Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Objevili krvinky dinosaurů. Na klony to nestačí, na vědeckou válku ano

Skupina amerických vědců v nové práci znovu hájí svůj objev měkkých tkání a bílkovin dinosaurů ve zkamenělých kostech starých 68 milionů let. Pro řadu jejich kolegů je ale vědecká obdoba "Jurského parku" stále příliš silná káva.

Příprava zkamenělin je a byla vždy hodinářská práce. Ale až donedávna nikoho nenapadlo, že by se poklady mohly ukrývat také uvnitř pečlivě vycíděných kostí. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

I inteligentní lidé se mohou pohádat o kost. Už šestým rokem to předvádí paleontologové. V roce 2005 tým v čele s paleontoložkou Mary Schweitzerovou zveřejnil studii, podle které se jim v pozůstatcích 68 milionů let staré fosilie tyrannosaura podařilo najít zbytky měkkých tkání vyhynulého zvířete. Autoři postupně objevili stopy krevních cév, krvinek a některých bílkovin.

Jak se ukázalo, objevili také mediální zlatou žílu (zpráva neunikla žádnému velkému médiu) a sobě nové zaměstnání. Od roku 2005 totiž tým nedělá v podstatě nic jiného, než že hájí svá původní tvrzení. Rychle se vyrojily výtky, které mají v podstatě jedno společné: podle kritiků nejde ani tak o objev nového oboru palentologie, jako o kontaminaci staré zkameněliny moderním biologickým materiálem.

V kostech zkoumaných Schweitzerovou a kolegy se zachovaly jen uvnitř vlákna dobře schované kousky kolagenu (vyznačené barevně). Podle vědců to znamená, že bílkovina je skutečně stará a postupně "zvětrávala" od vnějšku.

Schweitzerová a spol. vydali už na svou obranu řadu vědeckých statí, tu poslední z nich minulý týden v časopise PLoS ONE (je zdarma dostupná zde). V ní se snaží ukázat, proč si máme myslet, že nedošlo ke znečištění vzorku. 

Detaily jsou technicky poměrně složité, ale princip prostý. Vědci se důkladně zaměřili na bílkovinu, kterou v kostech objevili. (byl to kolagen: základ pojivých tkání včetně kostí, takže je ho v nich ohromné množství). Snažili se zjistit, přesně ze kterého místa v téhle látce vypadly drobné kousky, které se pak podařilo identifikovat. Zjistili, že všech jedenáct kousíčku pochází z vrstev uvnitř vlákna bílkoviny.

Právě tyto partie bílkoviny jsou nejlépe chráněny proti vnějším vlivům. Kdyby šlo skutečně o novodobou kontaminaci, dalo by se předpokládat, že se zachová i nějaký kousek z povrchu bílkoviny. Takže buď si s vědci zahrála opravdu velká náhoda, nebo jde skutečně o látku, kterou postupně od vnějšku ohlodával zub času.

A jede se dál močálem černým kolem bílých skal

Argument je zajímavý, ale není nepochybně tak neprůstřelný, aby uzavřel tvrdou bitvu o měkké tkáně dinosaurů. Pro řadu vědců jsou bílkoviny z dinosaurů příliš nestravitelným soustem: "Určitě lze získat biologické zbytky staré 80 až 100 tisíc let, ale jak je to u starších nálezů, to se zatím odborníci neshodnou," komentuje situaci v oboru Ivan Horáček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Problém je především v tom, že vědci ani úplně přesně neví, co mají hledat: jak mají tělesné tkáně staré miliony let vypadat. Jisté je, že se při vysoušení a dalších dějích radikálně proměňují a nakonec jen stěží připomínají původní látku. Rozhodně neplatí, že by se vědci podívali na vzorek pod mikroskopem a hned věděli, co před sebou mají: "Postupy rekonstrukce zahrnují i řadu statistických metod založených na tom, co víme o rozpadu a proměnách biologického materiálu v průběhu času," říká Ivan Horáček.

Kvůli těmto a dalším problémům je v současné situaci nejlepší jednoduše čekat, domnívá se Ivan Horáček: "Nelze vyloučit ani potvrdit, zda objevy jsou nebo nejsou kontaminovány moderním materiálem," krčí rameny. Věda podle něj má pádný důvod k opatrnosti: varovný případ z nedávné minulosti.

