Přišel život z vesmíru? Jenom když novináři udělají chybu

aktualizováno 
Vědci prý objevili důkazy, že "život přišel z vesmíru," informovala v pátek některá média. Důkladnější pohled na studii, která zprávy inspirovala, ukazuje něco jiného.

Je to důkaz? V některých meteoritech vědci našli stopy po vzácných organických látkách, které k nám mohly přiletět z vesmíru. | foto: NASA/PNAS

Podle pátečních zpráv NASA představila "první důkaz, že život se na Zemi mohl dostat z vesmíru, nebo přinejmenším jeho vývoj ovlivnil." Máme tedy důkaz, že život přišel na Zemi z vesmíru?

K žalosti všech milovníků odvážných hypotéz zní odpověď: ne. Provedeme vás zdůvodněním verdiktu.

Odkud se zpráva vzala?

Práci, která zprávu inspirovala, vydal známý a vysoce hodnocený vědecký časopis PNAS. Dostupná je v plném znění z této stránky. Hlavním autorem práce je Michael Callahan z Goddardova střediska při NASA. Pod prací je podepsáno ještě sedm dalších autorů z Goddarova střediska nebo z významných amerických univerzit.

NASA k ní vydalo tiskové prohlášení. To už bylo méně skromné než samotná práce. Podle něj vědci pracující z rozpočtu NASA našli "důkazy", že stavební kameny naší DNA nejspíše vznikly ve vesmíru. Stačil ještě krok a na světě byla zpráva o "původu života z vesmíru".

Jaký je obsah původní práce?

Callahnův tým zkoumal 12 meteoritů, patřících do poměrně malé skupiny tzv. uhlíkatých chondritů. V těchto tělesech se objevuje celá škála složitých sloučenin uhlíku, které se označují jako organické. (Je to jen rozlišovací označení, neznamená to, že by musely tyto látky vznikat v organismech.)

Tým se zaměřil především na takzvané dusíkaté báze. Molekuly z této skupiny slouží jako důležitý stavební kámen DNA (a také RNA). Vědci zkoumali množství různých dusíkatých bází v meteoritech.

Co zjistili?

Ve třech meteoritech objevili nečekaně velký počet dusíkatých bází. Důležité podle autorů je především to, že některé báze se prakticky nevyskytovaly v okolním prostředí (ve vzorcích antarktického ledu či půdy) a i jinde na Zemi jsou minimálně velmi vzácné.

Autoři z toho vyvozují, že alespoň část dusíkatých bází v meteoritech mohla přiletět z vesmíru spolu s meteority. Předestírají možnosti, že meteority mohly na Zem přinést předem "prefabrikované" chemické díly, které pak mohly usnadnit vznik života.

Ale když se "vesmírné" dusíkaté báze na Zemi nevyskytují, tak je pozemská DNA přece nemůže využívat, ne? Tak jak mohly napomoci vzniku života?

Ano, dnes život tyto sloučeniny (2,6-diaminopurin a 6,8 diaminopurin) nepoužívá. Ale v minulosti to mohlo být jinak.

Vědci se domnívají, že na začátku éry života na Zemi sloužila jako nosič dědičné informace nikoliv DNA, ale molekula RNA. Až později se situace obrátila a RNA dnes využívá jako hlavní "harddisk" jenom malá část života. U většiny tvorů plní dnes RNA například roli "kurýra" nosícího povely od DNA. (Což neznamená, že by RNA nebyla nezbytná pro život buňky.)

V "RNA dobách" mohl život podle teoretiků klidně využívat i celou řadu dnes nepoužívaných součástek. Z nějakého důvodu se neosvědčily a musely z kola ven. Mezi vyřazené by mohly patřit i exotické dusíkaté báze objevené v meteoritech. 

Jaký je důkaz, že z vesmíru pochází i ty dnes životem používané báze?

Žádný, alespoň žádný přímý. Autoři studie jen říkají, že část bází v meteoritu je nejspíše z vesmíru, a je tedy dost dobře možné, že jsou z vesmíru i ty ostatní. Nemohou to ale přímo dokázat (např. izotopová analýza dusíkatých bází je z technických důvodů prý nemožná).

Jde o první důkaz, že stavební kameny života mohly přijít z nebe?

Ne. U aminokyselin (základních stavebních kamenů bílkovin) z meteoritů se dají předložit poměrně solidní argumenty, které nasvědčují jejich mimozemskému původu. Obsahují například varianty některých prvků (izotopy) ve větším či menším množství, než je tomu u podobných látek vzniklých na Zemi.

Neexistuje ovšem už vůbec žádný důkaz o tom, že by se tyto nebo jiné látky z vesmíru aktivně podílely na vzniku života na Zemi. I proto, že není jasné, kdy a jak se život začal vyvíjet. 

Co až se příště objeví zpráva o životě z vesmíru?

S vědomím, že se může plést, Technet přesto doporučuje nevěřit zprávám o životě cestujícím vesmírem. Pokud to samozřejmě nebude zaručená zpráva od nás, třeba jako ta, že pozemské elity se stěhují na Měsíc.

Ale pokud máme odpovědět vážněji, řekli bychom, že pořídit důkaz o mimozemském původu života je téměř nemožné. Skoro vždy je jednodušší a pravděpodobnější vysvětlení, že jde o nějakou chybu. Vzpomeňme si na poprask kolem "arzénové" bakterie, o kterém jsme psali zde.

Disciplína zabývající se mimozemským životem, dnes známá jako astrobiologie, má nevýhodu, že je velmi zajímavá pro média (a samozřejmě i čtenáře, abychom v tom nebyli sami). "Skandály" odrazují seriózní výzkumníky a přitahuje slávychtivé (vědce nebo ne).

Mikrobioložka Rosie Redfieldová, jedna z hlasitých kritiček metodiky studie o "arzénové" bakterii, se dokonce na svém blogu provokativně zeptala: Ví někdo vůbec o nějaké dobré vědecké práci z astrobiologie? A že by vzápětí byla zavalena odkazy na pamětihodné studie, to se říci nedá.

  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Hackeři napadli antivirového giganta Avast. V jeho síti mohli dělat cokoli

Zní to paradoxně, ale je to tak. Česká společnost Avast, která vyrábí bezpečnostní řešení pro počítače a mobily, se...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Vyvíjený sovětský supertank nepřežil rozpad komunistického impéria

V poslední půldekádě před rozpadem Sovětského svazu vyvíjeli Rusové nový výkonný tank s projektovým označením Objekt...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Opíjel se jídlem. Jeho případ může pomoci lidem po celém světě

„Alkoholické“ bakterie, které ve střevech vyrábí vysoké množství alkoholu, jsou možná běžnější, než se čekalo....

Lednička na zamotaný drát? Fyzici vylepšili netradiční systém chlazení

Že byste mohli chladit jen s pomocí natahované či uvolňované gumy, zní možná nesmyslně. Jde však o dobře známý...

Tyranosaurus „řval“ jako ptáci a krokodýli, zvuk vyvolává strach i dnes

Nová rekonstrukce zvuku, který vydával obávaný Tyrannosaurus rex, naznačuje, že jeho řev by vás vyděsil jinak, než...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz