Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vědec k pokusu: Stačilo pět dnů a plicní buňky na rušné ulici v Praze umřely

Rozstřel   11:00
Vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd zjistili znepokojivou informaci. Během pokusu umístili na ulici V Holešovičkách v Praze mobilní toxikologický inkubátor s živými plicními buňkami a po pěti dnech zjistili, že jsou všechny mrtvé. O výsledcích hovořil v Rozstřelu jeden z autorů experimentu Pavel Rössner.

Mobilní toxikologický inkubátor sestavili odborníci z Technické univerzity v Liberci a Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Podstatné je to, že v něm jsou umístěny přímo živé plicní buňky, navíc zdravé. A právě tím je experiment unikátní.

„Dříve jsme totiž měli k dispozici nádorové buňky. Ty sice velmi dobře rostou a není třeba se o ně starat, ale jsou geneticky pozměněné. Pokud na nich zkoušíte škodlivé látky, výsledek nemusí přesně odpovídat tomu, co se děje v lidském organismu,“ vysvětluje Rössner.

Pět dnů a bylo po nich

Proto začali vědci hledat nové možnosti, které by možnou chybovost při pokusech eliminovaly. „Začaly se tedy používat trojrozměrné buněčné modely odvozené od lidské tkáně. V tomto výzkumu byly buňky získané přímo od lidských dobrovolníků, v tomto případě od zdravých lidí a od lidí s astmatem.“

A jak tedy celý experiment probíhal? Pilotní část výzkumu začala v Krči, v sídle Akademie věd. „Tam je alespoň vizuálně poměrně čisté prostředí. Zkoušeli jsme tam různé doby a různá prostředí a tam nám buňky neumíraly.“

„Celý experiment probíhá celkem na čtyřech lokalitách. Začali jsme na Českomoravské vrchovině v Košeticích na stanici Českého hydrometeorologického ústavu. Buňky tam bez problémů přežily. No a pak jsme se dostali na ulici V Holešovičkách,“ popisuje vědec.

Experiment proběhl na zahradě jedné z budov, která sousedí přímo s nejrušnější obydlenou ulicí v hlavním městě. Toxikologický inkubátor umístil Pavel Rössner se svými kolegy zhruba tři metry od plotu, tedy v bezprostřední blízkosti hustého provozu.

„Stačilo pět dnů v srpnu a bylo po nich,“ hodnotí Rössner experiment. Jeho tým teď vyhodnocuje, co jejich smrt způsobilo. „Nastavili jsme pokus tak, aby průtok vzduchu odpovídal zhruba tomu, co člověk nadýchá. No a minimálně tam bylo velké množství prachu, makroskopického. Vyloženě bylo vidět, že povrch buněk byl znečištěný. Takže to bude asi ten primární důvod.“

Není to dobrá zpráva

Podle něj je pravděpodobné, že ve znečištěném vzduchu nebudou jen zplodiny z výfuků. „Budou tam i otěry z brzdových destiček. To se teď zkoumá.“

A to nezmizí ani ve chvíli, kdy v automobilovém provozu postupně převáží elektromobily. „Elektromobily jsou těžší, kolikrát váží SUV vozy přes dvě tuny. A tření tam bude možná i větší. Další důležitou věcí jsou otěry z pneumatik. Čím jsou pneumatiky větší, tím bude částic více. No a baterie do elektromobilů se musí vyrobit, mají nějakou životnost, musí se recyklovat, zpracovat. Není to můj obor, ale i to bude zátěž pro životní prostředí.“

„Ale pokud se vrátím k našemu experimentu, není to dobrá zpráva pro ty, kteří v této lokalitě žijí. Je to samozřejmě z hlediska lidského zdraví velice negativní záležitost. Samozřejmě musíte brát v úvahu to, že buňky byly v podstatě po celou dobu tohoto experimentu venku. Ale i tak, když tam někdo žije dlouhé roky, tak to rozhodně není pozitivní.“

„Závěr je tedy takový, že by to měla být zpráva pro toho, kdo je schopen nějakým způsobem zasáhnout, regulovat provoz. Vždyť lidé už tam žijí, těžko s tím něco udělají. Není snadné se jen tak přestěhovat,“ míní vědec.

