Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Tak se dočkali. Nobelovu cenu získali tvůrci lithiových baterií

  11:49
Nobelovu cenu za chemii pro rok 2019 si odnesli vědci, o jejichž vítězství se mluvilo již dlouho, autoři lithium-iontových baterií. Cenu si na třetiny dělí John Goodenough (USA), Stanley Whittingham (USA) a Akira Jošino (Japonsko).

Akira Joširo na tiskové konferenci po oznámení Nobeloveých cen 9. října 2019 s modelem lihthium-iontové baterie | foto: Reuters

Obvykle, když sekretář Švédské královské akademie věd Göran Hansson začne číst oznámení o nositelích Nobelových cen pro daný rok, se během prvních několika desítek sekund žádné reakce nedočká. Jako první čte oznámení ve švédštině, kterému v sále rozumí jen málokdo.

V případě chemických „nobelovek“ pro rok 2019 ovšem dav hned zkraje oznámení zašuměl; zaznělo kouzelné slůvko, na které většina přítomných čekala. Goodenough, přesněji „John B. Goodenough“. V tu chvíli bylo zcela jasné, že cenu si odnáší objev, který se již dlouho držel v popředí všech tipařských soutěží: objev lithium-iontového akumulátoru. 

Jak se ukázalo vzápětí, cenu si mezi sebe rozdělili John B. Goodenough, Stanley Whittingham (oba USA) a Akira Jošino (Japonsko). Dohromady zásadně přispěli k vývoji materiálů, které najdete v bateriích, jež pohání nejen všechny možné druhy elektroniky, ale také elektromobily. Jejich objevy otevřely cestu k „elektrifikované“ přítomnosti.

Důvodem ocenění byl nejen význam objevu, ale i skutečnost, že John Goodenough je ve velmi požehnaném věku (97 let) a Nobelova cena se neuděluje posmrtně.

Více než jen „dost dobrá“

Z laického hlediska jsou současné „lithium-iontové“ baterie v principu poměrně jednoduchá zařízení. Tvoří je samozřejmě dvě elektrody oddělené membránami a tekutým elektrolytem, který představuje „dálnici“ pro nabité ionty putující od jedné elektrody ke druhé.

Když se baterie nabíjí, kladná elektroda (katoda) ze slitiny lithia uvolňuje ionty. Ty se přesunují k záporné anodě, která je obvykle tvořena uhlíkem. Ionty z katody se skryjí v uhlíkových vrstvách anody, kde čekají, až bude energie v baterii zapotřebí. Pak začne celý proces probíhat opačně: ionty z anody putují na katodu, kde se setkají s elektrony přicházejícími z druhé strany sepnutého obvodu.

Může se zdát nepochopitelné, proč trvalo tak dlouho, než taková baterie vznikla. Už nejméně století víme, že lithium je díky svým vlastnostem (včetně nízké hmotnosti, protože je to nejlehčí pevný materiál) ideální surovinou pro výrobu baterii. Ale bohužel jen na papíře, v praxi byl tento kov zcela nepoužitelný. Ostatně co s materiálem, který vám na vzduchu začne hořet.

Po téměř celé 20. století si tak lidstvo vystačilo s bateriemi, které z velké části vznikly ještě ve „století páry“. Například klasický olověný akumulátor byl poprvé postaven v roce 1859. Situace se začala měnit díky práci letošních laureátů od 70. let.

Náhoda a peníze z ropy

První krok udělal Stanley Whittingham, který vytvořil funkční baterii s jednou lithiovou elektrodou. Jak to občas ve vědě bývá, k výsledku dospěl dosti velkou náhodou: věnoval se výzkumu vhodných supravodičů (tedy látek, které vedou elektřinu zcela beze ztrát). Experimentoval se sulfidem titaničitým (TiS2) a zjistil, že to sice není materiál supravodivý, ale mohl by velmi dobře fungovat jako elektroda v baterii.

V podstatě (a samozřejmě poněkud nepřesně) si ho lze představit jako plástev s mnoha vrstvami, mezi které se schovávají ionty lithia. Baterii tedy stále „pohání“ lithium, ale může ho obsahovat méně a v méně nebezpečné formě.