Pojďme si číst mamuty

"DNA lze zatím běžně získávat ze zamrzlých savců pleistocénu, například mamutů, nosorožců či koní na Sibiři se stářím kolem třicet tisíc let," říká Martin Košťák z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty v Praze. Biologické zkoumání podobně starých pozůstatků z vhodných geografických pásem (v tropech se DNA zachová podstatně kratší dobu než na Sibiři) zažívá boom. O projektu paleogenetické laboratoře pro zkoumání fosilních vzorků se uvažuje i v Praze, a to na Přírodovědecké fakultě v Praze v rámci projektu nového kampusu Globcentrum.

Ale ani "jenom" několik desítek tisíc let staré vzorky nestačí na oživování vyhynulých zvířat. "Zatím se podařilo získat řádově první stovky sekvencí, pro "naklonování" jsou jich zapotřebí tisíce," říká Martin Košťák.

Představa, že by se podařilo rekonstruovat DNA starou více než 65 milionů let, je tedy realitě dnes velmi vzdálená. Ale třeba se dočkáme dalšího překvapení.

V druhé polovině 90. let přišel boom prací o DNA z fosilních pozůstatků člověka. Ročně se jich objevovaly stovky. Ale po několika letech zkoumání a vylepšování postupů se zjistilo, že ve většině případů šlo o kontaminaci kousky DNA přímo v laboratoři. "Dnes proto platí velmi striktní postupy. Nálezy se například rozřezávají na půl a zkoumají se nezávisle ve dvou laboratořích najednou," popisuje Ivan Horáček. Počet nových objevů se najednou radikálně snížil ze stovek na jednotky.

"Těžko v tuto chvíli říct, čeho se dočkáme v případě nálezů tkání dinosaurů a dalších extrémně starých biologických zbytků," odmítá tedy i na základě historických zkušeností spekulovat český biolog.

Kdy přijde Jurský park?

Jisté je, že se jen tak nedočkáme klonovaných dinosaurů. K tomu bychom pro začátek potřebovali jejich genetickou informaci se vším všudy (a spíše by ani to nestačilo, ale to nechme prozatím stranou). A na to je DNA jednoduše moc dlouhá.

V buňce vyspělých tvorů, jakými jsou lidé i dinosauři, je "šroubovice" naskládána a zabalena do velmi malého prostoru. Kdybychom ji však natáhli do maximální délky, měřila by DNA z jedné lidské buňky o hodně více než metr. Že by její dlouhé a křehké vlákno mohlo přežít z dob dinosaurů před 65 miliony, to si vědci nedokážou vůbec představit. Uvažují spíše v řádech desítek tisíc let (viz. boxík Pojďme si číst mamuty).

Přesto díky malým zlomkům tkání ve velmi starých kostech můžeme získat unikátní pohled "pod kapotu" dinosaurů. Objevené bílkoviny si tělo vyrábí na základě instrukcí v DNA. Tu podle nich nezrekonstruujeme, tj. nepostavíme továrnu jen podle auta, které z ní vyjelo. Pokud ale dostatečně znáte jiné "autofabriky" (DNA dnešních živočichů), můžete jen z pohledu na detaily vozu (nebo jeho díly) docela dobře odhadnout, jakým postupem se co vyrábí.

Krok za krokem

Zatím jde ovšem jenom o teorii. Objevy, které zkoumání zbytků měkkých tkání dinosaurů přineslo, nejsou zrovna revoluční. Vědci například zjistili, že nalezená dinosauří bílkovina se velmi podobá stejnému typu bílkoviny u ptáků. Vzhledem k tomu, že ptáci jsou přímými potomky dinosaurů (na rozdíl od ještěrů - to jenom pro připomenutí), není to velké překvapení. 

Schweitzerová a spol. ale nemají na "velké objevy" mnoho času. Musí se hlavně snažit, aby jejich myšlenkové dítě přežilo palbu ze všech stran. Pokud oni i jejich hypotéza vytrvají, bude to samo o sobě dost velká revoluce.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 118 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 118 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Týrají nabíječky a elektroauta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 28 příspěvků

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 9 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...