Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lékaři údajně měli objevit novou část lidského těla. Je to dnes možné?

Podle tiskové zprávy univerzity v Leudenu objevili belgičtí chirurgové v koleně novou šlachu, a možná by tak mohli pomoci omezit zranění kolene. Jak ji anatomové mohli do této chvíle přehlédnout? Vysvětlení je prosté a veliký objev se nekoná.

Kolena, bolavá kolena. Na snímku bolavý kloub Venus Williamsové | foto: AP

Takovou odezvu jsme nečekali, napsal Technetu Steven Claes, když jsme se ho e-mailem zeptali, co říká popularitě své vědecké práce. Mladý belgický lékař je totiž autorem zprávy, která prošla významnou částí světových médií (BBC, Huffington Post, blog New York Times).

Claes s kolegy měl podle zpráv objevit v koleni "nový vaz", který vědcům dosud ne zcela jasným způsobem unikal. Při pohledu na samotnou práci (placený přístup), ze které zprávy vychází, už je situace poněkud střízlivější. Belgičtí lékaři nic nového neobjevili, jen přesně a na větším množství případů popsali vaz, který je znám minimálně od roku 1879. Sami to v práci uvádějí, jen pro vaz navrhují nové jméno (anterolaterální ligament, tedy "přední postranní vaz").

Jak to celé vzniklo?

Pokud jste si otevřeli odkaz na původní práci belgických lékařů, možná vás napadlo, proč se zpráva objevila až nyní, když v časopisu Journal of Anatomy vyšla už v srpnu letošního roku? Důvod je prozaický: první autor zmíněné práce Steven Claes 8. listopadu obhajoval svou dizertační práci. Toho si všimlo tiskové oddělení a vydalo zprávu "Chirurgové popsali nový vaz v koleni" (anglicky). Odtud byl už jen krok k titulkům typu "Vědci objevili novou část lidského těla".

Belgičané především pozorování hodně vylepšili. Rozpitvali zhruba čtyři desítky kolen mrtvých dárců a ukázali, že vaz je přítomen u všech s výjimkou jednoho (z důvodů, které teď lze už těžko přesně určit, zřejmě po zranění).

Anatomové ve stejných vodách

Místo nového objevu tu tedy máme jen oprášení staršího pozorování a jeho podstatné zpřesnění. Ale to už není tak ojedinělá událost, jak se může zdát z její prezentace, říká anatom Ondřej Naňka z Anatomického ústavu 1. Lékařské fakulty UK. "Podobné nové výklady či oprášení polozapomenutých pozorování jsou celkem běžné, v anatomických časopisech byste jich dnes našel celou řadu," říká český lékař.

Někdy může jít jen o drobné poznatky a spíše zajímavosti než co jiného, v jiných případech mohou mít ovšem poměrně zásadní dopad na péči o pacienty. Ale skutečně nové objevy v anatomii člověka jsou dnes zcela výjimečné. A pokud k nim dojde, jsou to spíše drobnosti.

Třeba Ondřej Naňka s kolegy popsal jako zřejmě vůbec první v dějinách anatomie odlišný průběh drobného žlábku na pánvi u muže a u ženy podmíněný průběhem nervu. Výsledkem práce je o něco šetrnější postup pro určité operace či pomůcka pro antropology, která může (alespoň v některých případech) pomoci určit, zda patřily nějaké nalezené kosterní pozůstatky muži či ženě. "Obvykle jde v případě nových objevů právě o takové zajímavosti a drobnosti", říká Ondřej Naňka.

Staronový vaz, nově nazvaný "anterolaterální"

Pro anatomy je dnes zajímavější používat v práci moderní přístroje. Přesněji řečeno moderní metody zobrazování nitra lidského těla bez skalpelu. Tato tzv. klinická anatomie dokáže nejen zpřesnit popis některých částí lidského těla přímo v živém organismu, ale často také nově či přesněji vyložit jejich funkci. A to může snadno vést k vývoji nových léčebných postupů a metod.

To by mohl být i případ "belgického vazu". Při pohledu na něj se totiž vědcům nabízí možnost, že by mohl hrát roli v problémech pacientů po operaci křížového vazu, tedy poměrně běžné komplikace. Část operovaných se problémů ani po zákroku nezbaví a lze si dobře představit, že by v tom mohl mít prsty i nyní připomenutý vaz.

Chirurgové ho zřejmě v poslední době poněkud přehlíželi, poznamenal v rozhovoru pro americké rádio doktor Robert LaPrade. Není to zapomnětlivost, s rozvojem šetrnějších operačních metod jen pomocí malých vpichů (tj. laparoskopická metoda) si ortopedi mohou během operací tohoto vazu všimnout jen těžko. Dokud se odhalovalo celé koleno, byla situace podle něj nejspíše jiná.

Kde je chyba?

Proč a jak se novináři poměrně často ve zpravodajství o vědě mýlí, vysvětloval v úterý na přednášce náš kolega Pavel Kasík. V tomto případě jde o klasický příklad přejímání zprávy bez ověřování, což je jen jeden z nešvarů zpravodajství o vědě.

Zatím však není vůbec jasné, jestli to je špatně, nebo dobře. Claes s kolegy pouze spekulují, že by vaz mohl mít vliv, ale žádný důkaz o tom nepodávají. Ani zatím nemohli, protože pitvali pouze kolena mrtvých dárců.

Dalším krokem zkoumání by zřejmě mohlo být sledování stejné oblasti na magnetické rezonanci, odhaduje anatom Ondřej Naňka. Nejprve proto, aby vědci zjistili, zda je vaz vůbec vidět. A pak budou případně pokračovat ve sledování pacientů s problémy v koleně i po operaci křížových vazů, zda se u nich projevují nějaké společné problémy.

Jak to ovšem ve vědě bývá, bude to trvat celé roky a výsledek je nejistý. Což v titulku tiskové zprávy či webového portálu příliš velkou pozornost nepřitáhne.

Oprava: Že novináři dělají chyby, dokázal i autor tohoto článku, který omylem označil moderní chirurgickou metodu pomocí malých řezů za stetoskopii místo artroskopii (v případě kloubů) či endoskopii (obecně). Stetoskopie je vyšetřovací metoda dýchacích a srdečních šelestů a srdečních ozev. (Jinými slovy: nebyli jsme ani blízko.) Za omyl se omlouváme.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 16 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

v diskusi je 25 příspěvků

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

v diskusi je 1 příspěvek

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Copilot od Microsoftu nabízí zdarma mnoho schopností placeného ChatGPT

v diskusi nejsou příspěvky

16. dubna 2024

Byl to ChatGPT, který na konci roku 2022 začal psát revoluci na poli nástrojů generativní umělé...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...