Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Nobelovu cenu získali vědci, kteří chemiky připravili o zkumavky

  11:45aktualizováno  13:15
Švédská akademie dnes před polednem udělila třetí Nobelovu cenu pro letošní rok. Ocenění v oboru chemie získali Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel především za to, že vyvinuli počítačové modely pro simulaci i těch nejsložitějších reakcí. Vlastně nahradili zkumavky výkonnými počítači.

Medaile k Nobelovým cenám | foto: Nobel foundationProfimedia.cz

Pánové Martin Karplus (USA/Izrael), Michael Levitt (Británie/Izrael) a Arieh Warshel (USA/Izrael) dokázali vytvořit systém, jak v počítači předpovídat průběh velmi složitých chemických reakcí. Například těch, které probíhají mezi ohromnými a velmi složitými molekulami v našich buňkách. Až na úroveň, kde už neplatí newtonovské zákony, ale zákony kvantové mechaniky.

Odkud jsou?

Letošní laureáti za chemii jsou dost nesourodá trojice. Martin Karplus se narodil v Rakousku a dnes má má americké a rakouské občanství. Michael Levitt se narodil ve Velké Británii a má americké a britské občanství. Arieh Warshel má americké a izraelské občanství.

Společné mají tedy snad jedině to, že všichni významnou část kariéry pracovali (či pracují) na špičkových univerzitách ve Spojených státech.

Vyvinuli totiž systém, jak v jednom počítačovém modelu spojit newtonovskou a kvantovou fyziku. Jednoduše řečeno si to můžeme představit tak, že důležité, centrální části reakce spočítají pomocí přesnějších, kvantových postupů na úroveň atomových jader a jednotlivých elektronů. Ostatní části reakce se počítají pomocí jednodušších pravidel klasické newtonovské fyziky.

Takový "hybridní" model je nezbytný. Neexistují počítače, které by nějakou i jen trochu složitější reakci dokázaly spočítat na kvantové úrovni v rozumném čase. Před prací letošních laureátů ovšem nebylo vůbec jasné, zda je něco takového vůbec možné a jak na to.

"Ne, že by obor úplně založili, snahy o modelování reakcí až na úroveň jader atomů, probíhaly už na začátku 20. století, ale díky nim je tato metoda dnes použitelná," říká Lubomír Rulíšek z Ústavu organické chemie a biochemie. (Připomíná ale také, že všichni ocenění za sebou mají i spoustu jiné práce, a tak cena je i projevem jejich celkového přínosu pro biochemii.)  

Laureáti Nobelovy ceny za chemii. Zleva Martin Karplus, Michael Letvitt a Arieh Warshel.

Doba modelová

Práce letošních laureátů proběhla především v 70. letech. Tehdy položili základy postupů, které pak v posledních zhruba dvou desetiletích zásadně proměnily celou chemii. Díky rozvoji jejich a dalších počítačových modelů se z čistě experimentální vědy změnila na vědu, ve které teorie i pokus mají stejnou váhu.

I chemici s nadsázkou říkají, že před 20 lety chemici, kteří se zabývali "jen" teorií, museli nakonec vždycky poslechnout kolegy, kteří dělali samotné experimenty. Sami teoretici prý dobře věděli, že prakticky nikdy nemají pravdu. Dnes už se bez teoretiků moderní chemie neobejde prakticky nikdy. "Dnes jsou tyto metody na takové úrovni, že mohou opravit i experiment," říká Lubomír Rulíšek.

 Modelování v počítači také šetří vědcům spoustu času a peněz. Jeden z členů Švédské akademie, chemik Sven Lidin z univerzity v Lundu, neváhal odhadnout, že až 90 procent pokusů nyní může probíhat jen v počítači. Jde o reakce, jejichž modely jsou už prakticky dokonale přesné. Vědci se tak mohou soustředit na ty zbylé reakce, u kterých je reálná naděje, že objeví něco skutečně zajímavého.

