmům jednotlivců a skupin.

+1/0
24.8.2011 14:58

Pleshoun

Re: člověka člověkem

Já vám vaši víru v absolutno neberu. Uznávám, že je v mnohém méně šílená, než víra v BIG BANG. Na druhou stranu potom snese s těmito teoriemi srovnání i víra v to, že jsme jen něčí pokus v akvárku.

0/0
25.8.2011 13:24

Darien

Re: člověka člověkem

No ano, i to je v podstatě možné.  Akvárium to do jisté míry je, ale možná bych řekl, že ne ve fázi pokusu, ale předem naplánovaného projektu, který vede k sebepoznání "božímu" - skrze člověka.

0/0
25.8.2011 13:35

medved.m

Děkuji za tento článek

Po přečtení pasáže o "genetických tlačítkách" (přibližně vprostřed pojednání) jsem konečně pochopil,

jak že to je s tou tenkou linií mezi panem hradním kancléřem a opicemi.

0/0
24.8.2011 11:30

kossacek

Bože to jsou zas ty 1000% návratné investice do výzkumu...?

Vsadím se, že tenhle výzkum provádí nějáká státní vědecká insituce. Jedině tam se totiž dělá "pravá" věda, ve které není třeba krátkozrace sledovat užitečné cíle, ale prostě se prostě se bádá..;-D Státní vědecké ústavy jsou bezedné studny na peníze..Rv

+1/0
24.8.2011 11:11

Ppetig

Re: Bože to jsou zas ty 1000% návratné investice do výzkumu...?

Dalsi omezenec. Nevim jestli se nekdete lihnete ve velkych poctech, nebo se Vas stav projevil az po lobotomii, ale rozhodne jste diskvalifikovan pro verejne diskutovani.

+3/0
24.8.2011 11:18

kossacek

Re: Bože to jsou zas ty 1000% návratné investice do výzkumu...?

Děkuji za Vaši reakci. Už jsem si několikrát všiml, že existuje část "intelektuálů", kteří se snaží kohokoliv,kdo zpochybní efektivitu jediné vynaložené koruny na vědu diskvalifikovat jako primitiva. Jedno jestli vědci objevili prd v prášku, vydali knihu slov, která se rýmují, byli měsíc na Bali sbírat broučky.. Prostě peníze na vědu = dobro. Nenapadlo Vás, že při státním finanování vědy jde vědcům o to získat co nejvíc peněz a na výsledky se zas tak nehledí? Nebo si myslíte, že vznešení vědci neuvažují jako lidé a jde jim jen o blahobyt světa? Zkuste se osvobodit od zažitých schémat a přemýšlejte..R^

+3/0
24.8.2011 11:24

MF DNES to jediná hraje s náma

Re: Bože to jsou zas ty 1000% návratné investice do výzkumu...?

A třeba historie také nepřináší žádný finanční užitek. Akorát to je mrhání veřejnými prostředky, které by se mohly třeba prožrat na sociálních dávkách, popř. nechat lidem, aby si mohli koupit větší auto nebo XXL menu v McDonaldu. Takže proto říkám, naházet všechny historiky do moře a zrušit tento neperspektivní paobor.

0/0
24.8.2011 12:16

kossacek

Re: Bože to jsou zas ty 1000% návratné investice do výzkumu...?

Na vysokých školách pracuje historiků dost. Proč platit duplicitně další v Akademii věd? Pramenů starší  historie je dost a o současné historii (posledních 100 let) je toho na internetu a v knihkupectvích tolik, že žádné další publikace od našich odborníků nejsou třeba. Publikace totiž tvoří tak, že vezmou pár osvědčených zahraničních titulů dohromady a spíchnou z toho svůj mix. Ano, myslím že žádné historiky platit nepotřebujeme.

0/0
24.8.2011 12:30

net.Xtreme V.

Re: Bože to jsou zas ty 1000% návratné investice do výzkumu...?

Víš, jde o to, že věda (základní, nikoli aplikovaný výzkum) neví, co objeví. A i když něco objeví, aplikace je možná, za 10, 50 i 200 let. Tedy zaplatíš 1000 vědců a třeba 800 nepřijde na nic užitečného, alespoň na první pohled, je dost možné, že polovina z nich jsou moderní šarlatáni, ale špatně se pozná kteří, zbytek jen našel slepé cesty, což je ovšem užitečné pro následující generace, z těch zbylých 200 vědců přijd 190 na něco, co není aktuálně použitelné, a jen 10 na něco, co lze aktuálně uplatnit nebo to prezentovat laické veřejnosti, aby to pochopila a měla u toho hezký graf nebo barevný obrázek. Jde o to, že výsledky těch deseti vědců zaplatí těch zbylých 990 a ještě zlevní chleba. Navíc tu máš těch 190 vědců, co přináší naději a možná i jistotu zlevnění chleba v budoucnu. Bohužel dopředu nejde říct, kterých 10 vědců z té tisícovky přinese úžasné krátkodobé výsledky. Tak to při studiu neznámého nechodí.

