Orel na zádech napadeného jelena. Toto je druhý ze tří pořízených snímků.

Orel na zádech napadeného jelena. Toto je druhý ze tří pořízených snímků. | foto: Profimedia, Linda Kerley, Zoological Society of London (ZSL), Profimedia.cz

Hodně nerovný souboj. Neuvěřitelný snímek orla, který ulovil jelena

  • 60
Nezvyklý a dramatický zápas zachytila kamera určená ke sledování tygří rezervace na Sibiři. Orel skalní, kterého známe i z České republiky, na něm napadl a úspěšně zabil malého jelena, který vážil zhruba desetkrát více než dravý pták.

Běžel, a pak najednou umřel. Tak se na první pohled britské zooložce Lindě Kerleyové jevil konec života mladého jelena sika, kterého našla při své pravidelné pochůzce po Lazovském národním parku na ruském Dálném východě. Biologové tu mají nainstalovaný soubor kamer na sledování usurijských tygrů a jejich životního prostoru a Kerleyová u nich měla vyměnit baterie a paměťové karty.

Překvapení zooložky pramenilo z toho, že ani ke zvířeti ani od něj nevedly žádné stopy dravce, který by ho mohl ulovit. Až při kontrole média z kamery, která byla nejblíže objevených zbytků jelena, se ovšem ukázalo, že zachytila snad ještě vzácnější úlovek než snímky tygrů: unikátní fotku orla skalního, který si troufl na podstatně větší kořist.

Toto je poslední snímek podivné dvojice lovec-kořist předtím, než opustila záběr kamery. Orel se pevně drží na hřbetě jelena sika a útočí na něj. Není jasné, jak dlouho mu trvalo, než podstatně větší zvíře zabil.

Jelen evidentně poslední okamžiky před smrtí strávil v prudkém běhu hlavně proto, že na jeho zádech se svými více jak pět centimetrů dlouhými drápy pevně držel dravý pták, který zvíře nakonec zabil. Více nevíme; kamera pořídila pouze tři snímky této dvojice v rozmezí dvou sekund a Kerleyová na místo dorazila až dva týdny po události.

Přestože je jelen sika menší než náš evropský jelen, zvíře vážilo nepochybně několik desítek kilogramů a orel skalní mívá hmotnost do pěti kilogramů. Jeleni rozhodně nejsou jeho obvyklou kořistí a záběr překvapil i kolegy, kterým Kerleyová snímek ukázala.

Na medvědy!

Útoky na jiná zvířata mimo zajíců a další drobnější kořisti u orlů samozřejmě známe, i když takto dobře zdokumentovaných případů je málo. Dravci například strhávají horské ovce či kozy z útesů, aby se zabily pádem.Obvykle jde samozřejmě hlavně o útoky na mláďata.

Jeden z těch na pohled těžko uvěřitelných je případ pozorovaný v roce 2004, kdy se orel zmocnil mláděte hnědého medvěda před zraky biologů (jejich zpráva je dostupná zde). Ale mládě tehdy bylo opravdu malé (vážilo jen pár kilogramů), matka s mláďaty totiž musela opustit doupě předčasně, protože v něm bylo příliš vlhko.

Ale i když okolnosti byly tehdy výjimečné, podobné události se mohou stávat i jinde. Na Slovensku biologové před osmi lety zaznamenali medvědici s mláďaty prchající před nízko letícím orlem do podrostu, ale protože nepozorovali samotný útok, jde jen o pravděpodobnou domněnku. V polské části Tatranského národního parku se také jednou našla v orlím hnízdě část medvědí lebky, ale nebylo z ní jasné, jak se do hnízda dostala.

Lidí se orel skalní obvykle bojí a žádný útok na člověka nebyl nikdy zaznamenán. Na internetu se sice nedávno objevilo video údajného útoku orla na malé dítě v Montrealu, ale byl to podvod, byť velmi dobře udělaný. Šlo o práci studentů oboru počítačové grafiky z Montrealu. Ale pokud máte malé děti, raději si ho ani tak nepouštějte, nebo vás po dovolené v Tatrách bude bolet krk z neustálého koukání na oblohu.