Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

„Přečetl“ neandrtálce i dávné předky v nás. Nobelovu cenu má evoluční genetik

  11:38aktualizováno  12:29
Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí letošní udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii a lékařství, kterou získal švédský biolog Svante Pääbo za výzkum týkající se genomů vyhynulých homininů a lidské evoluce. V dalších dnech budou oznámena jména držitelů cen za fyziku, chemii, literaturu či za mír.

Vedle medaile a diplomu čeká na laureáty Nobelových cen i finanční prémie, která činí deset milionů švédských korun (22,6 milionu korun).

Laureát Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství za rok 2022 Svante Pääbo.

Švédský genetik, který se narodil 20. dubna 1955 ve švédském Stockholmu, byl oceněn za to, že se mu podařilo sekvenovat genom neandrtálce a zároveň učinil senzační objev dosud neznámého hominina. Pro něj se ujalo označení denisovan, protože jeho kost byla objevena na Altaji v Denisově jeskyni. Původně se přitom uvažovalo, že kost patřila neandrtálci.

Hominid – skupina skládající se ze všech moderních a vyhynulých lidoopů (moderních lidí, šimpanzů, goril a orangutanů plus všech jejich bezprostředních předků).

Hominin – skupina skládající se z moderních lidí, vyhynulých lidských druhů a všech našich bezprostředních předků.

„Důležité je, že Pääbo také zjistil, že po migraci z Afriky zhruba před sedmdesáti tisíci lety došlo k přenosu genů z těchto dnes již vyhynulých homininů na Homo sapiens. Tento dávný tok genů k dnešním lidem má dnes fyziologický význam, například ovlivňuje, jak náš imunitní systém reaguje na infekce,“ vysvětluje přínos vědě výbor Nobelovy ceny.

Svante Pääbo stál zároveň u zrodu paleogenomiky. Díky jejím technikám zkoumání DNA byly objeveny genetické rozdíly, které odlišují všechny žijící lidi od vyhynulých homininů. Na základě těchto zjištění tak můžeme zjistit, co nás činí jedinečnými lidmi a jak se odlišujeme od našich prapředků a slepých vývojových větví homininů.

Zkoumání takto staré DNA přitom není nijak jednoduché. Pääbo si uvědomil již na začátku své kariéry, že je technicky nesmírně náročné využít moderní genetické metody ke studiu DNA. Důvodem je skutečnost, že DNA se časem chemicky mění a rozpadá se na krátké fragmenty. Po tisíciletích zůstávají jen stopová množství DNA, a to, co zůstane, je masivně kontaminováno DNA bakterií a současných lidí. Pääbo tak začal vyvíjet metody studia DNA neandertálců, což trvalo několik desetiletí.

„DNA je v buňce lokalizována ve dvou různých oddílech. Jaderná DNA obsahuje většinu genetické informace, zatímco mnohem menší mitochondriální genom je přítomen v tisících kopií. Po smrti se DNA v průběhu času rozkládá a nakonec z ní zůstane jen malé množství. Také se kontaminuje DNA např. z bakterií a současných lidí,“ vysvětlují členové výboru Nobelovy ceny ve zprávě o jejím udělení.

Pääbo se tak nejdříve soustředil na mitochondriální DNA a dokázal díky svým zdokonaleným metodám sekvenovat oblast mitochondriální DNA z kusu kosti staré čtyřicet tisíc let. Poprvé jsme tak měli k dispozici sekvenci z vymřelého příbuzného. Srovnání se současnými lidmi a šimpanzi ukázalo, že neandertálci byli geneticky odlišní.

To však tomuto švédskému vědci nestačilo, protože malý mitochondriální genom poskytoval jen omezené informace,

„Pääbo se tedy pustil do obrovské výzvy, kterou bylo sekvenování jaderného genomu neandertálců. V té době dostal nabídku založit v německém Lipsku Ústav Maxe Plancka. V novém ústavu Pääbo a jeho tým neustále zdokonalovali metody izolace a analýzy DNA z archaických kostních pozůstatků. Výzkumný tým využíval nových technických vymožeností, které umožnily vysoce efektivní sekvenování DNA,“ popisují další fázi výzkumu zástupci výboru Nobelovy ceny.

Náročná práce a zkoumáni nakonec slavilo úspěch. V roce 2010 tak byla na světě první sekvence neandertálského genomu. Srovnávací analýzy prokázaly, že nejnovější společný předek neandertálců a Homo sapiens žil přibližně před osmi sty tisíci lety.

Začal nobelovský týden

Na zisk nejsledovanější Nobelovy ceny za mír mají podle expertů šanci bojovníci proti autoritářským režimům z Ruska, Běloruska či dalších zemí, dobrovolníci pomáhající na Ukrajině nebo instituce, které shromažďují informace o válečných zločinech.

U sázkových kanceláří si dobře vede ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jako tvrdý odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina by mohl být cenou za mír vyznamenán i vězněný kritik Kremlu Alexej Navalnyj či vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská.

Cena za mír také nezaručuje ochranu. Loni ji získal Putinův kritik, ruský novinář Dmitrij Muratov, společně se svou filipínskou kolegyní Marií Ressaovou. Po invazi na Ukrajinu Kreml ještě tvrději zasáhl proti nezávislým médiím, včetně Muratovova opozičního listu Novaja gazeta. Filipínské úřady v červnu nařídily ukončení činnosti investigativního zpravodajského webu Rappler, který Ressaová spoluzaložila.

Ruský novinář Muratov vydražil Nobelovu cenu. Dvě a půl miliardy jde na Ukrajinu

Nobelova cena za literaturu je naproti tomu známá pro svou nepředvídatelnost. V debatách o možných favoritech se skloňují jména literárních velikánů z celého světa, včetně Japonce Harukiho Murakamiho, Nora Jona Fosseho či Francouzky Annie Ernauxové.

Jasným kandidátem je podle agentury AP britský spisovatel indického původu Salman Rushdie, nad kterým vynesl ve své fatvě v roce 1989 kvůli knize Satanské verše rozsudek smrti někdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní. Pětasedmdesátiletý Rushdie, který se léta skrýval, byl letos 12. srpna pobodán a vážně zraněn na festivalu ve státě New York.

Aktualizace: doplnili jsme informace o výzkumu švédského vědce

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozpálené brzdy poslaly caravelle v plamenech k zemi. Zahynula pětina obce Humlikon

Premium Tragédie letu číslo SR 306 začala rozháněním mlhy letadlem před vzletem a gradovala jeho pádem v důsledku požáru....

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Nejnebezpečnější známý ekosystém druhohor ukazuje peklo dinosauřího světa

Pokud pozdně křídové Velké vnitrozemské moře označují vědci za nejnebezpečnější vodstvo v dějinách (plné dravých...

Musk chce do půl roku zkoušet mozkové čipy na lidech. Zchladil tak očekávání

Společnost Neuralink, kterou vlastní miliardář Elon Musk, se zabývá vývojem mozkových implantátů. V noci na čtvrtek...

Dinosauří bratranec, který naboural zažité představy a zamotal vědcům hlavu

Výzkum evolučních počátků dinosaurů v posledních dekádách ukázal, že situace s jejich vznikem a prvotním rozrůzněním...

Jako příšera z hororu. Fotografická soutěž ocenila detailní snímek mravence

Litevský fotograf Eugenijus Kavaliauskas získal ocenění v soutěži Nikon Small World Photomicrography Competition za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...