Takže peníze na vědu = dobro, peníze na dávky = peníze do kanálu.

+1/0
24.8.2011 12:30

Ppetig

Re: Bože to jsou zas ty 1000% návratné investice do výzkumu...?

Proc mluvite o necem, o cem evidentne nevite nic? "...a na výsledky se zas tak nehledí?" - vedels jste treba, ze pokud nemate vysledky, jste na od grantu odstrizen? Ocividne ne. Pak uz neni prekvapive, ze Vam zcela unika mozna aplikace zde prezentovaneho vyzkumu pri lecbe napr. cysticke fibrozy nebo autoimunitnich onemocneni. Jste primitiv, nikoliv proto, ze toto nevite, ale proto, ze zpochybnujete a napadate neco, o cem nemate nejmensi tuseni. A propos, potkal jsem radu vynikajicich vedcu, vetsina z nich skutecne neuvazuje jako obycejni lide - jde jim o blaho sveta - a jsou v tom dobri.

+1/0
24.8.2011 13:09

pletiplot

Re: Bože to jsou zas ty 1000% návratné investice do výzkumu...?

Víš, že počítač a elektronika existuje díky objevu kvantové teorie, která byla před 40 lety pouhou teoretickou hračkou na univerzitách? Kromě toho tento výzkum umožní lepší pochopení práce genů nejen krokodýlů a ptáků (a lepší znalost ptáků zlevní drůbeží maso), ale i člověka. Až budeš jednou ty nebo tvoje děti léčit svou genetickou dispozici k cukrovce nebo něčemu podobnému, možná tu technologii umožní právě poznatky získané v tomhle projektu.

0/0
25.8.2011 8:57

prestomanifesto

KFC-rex nema chybu

0/0
24.8.2011 11:01

MillhouseCapital

Klaiscký článek

Pro českého čtenáře. Na "povídání" ve frontě. S otevřenou hubou Rv

0/0
24.8.2011 10:53

Posel z Liptákova III.

Jinými slovy nám pečená holoubata létat do huby nebudou...

...ale my budeme létat do huby přerostlým kuřatům 8-o

0/0
24.8.2011 10:38

Lovec ModroSupu Zločasných

Třikrát urááááá

Kalousek je v naději, má  šanci na potomka ;-D

0/0
24.8.2011 10:26

al.mucha

Re: Třikrát urááááá

Ty jsi článek nečetl? Chemik je dinosaurus, ne ozubený kuře!

0/0
24.8.2011 11:19

opportunity

Nevím jak ostatní,

ale já jsem ani po přečtení původního článku neměla pocit, že se líhl dinosaurus. Byl napsán možná "bulvárně", ale to je proto, aby zaujal více lidí.

+1/0
24.8.2011 9:52

prometheus37

!

"další skupina pospala výsledky experimentu" - autor článku asi taky trošku pospával...

+1/0
24.8.2011 9:43

Beefeeter

Re: !

Hmm... Článek jak noha a vy si holt nevšimnete ničeho jiného než překlepu. No táááák. Je to dobrý článek!

+2/0
24.8.2011 10:01

Ondřej Surý

Díky...

V té záplavě článků, kdy vědeckou práci nejprve zkomolí PR oddělení univerzity, následně ji zkomolí anglická tisková agentura, v dalším kole ji zkomolí ČTK a nakonec z toho v českých novinách vyjde úplný blábol, působí tenhle článek jako zjevení.

Chceme více takových článků! :)

+3/0
24.8.2011 9:31

Lory

pochvala za clanek

R^ Konecne to neni jen spatnej preklad stupidniho clanku.

+1/0
24.8.2011 8:57

Chrobak SACEK

Re: pochvala za clanek

Taktéž se přidávám k pochvale. Ocenění zaslouží jak zpracování článku tak především samotný nápad osvětlit bombastické a naprosto nesmyslné titulky předchozích dní. Dávám veliký R^

0/0
24.8.2011 9:28

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Najdete na iDNES.cz