Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nobelova cena za chemii byla udělena objevu kvantových teček

  10:14aktualizováno  12:04
Královská švédská akademie věd ve středu krátce před polednem oznámila laureáty Nobelovy ceny za chemii pro rok 2023. Poprvé jí informace předčasně unikla a tak se již od dopoledne ví, že cena byla udělena za objev a syntézu kvantových teček.

Ocenění letos získali tři laureáti – Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus a Alexej I. Jekimov, o nichž již dřív psaly například švédské noviny Aftonbladet, které již dopoledne zveřejnily kopii e-mailu z akademie. Ocenění se tak připojí k dalším 113 držitelům Nobelovy ceny za chemii, která je udělována od roku 1901.

Bawendi profesorem na Massachusetts Institute of Technology, Brus je emeritním profesorem na Kolumbijské univerzitě a Jekimov pracuje pro firmu Nanocrystals Technology.

„Nobelova cena za chemii v roce 2023 odměňuje objev a vývoj kvantových teček, nanočástic, které jsou tak malé, že jejich velikost určuje jejich vlastnosti,“ píše Dagens Nyheter, další švédský deník, a potvrdilo to i polední vyhlášení.

„Tyto nejmenší součásti nanotechnologie nyní šíří své světlo z televizorů a LED žárovek a mimo jiné mohou také navádět chirurgy při odstraňování nádorové tkáně,“ popisuje Nobelův výbor.

Praktické využití objevu, za který byli věci Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus a Alexej I. Ekimov oceněni Nobelovou za chemii pro rok 2023. Objev se uplatní kupříkladu v detekci nádorových onemocnění, QLED televizní technologii či v běžném osvětlení domácností.

Kvantové tečky jsou nanokrystaly z polovodičových materiálů schopné vázat nosiče nábojů (fungují jako potenciálové jámy), jejichž rozměry se pohybují okolo dvaceti nanometrů.

„Každý, kdo studuje chemii, se učí, že vlastnosti prvku se řídí tím, kolik má elektronů. Když se však hmota zmenší na nanorozměry, vznikají kvantové jevy, které se řídí velikostí hmoty. Laureátům Nobelovy ceny za chemii 2023 se podařilo vyrobit částice tak malé, že jejich vlastnosti jsou určovány kvantovými jevy. Tyto částice, které se nazývají kvantové tečky, mají nyní velký význam v nanotechnologiích,“ vysvětlují důležitost objevu odborníci z Královská švédská akademie věd.

„Kvantové tečky mají mnoho fascinujících a neobvyklých vlastností. Důležité je, že mají různé barvy v závislosti na své velikosti,“ říká Johan Åqvist, předseda Nobelova výboru pro chemii.

Nobelovu cenu za Chemii pro rok 2023 získali Moungi G.Bawendi, Louis E. Brus a Alexej I. Ekimov za objev a vývoj kvantových teček. Člen komise Nobelovy ceny vysvětluje význam objevu.

Teoreticky se vědělo, že nanočástice mohou být součástí kvantových efektů, které záleží na jejich velikosti. Nikdo však dlouho nemohl takové nanočástice vyrobit prostě proto, že chyběla technologie, která by to v nanosvětě dokázala.

Nobelův výbor připomněl, že na začátku osmdesátých let se Alexeji Jekimovovi podařilo vytvořit kvantové efekty závislé na velikosti částic v barevném skle. Barva pocházela z nanočástic chloridu měďnatého a Jekimov prokázal, že velikost částic ovlivňuje barvu skla prostřednictvím kvantových efektů.

„O několik let později Louis Brus jako první vědec na světě prokázal kvantové efekty závislé na velikosti částic volně se vznášejících v tekutině. V roce 1993 provedl Moungi Bawendi revoluci v chemické výrobě kvantových teček, jejímž výsledkem byly téměř dokonalé částice. Tato vysoká kvalita byla nezbytná pro jejich využití v aplikacích,“ popisuje příspěvek oceněných vědců k výzkumu kvantových teček Nobelův výbor.

Odhalení chřipky bude díky brněnským vědcům podobné těhotenskému testu

Potvrzený únik

„Je to chyba švédské královské akademie. Naše zasedání začíná v 9:30, takže zatím nebylo přijato žádné rozhodnutí. Vítězové ještě nebyli vybráni,“ řekl ještě dopoledne Johan Aqvist, předseda Nobelova výboru akademie pro chemii agentuře Reuters v reakci na předčasně zaslanou tiskovou zprávu.

Poprvé se tak nepodařilo laureáty ceny utajit až do oficiálního vyhlášení.

QD-OLED, tajemná zkratka, která je u televize zárukou skvělého obrazu

V této kategorii prestižní ocenění často uděluje několika vědcům, kteří se věnují výzkumu určitého tématu. Podle odborníků mohlo být oceněno třeba i sekvenování nové generace, jak se označují moderní metody sekvenování DNA umožňující rychlejší a levnější generování většího množství dat.

Společnost Clarivate, která předpovídá laureáty Nobelovy ceny na základě významného dopadu citací na výzkum, mezi favority zmiňovala také výzkumníky, kteří se zabývají genovým inženýrstvím či syntetickou biologií.

