Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Univerzita Karlova představila nový test na covid-19. Převratný není

  14:08
Na Univerzitě Karlově ve středu proběhlo představení nového českého testu na přítomnost viru SARS-CoV-2. Z prezentovaných informací se nezdá, že by sliboval něco převratného. Výsledky testu by mohl mít pacient už do hodiny.

„Test je konkrétním příspěvkem Univerzity Karlovy k boji s pandemií,“ tak představil na tiskové konferenci 9. září rektor Tomáš Zima nové v ČR vyráběné testy na přítomnost virus SARS-CoV-2 společnosti GeneSpector.

Příprava nového výrobku probíhala na pracovištích Univerzity Karlovy, především v laboratoři Stanislava Kmocha na I. lékařské fakultě. Testy má vyrábět společnost GeneSpector, ve které jsou majetkově zapojeny jak komerční firmy, tak lidé z Univerzity Karlovy. Ta vznikla před několika měsíci v reakci na pandemii, zatím za sebou tedy nemá žádnou historii.

Jde o „sestavu“ (tzv. kit) pro provádění PCR testů používaných k detekci akutních případů nákazy virem. Stejně jako řada jiných dnes dostupných PCR testů je kit připraven tak, aby se správným vybavením mohl poskytnout výsledek rychle.

„„Rychlost je naprosto zásadní, snížili jsme ji na jednu hodinu,“ řekl na tiskové konferenci jednatel společnosti GeneSpector Michal Pohludka. Z jeho slov se ovšem zdá, že šlo o „ideální případ“, kdy by každý test okamžitě pro příchodu do laboratoře ihned šel ke zpracování.

Což je v praxi těžko představitelné, třeba jen proto, že vyhodnocování probíhá po větších šaržích, ne test po testu. Vzorky tedy v laboratoři čekají, než se jich shromáždí dost. Čas provedení testu závisí na vnějších faktorech, které přímo s technologií testu nesouvisí a výrobce je těžko může přímo ovlivnit. (Existují i testy, které se mohou vyhodnocovat bez laboratorního vybavení, přímo u lůžka pacienta, známé jako „point-of-care“ testy, ale to nové české testy nejsou.) 

„Můj názor byl, že se musí vyvíjet rychlý test pro individuální případy,“ řekl Stanislav Kmoch, jehož tým připravoval test z technologického hlediska. Charakteristickým rysem testu má být to, že je bezpečnější pro pracovníky laboratoří. Funguje to tak, že štěteček s odebraným vzorkem se rovnou zasune do zkumavky, ve které se virus „zabije“ (inaktivuje). To je nepochybně dobrý nápad, inaktivační roztoky ovšem nejsou nic nového, používají se již desítky let, V srpnu na to upozornil na Twitteru biochemik Omar Šerý z Masarykovy univerzity:

Zatím jsou k dispozici testy pouze na přítomnost viru SARS-CoV-2, v průběhu října by se pak měl objevit i test na přítomnost nového koronaviru a chřipky (kmenů A a B), který Tomáš Zima oznámil v srpnu.

To není nic unikátního, podobné testy jsou v nabídce některých společností již měsíce, zatím ovšem nenašly velkého použití, protože souběh chřipkové sezony se zvýšeným výskytem SARS-CoV-2 prakticky nikde nenastal. I proto, že na řadě míst chřipkovou sezonu utlumila opatření zamířená primárně proti koronaviru. Kombinované testy na detekci několika virů se vyrábí i v Česku ve firmě GeneProof (navíc v kombinaci s dalším virem (RSV), který má klinické příznaky velmi podobné novému koronaviru).

Tisková konference rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy a nové univerzitní dceřiné společnosti UK GeneSpector k představení sad pro diagnostiku covidu-19 a dalších virových onemocnění. (9. září 2020)

Na tiskové konferenci nebyla oznámena cena za společný test chřipky a nového koronaviru. Cena za test pouze na covid by měla činit kolem 350 korun. Není jasné, zda jde o cenu velkoobchodní a za jakou cenu bude tedy firma zájemcům testy při větším odběru. Pokud by nebyla nižší, byl by nový český test v porovnání s konkurencí výrazně dražší. Samozřejmě, stále jde o cenu za samotné chemikálie, které činí jen menší část ceny testu, kterou zaplatí zákazník.

Na tiskové konferenci nebyla uvedena „přesnost“ testu (tj. sensitivita a specificita), ale u běžných PCR kitů se tyto hodnoty blíží hodně 100 procent. Bylo by velkým zklamáním, kdyby test z Univerzity Karlovy měl parametry horší. 

Autor:
  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět skvělých rad, jak nebýt na sociálních sítích za troubu

Pojmenovali jsme nejčastější prohřešky na internetu a sociálních sítích a přinášíme rady, jak jim předejít. Třeba se...

Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

Premium Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

Když virtuální realita léčí duši. Mozek se dá dobře ošálit, říká vědkyně

Premium Speciální aplikace a 3D brýle se čím dál častěji stávají dobrými pomocníky psychiatrů a terapeutů. Jak pomáhá digitální...

V Japonsku nesmíte selhat. Velká chyba je stěžovat si. Vědkyně o práci v ocelárně

Premium Sedm let studovala a pracovala v Japonsku, dostala se do výzkumného centra jedné z největších oceláren světa. „Zažila...

Kdy opravdu vyhynuli neptačí dinosauři a proč neplatí údaj 65 milionů let

Letos v březnu přijde do kin snímek 65, sci-fi thriller zasazený do doby posledních (neptačích) dinosaurů. Velkolepá...

Molekuly náhody a vůně dívek. Máme mezi sebou i chemický kontakt, říká vědec

Premium Čím se do historie zapsali dva zapálení badatelé, kterým v chemickém kotlíku místo kvalitního benzinu „uzrály“ tuhé...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...