M. Stanley Whittingham při přednášce na Cornell University v dubnu 2019

Výsledek byl ovšem polovičatý: Whittingham postavil baterii s katodou ze svého nově objeveného zázračného materiálu a anodou z čistého lithia. Vznikla tak dobíjecí baterie s na svou dobu vysokou hustotou energie, vhodným rozsahem pracovních teplot a také zajímavým obchodním potenciálem. To se se nezdálo pouze Whittinghamovi, ale také managementu společnosti Exxon, která - údajně po jediné čtvrthodinové schůzce - další vývoj baterie zafinancovala. Byla doba ropné krize a těžařské společnosti pro jistotu hledaly i jiné možnosti výdělku.

Brzy se ovšem ukázaly nevýhody spjaté do značné míry s využitím elektrody z kovového lithia. Jeden veliký problém se ukázalo být „prorůstání“ lithia baterií - to je běžný problém, se kterým se jejich tvůrci musí potýkat dodnes. Zjednodušeně si to můžete představit tak, že z lithiové elektrody postupně vyrůstaly dlouhé „výhonky“ (česky se odborně říká dendrity) čistého kovového lithia, které nakonec dorostly až k druhé elektrodě.

Pak došlo ke zkratu, a protože baterie obsahovala hořlavý kov, zkrat se neobešel bez působivého výbuchu. Požáry v Whittinghamově laboratoři byly údajně tak časté, že mu místní hasiči začali účtovat použití speciálních směsí nutných pro hašení lithia.

Výkony baterie se i tak dařilo zlepšovat. V roce 1976 Whittingham veřejně oznámil svůj vynález a začal baterie vyrábět v malých sériích pro hodinářských průmysl. Ale rozšířit řady zákazníků se dařilo jen pomalu. Navíc na začátku 80. let klesla cena ropy, Exxon začal šetřit a ukončil financování vývoje.

Budoucnost je v oxidu

Slavný vynálezce baterií má nápad na revoluci

Legendární John Goodenough, jeden z autorů dnes všudypřítomné Li-ion baterie, přišel po třiceti letech s dalším přelomovým konceptem. Jeho nová baterie by mohla způsobit převrat v nejednom odvětví. Řada vědců je ale vůči jeho vylepšení skeptická.

John Goodenough se v 80. letech významně zasloužil o vývoj Li-ion baterií, které jsou dodnes považovány za nejlepší řešení pro mobilní zařízení

Whittinghamovu štafetu převzal John Goodenough. Ten jako materiálový vědec měl pocit, že jeho předchůdce plně nevyužil potenciál své baterie. Jeho znalosti mu napovídaly, že kdyby se podařilo nahradit sulfid nějakým vhodným oxidem, mohlo by se výrazně zvýšit napětí baterie.

Hledání vhodného materiálu se věnovalo hned několik členů jeho týmu, kteří nakonec dosáhli asi většího úspěchu, než Goodenough čekal. Tým zjistil, že při využití katody z oxidu lithia a kobaltu (tzv. oxid kobaltolithný, chemickou zkratkou LiCoO2) stoupne napětí - tedy nepřesně laciky řečeno „výkon“ - baterií na dvojnásobek, tedy zhruba na čtyři volty.

LiCoO2 je od té doby jeden z nejpoužívanějších materiálů v bateriích - ale také ne zdaleka jediný Goodenoughův objev. Ve stejné době mimo jiné přišel na to, že v rozporu s tehdejší praxí je lepší baterie vyrábět nenabité. Později pak jeho skupina jako první přišla s další podobou lithiových akumulátorů, dnes stále rozšířenějších lithium-železo-fosfátových akumulátorů (tedy s katodou z LiFePO4). Ostatně zajímavé nápady má i ve svých více než 90 letech.

John Goodenough při oslavě 95. narozenin na Texaské univerzitě

Aby to (tolik) nevybuchovalo

Vraťme se ovšem do 80. let a k letošním nobelistům, konkrétně Akiru Jošinovi (angl. transkripcí Akira Yoshino). Jak proud financování pro nové typy baterií v západních zemích po konci ropné krize vysychal, v Japonsku výrobci elektroniky hledali nové typy „pohonu“ pro spotřební elektroniku, kterou vyváželi do celého světa. 

Jošino pracoval s baterií vylepšenou podle receptu obou spolunositelů letošní ceny za chemii, ale pokoušel se ji učinit ještě praktičtější a bezpečnější. Chtěl se například zbavit kovového lithia. Katodu vyrobil z Goodenoughem objeveného oxidu lithia a kobaltu a zkoušel k ní anody z různých uhlíkatých materiálů, které by sloužily jako „klec“ na lithiové ionty.