Například vlastnosti "zázračného materiálu" grafenu, za který byla udělena Nobelova cena před třemi lety, byl předpovězeny teoreticky předem. I proto, že byly tyto "odhady" tak fantastické, pokusili se vůbec nějací experimentátoři tento materiál připravit. Díky počítačovým modelům tak dnes mají vědci v rukou materiál, který možná bude zárodkem nové generace počítačů a jiných zařízení.

V případě grafenu nešlo samozřejmě o složitou organickou molekulu, kterými se letošní laureáti zabývají především, ale dobře to ukazuje sílu počítačových modelů jako takových. Jejich použití je ovšem mnohem všestrannější a všechny nově vytvořené léky, nové plasty či sloučeniny dnes vznikají právě i s pomocí počítačových simulací.

Tři ocenění se rovným dílem rozdělí o finanční odměnu ve výši osmi milionů švédských korun, tedy zhruba 24 milionů korun českých. Cenu si spolu s ostatními letošními nobelisty převezmou ve Stockholmu v prosinci.

Udělování Nobelových cen bude pokračovat zítra, tedy ve čtvrtek, kdy se  se svět dozví jméno laureáta ceny za literaturu. V pátek pak přijde na řadu cena za mír a v pondělí Nobelova cena za ekonomii. Minulé pondělí byla udělena Nobelova cena za medicínu vědcům objasňujícím přepravu látek v buňce, v úterý pak cenu za fyziku dostali autoři teorie o existenci Higgsova bosonu.

Koho tipovali sázkaři

Agentura Thomson Reuters jako každý rok tipovala tři "favority" na základě množství citací vědců v oboru v posledních letech. Tipy to nejsou obvykle příliš spolehlivé, protože Nobelova komise vybírá z nominací, které dostane ze světa, a ty nijak přímo nesouvisí s počtem citací. Letos jmenovala mezi uchazeči například slavného biochemika, který je autorem celosvětově proslulého a velmi široce používaného Amesova testu (Wikipedie) na určování karcinogenního a mutagenního potenciálu chemických sloučenin.

Na virtuální burze uchazečů o Nobelovy ceny na stránkách Nautil.us zvítězil u burziánů Adriaan Bax, původem Nizozemec žijící nyní ve Spojených státech. Proslul především svou prací na metodách zkoumání bílkovin a nukleových kyselin pomocí tzv. NMR spektroskopie (Wikipedie). Pomocí této metody vědci získali nový způsob, jak přesně určit podobu těchto látek, a díky tomu například určit, které látky by mohly ovlivnit jejich činnost a fungovat například jako léky. Jinými slovy, pro vědce v biochemii jde o klíčovou metodu.

Na druhém místě mezi "obchodovanými komoditami" byl japonský vědec Akira Fujishima. V roce 1967 objevil proces fotolýzy, tedy rozkladu vody na některých látkách při jejich ozáření slunečním zářením (přesněji UV zářením). Dnes se tento a další podobné procesy shrnují pod pojem fotokatalýza, který je v chemii široce využívaný a je i základem řady průmyslových procesů a výrobků. Fujishima byl mezi trojicí, kterou v loňském roce tipovala i agentura Thomson Reuters, takže je opravdu horkým kandidátem.

  • Nejčtenější

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají

Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Býložravec s přilbou pomohl odhalit proměny koster kachnozobých dinosaurů

Corythosaurus casuarius je poměrně dobře známý druh kachnozobého dinosaura, jehož hlavu zdobil výrazný „přilbový“...

Jméno tohoto elegantního sauropoda si asi nezapamatujete

Jmenuje se Opisthocoelicaudia skarzynskii a k tomuto těžko vyslovitelnému a ještě hůře zapamatovatelnému názvu se tento...

Expert: Konec zubních kazů? Čeští vědci objevili gen, který zajistí tvrdou sklovinu

Vysíláme V Centru pro fenogenomiku ve Vestci vznikla nejmodernější laboratoř pro práci s vysoce infekčními viry a bakteriemi. Po...

Jak se měnily odhady stáří Země od Písma svatého po radiometrické datování

Dějiny odhadů stáří naší planety jsou velmi zajímavým příběhem. Pohlížíme-li na tuto historii jako na kuriózní přehled...

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...