Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nová vakcína proti postrachu nemocnic nechá bakterie „vybuchnout“

Vědci vyzkoušeli na laboratorních zvířatech novou vakcínu proti zlatému stafyloku. Do praxe by se mohla dostat do deseti let, pokud se v dalších zkouškách osvědčí. Po celém světě může zachránit desetitisíce životů, hlavně pacientů v nemocnicích.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Vakcína, chřipka, očkování, injekce | foto: Profimedia.cz

Lékař Edward Schwarz z americké univerzity v Rochesteru chce ve své laboratoři zatočit s malými původci velkých problémů: s bakteriemi odolnými proti antibiotikům. Spolu s kolegy se soustředí především na výzkum metod boje s bakterií Stafylococus aureus, známé jako "zlatý stafylokok".

Tato bakterie za běžných okolností není nebezpečná. "V těle ji má asi třetina z nás a obvykle nám nezpůsobuje žádné problémy," říká Helena Žemličková ze Státního zdravotního ústavu.

V některých zemích se stafylokoky odolné proti antibiotikům (tzv. MRSA) staly vážnou hrozbou. V USA podle odhadů zabijí zhruba 19 tisíc lidí ročně, většinou v nemocnicích. Dalšímu půl milionu lidí infekce způsobená stafylokokem pobyt v nemocnici prodlouží (a prodraží).

Schwarz a jeho kolegové z univerzity v Rochesteru jsou jedním z několika týmů na světě, které se věnují vývoji nového prostředku proti zlaté bakterii, tedy vakcíny. Zatím pacienty chrání jen antibiotika a dodržování hygienických postupů. "Představa je taková, že by vakcína dočasně chránila nejvíce ohrožené pacienty," vysvětluje cíle výzkumu Helena Žemličková. Jednat se může například o staré lidi po náročných operacích.

Petriho miska s kulturou zlatého stafylokoka

Vakcína nechá pancíř vybuchnout

V Rochesteru postupují údajně z celého výzkumného peletonu nejrychleji. Loni v létě našli pro vakcínu vhodný cíl: bílkovinu GMD, která má klíčový úkol v životě bakterie. Stará se o otevření jinak velmi neprostupné a pečlivě "opancéřované" bakteriální stěny při buněčném dělení. Bez správně fungující GMD se bakterie množí jen těžko.

Na lékařské konferenci v Kalifornii nyní Schwarz kolegům představil výsledky další práce. Jeho týmu se prý podařilo najít vhodné látky vyráběné imunitním systémem, které GMD napadají a brání tím množení bakterie. Elektronový mikroskop odhalil, že bakterie se v přítomnosti zkoušených protilátek řadí do dlouhých řetězců, ve kterých se špatně množí.

Vědci objevili dokonce i stopy bakterií, které se doslova roztrhly na kusy. Samotný "výbuch" ale pod mikroskopem nemohou sledovat přímo, protože to použitá metoda neumožňuje. I proto nemají pro tento jev zatím přijatelné vysvětlení a hodlají ho dál zkoumat.

Zajímavé jsou především výsledky další části pokusů. Lékaři z Rochesteru ověřili účinnost vakcinace vybranými protilátkami proti bílkovině GMD u laboratorních hlodavců. Mezi očkovanými zvířaty nákaze zlatým stafylokokem úspěšně odolávalo až dvakrát více zvířat než ve skupině kontrolní. Nejlépe na tom byli ti potkani, kteří dostali největší dávku vakcíny.

Zatím ale musíme spoléhat jenom na Schwarzovo slovo. Výsledky nebyly publikovány v žádném časopise, kde by závěry i postup jeho týmu mohli podrobně prověřit kolegové z oboru. Publikování se ale prý brzy chystá.

Za rok na lidech

Zkoušky na velmi malém počtu lidí by měly začít už příští rok, tvrdí v Rochesteru. Pak by mohly následovat další, rozsáhlejší zkoušky a až po několika letech by se vakcína mohla dostat do běžné praxe.

Lékaři ale zatím neslibují zázraky: "Účinnost vakcíny u lidí nebude stoprocentní," říká Schwarz. Ale i snížení výskytu infekcí MRSA třeba o třetinu by mohlo přinést velké úspory a zachránit tisíce životů ročně.

Vývoj vakcíny bude provádět společnost Codevax, založená společně univerzitou v Rochesteru a soukromým kapitálem. Úspěšná vakcína proti MRSA by pro ni mohla znamenat obchodní příležitost za stovky milionů dolarů.

Zatím je ale na počítání dolarů příliš brzy, varují jiní odborníci. Například specialistka Jodi Lindsay z londýnské Univerzity sv. Jiří serveru Chemistry World řekla, že Schwarzovy výsledky ze zkumavky totiž nejsou ojedinělé: "Omezit růst MRSA nebo ho zabít umí ve zkumavce spousta člověku neškodných sloučenin."

Pokud se ale potvrdí výsledky očkování u laboratorních zvířat a pak i u lidí, dá se čekat, že v Rochesteru přibude několik nových milionářů.

zlé nemocniční zlato

Takzvaný Methicilin-rezistentní zlaté stafylokoky (MRSA) jsou kmeny běžné bakterie Stafylococcus aureus odolné proti velké skupině antibiotik nazývaných beta-laktamy, kam patří například penicilin.

Kultura bakterií zlatého stafylokoka

Kultura bakterií zlatého stafylokoka

Odolná bakterie je problémem především v nemocnicích. Protože tu mikrobi najdou antibiotika na každém kroku, odolné kmeny jsou zastoupeny v podstatně větší míře než jinde.

Navíc tu nachází vhodné oběti: oslabené a nemocné. Pacienti často dostávají dlouhodobě antibiotika a MRSA tedy v jejich těle nemá konkurenci.

MRSA představuje velký problém například ve státech jižní Evropy nebo v USA. Naopak jen minimálně se objevuje ve státech severní Evropy.

Jeho rozšíření souvisí s řadou faktorů: s hygienou v nemocnicích a místními podmínkami, ale také s mírou používání antibiotik. V zemích, kde je míra jejich spotřeby vysoká (např. v jižní Evropě), bývá vysoká i míra výskytu MRSA a jiných odolných bakterií.

V Čechách je počet nemocničních pracovišť s výskytem MRSA podstatně nižší. V roce 2000 se u nás našlo jenom pět pracovišť s výskytem odolné bakterie. V roce 2005 už jich bylo 51, tvrdí statistiky.

Nárůst se ale zastavil. "Zhruba poslední čtyři roky je situace stabilizovaná," říká Helena Žemličková ze Státního zdravotního ústavu.

Proč se šíření odolných bakterií zastavilo či proč se naopak počet infekcí na přelomu tisíciletí tak prudce zvýšil, podle ní nelze jednoznačně říct: "Příčin bude zřejmě celá řada: může to souviset se zlepšením dodržování hygienických pravidel, změny v používání antibiotik. Také se objevily nové kmeny bakterií, které vytlačily ty starší."

Zdroje:

Setkání ortopedických chirurgů
http://www.ors.org/annual_meeting.html

Chemistry world
http://www.rsc.org/chemistryworld/News/2011/January/16011101.asp

Tiskové prohlášení
http://www.sciencedaily.com/releases/2011/01/110116144436.htm

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...