Předchozí výzkumy ukázaly, že to by mohla být slibná cesta, jak zcela nahradit elektrody z klasického kovového lithia, které se ukázaly tak nebezpečné například pro Whittinghamovu laboratoř. Jošino experimentoval z různými materiály, průlomu ovšem dosáhl, když sáhl po tzv. ropném koksu. To je velmi křehký materiál, který vzniká za vysokých teplot z těžších složek ropy. Při vhodném zacházení a úpravách vznikne materiál složený téměř výhradně z čistého uhlíku s malým podílem dalších příměsí (obsah uhlíku u „vyčištěného“ ropného koksu je až 99,5 %).

Jošino tak dokázal z baterie zcela odstranit čisté lithium a učinit ji výrazně méně hořlavou. Lithiové baterie tak byly po desetiletích teoretických úvah a pokusů připraveny ke každodennímu využití. Uvedení do praxe se dočkaly v roce 1991 a od té doby jejich význam jen a jen roste.

Akira Jošino při přebírání Evropské inovační ceny v roce 2019

Malý přehled

Udílení Nobelových za rok 2019 cen začalo v pondělí 8. října cenou za fyziologii a lékařství. Byla rovným dílem rozdělena mezi tři vědce, kteří popsali, jak přesně se buňky v našem těle vyrovnávají s nedostatkem kyslíku. Jde o výsledek ryze základního výzkumu, který pomalu začíná mít i praktické aplikace, například v léčbě anémie či při hledání nových způsobů boje s rakovinou.

V úterý 9. října následovala cena za fyziku, kterou získali napůl kanadsko-americký fyzik James Peebles a dvojice švýcarských vědců Michel Mayor a Didier Queloz. Peebles se věnuje kosmologii, tedy vědě o vývoji vesmíru, oba švýcarští vědci byli oceněni za objev planety u jiné hvězdy podobné našemu Slunci.

Ve čtvrtek 10. října hodinu po poledni se bude vyhlašovat ocenění za literaturu, v pátek 11. října v 11:00 cena za mír. „Nenobelovská“ cena za ekonomii přijde jako obvykle na řadu až příští týden, v pondělí 14. října v 11:45.

V loňském roce chemii Nobelovu cenu za chemii získali odborníci, kteří dokázali ve zkumavce zrychlit evoluci a využít ji k vývoji nových chemikálií nebo léčiv. Polovinu ceny si odnesla Francis Arnoldová (USA), po čtvrtině George Smith (USA) a Gregory Winter (Velká Británie).

Tradice udělování Nobelových cen existuje už 118 let; poprvé se tak stalo roku 1901, ceremoniál vyhlašování se koná vždy ve Stockholmu na začátku října, samotné předávání následuje na slavnostním večeru v polovině prosince. Každý oceněný dostane kromě pamětní medaile a diplomu také peněžitou odměnu, která letos dosáhla v přepočtu 21,33 milionu českých korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Pancéřovaný Phoenix získal v Brně zlaté ocenění. Na výstavě měl svou premiéru

Advertorial Veletrh IDET si letos připomínal 30 let od uskutečnění svého prvního ročníku. Od té doby prošel mnoha změnami a ten...

Apple chce lidi převést do rozšířené reality brýlemi ovládanými i očima

Společnost Apple v pondělí večer představila novou várku svých produktů. Potvrdila se i ta nejočekávanější novinka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypadají jako šrot, ale posluchačům padá brada. Stoleté bedny na výstavě

Mnichovská výstava špičkových poslechových sestav má pravidelného a do prostředí moderních technologií a opulentního...

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Vznikl na přání vojáků, ale proslavil se jako létající trajekt

Transportní letoun Bristol Freighter, vznikající koncem druhé světové války, byl původně určen pro dálněvýchodní...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Dinosaury možná ve finále nevyhubil krutý mráz

Koho nezabil žár, ten zmrzl, tak by se dal zjednodušeně popsat jeden z pravděpodobných scénářů vyhynutí dinosaurů. Je...

Expert: V modulárních reaktorech předběhly Čína s Ruskem západní výrobce

Vysíláme Česko by mohlo mít do jedenácti let první malý modulární jaderný reaktor, ryze český pak do dvanácti let. Jeho první...

Muskův Neuralink dostal povolení testovat mozkové čipy na lidech

Společnost Neuralink, která vyvíjí mozkové čipy, dostala od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)...

Typický Čech není, jsme směsicí různých populací, říká genetik Pačes

Premium Existuje gen lidství? Dá se z hlediska genetiky popsat „typický Čech“? Máme v genech zapsanou délku života? I to jsme...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...