Pavel Rössner následně zmínil, že jeho tým už v minulosti prováděl řadu experimentů přímo na lidských populacích. „Sledovali jsme povolání, která jsou vyloženě vystavená nějakému znečištění. Třeba řidiče autobusů, městské strážníky. Měli jsme populaci z Prahy a pro kontrolu jsme použili populaci z jižních Čech. A pak jsme ještě použili populaci z Ostravska.“

Ostravané jsou odolnější

A právě při experimentu na této populaci přišli vědci se zajímavým zjištěním. „Ostravská populace je považována za nejvíce zatíženou, i když v poslední době tam došlo k podstatnému zlepšení kvality životního prostředí. A my jsme zjistili, že zdejší lidé se nějakým způsobem znečištění přizpůsobili.“

„Jeden z parametrů, které měříme, je poškození DNA. Když dojde ke změně, ke zlomu, k mutaci, tak je to špatné. Pokud se to neopraví, může to vést až ke vzniku nádoru. My máme metodu, která nám umožňuje měření frekvencí těchto zlomů, tedy kolik je zlomů v krevních buňkách. A zjistili jsme, že lidé z Ostravska mají frekvenci těchto zlomů srovnatelnou s lidmi, kteří žijí v mnohem čistších lokalitách,“ konstatuje vědec.

Pracovníci Ústavu experimentální medicíny Akademie věd toto zjištění chtěli ověřit a interně uskutečnili malý experiment. „Před odjezdem na Ostravsko jsme pracovníkům naší laboratoře odebrali lymfocyty. Oni tam poté několik týdnů pobývali a po návratu jsme jim krev odebrali znovu.“

Podle Pavla Rössnera došlo u těchto lidí k většímu poškození DNA. „A oproti tomu u samotné ostravské populace k ničemu podobnému nedochází. Tomuto procesu říkáme adaptivní odpověď a je to biologický mechanismus, který už je znám u řady rostlinných, živočišných i bakteriálních druhů.“

„Ale u člověka je trochu ošemetné o něčem podobném hovořit. Protože to samozřejmě vede k úvaze, že vlastně nemusíme s životním prostředím nic dělat, protože se lidé přizpůsobí,“ uzavírá vědec.

  • Nejčtenější

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Jak Sovětský svaz napadl neutrální Finsko a co byl mainilský incident

Zimní válka proti Finsku byla jednou z dobyvačných válek vedených Moskvou. Cílem zimní války bylo připojit menší část finského území k Sovětskému svazu a na té větší ustanovit loutkovou Finskou...

5. prosince 2024

Američané za druhé světové války ukázali cestu, po které se vydat s vrtulníky

Během druhé světové války se dočkaly operačního nasazení tři typy amerických vrtulníků. Nový druh vojenské letecké techniky se teprve rozvíjel, obecně se v té době jednalo o stroje lehké s malou...

8. prosince 2024

Před 100 lety se zrodila z blízkovýchodního chaosu Sýrie. Ve zmatku je dodnes

Před 100 lety, na začátku prosince 1924, se zrodil z blízkovýchodního chaosu způsobeného politikou velmocí, zejména Francie a Británie, „de facto“ stát Sýrie, „de iure“ byl ustanoven o pár dní...

8. prosince 2024

KVÍZ: Soutěžní kvíz o knihu: Boom AI začal před dvěma lety, co o něm víte?

Soutěž

Už dva roky se zžíváme se generativní umělou inteligencí. Vyzkoušejte se, zda si pamatujete, co vše nám přináší. Můžete vyhrát knihu „Proč se nebát umělé inteligence?“ Pravidla soutěží najdete...

vydáno 8. prosince 2024

Beneš nadbíhal bolševikům už před 100 lety. Podobně jako Mussolinimu

Před 100 lety se dostala na veřejnost informace o tom, že Československo začalo diplomaticky mnohem intenzivněji komunikovat se Sovětský svazem. Iniciativa ministra zahraničí Edvarda Beneše vzbudila...

7. prosince 2024

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...