Loni Nobelovu cenu za chemii dostali Američané Carolyn Bertozziová a Barry Sharpless a také Dán Morten Meldal za revoluční způsob spojování molekul.

Nobelovu cenu za fyziku získala možnost sledovat attosekundové procesy

Udělování Nobelových cen probíhá každoročně ve stejném pořadí, kdy se jako první o ocenění v pondělí dozvědí laureáti ceny za lékařství, o den později se oznamují jména nositelů ceny za fyziku. Po oznámení cen za chemii následuje ocenění za literaturu, za mír a za ekonomii.

Slavnostní předání cen je plánované na 10. prosince, tedy na výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. S cenou se letos pojí odměna ve výši 11 milionů švédských korun (23 milionů Kč).

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Podívejte se pod ruce palubnímu inženýru na Tu-154. Letušky stroj nemilovaly

Když si palubní inženýr na letounu Tu-154 musel za letu odskočit, dle přepisů se na jeho místo měl posadit kapitán letadla. I to dokládá, jak důležitá byla práce takzvaných palubáků. Karel Burger...

30. října 2024

Ukázkové přešlapy, které technologické firmy stály miliardy

Od chvíle, kdy Yahoo odmítlo šanci koupit malý startup jménem Google, až po lidské selhání v případě revoluční technologie Theranos. Jak rozhodnutí několika klíčových osob změnila osud...

2. listopadu 2024

Japonci úspěšně otestovali F-35 na své kapesní letadlové lodi. Je už druhá

Premium

Minulý týden přistála na letové palubě lodě japonských sil námořní sebeobrany Kaga stíhačka F-35B americké námořní pěchoty. Na její sesterské lodi už podobný pokus proběhl v roce 2021. Plavidla...

28. října 2024

Prostřelená nádrž či omylem let rychlostí zvuku, vzpomíná inženýr Tupolevu

Premium

Řeknete si, že není možné, aby by se toto všechno stalo jednomu člověku během jediné kariéry. Snad to bylo kombinací zajímavých letounů a podivuhodného období devadesátek. Tyto kuriózní letecké...

3. listopadu 2024

Visingr: Piloti kamikaze jako váleční hrdinové? Japonci mění pohled na válku

Rozstřel

Před 80 lety byli v bitvě o Filipíny poprvé nasazeni sebevražední japonští letci do bojů druhé světové války. Fenomén kamikaze připomněl v Rozstřelu publicista a vojenský analytik Lukáš Visingr,...

27. října 2024

Elektrifikujte Wilsonovo nádraží, vyzývali před 100 lety zaměstnanci ministra

Ministerstvo železnic začalo před 100 lety aktivně řešit stav ovzduší na pražském Wilsonově, tedy dnešním hlavním nádraží. Provoz parních lokomotiv už byl natolik neúnosný, že se vážně začala...

4. listopadu 2024

JPG, PNG, GIF či jiný? Někdy je důležité umět si vybrat správný formát

Jsou pro vás matoucí? Neznáte rozdíly mezi formáty obrázků JPEG, GIF nebo PNG? Případně si nejste jisti, kdy je vhodné použít který? Jednoduše vysvětlíme, který formát kdy, kde anebo pro co použít,...

4. listopadu 2024

Levná výroba extrémně drahých léků. Zajistí ji buňky v lidském těle

Premium

Proti mnoha závažným onemocněním disponuje věda účinnými léky. Nikoho ovšem nevyléčí, protože se je nedaří dostat na postižená místa na dost dlouhou dobu a v potřebném množství. Řešení nabízí...

4. listopadu 2024

OBRAZEM: Pod kapotou exotické Fujary byly nejdražší motorové lokomotivy ČSD

Dieselelektrické lokomotivy řady T466.0, které lid od dráhy obdařil přezdívkami Pilštyk a Fujara, vyráběly Turčianské strojárne Martin. Zprvu poruchové stroje se postupně umoudřily a v kolektivu...

3. listopadu 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Babišová řekla ano Bartošovi. Je skvělý, že dokáže měnit názory, pochvaluje si

I když ho seriál Devadesátky vynesl na výsluní, jeho současnou televizní reprízu Kryštof Bartoš nesleduje. „Viděl jsem...

Astronomická pokuta. Rusko žádá po Googlu už 2,1 kvintiliardy dolarů

Rusko požaduje po americké společnosti Google uhrazení rekordní pokuty v souvislosti s blokací několika youtubových...

Tatínek mi dohazoval arabské nápadníky, vzpomíná Sára Donutilová

Měla jiné dospívání než její vrstevníci. Otec se k ní choval příliš ochranitelsky. Jenomže jeho výchova byla...

Exmanželka Seana Penna se ukázala nahá v intimních scénách nového seriálu

Australská herečka Leila George (32) překvapila diváky seriálu Dokonalý cizinec, když se zde v několika intimních...

Herečka Timková ze seriálu Jedna rodina žije s přítelem na Malé Straně

Herečka Monika Timková s přítelem, bývalým hokejovým útočníkem, Danielem Přibylem vlastní byt na Malé Straně. Interiér...