Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nobelovu cenu za fyziku získala možnost sledovat attosekundové procesy

  11:15aktualizováno  12:22
Úterní program vyhlašování Nobelových cen se tradičně věnuje fyzice. Loni se laureáty stali tři vědci za popis kvantové provázanosti. Letos se ocenění dostalo zkoumání světa elektronů uvnitř atomů a molekul.

Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky francouzského profesora Pierra Agostiniho působícího na Státní univerzitě v Ohiu, maďarského profesora Ference Krausze, který je ředitelem Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku a profesorku Anne L’Huillierovou, která působí na univerzitě ve švédském Lundu. Ocenění získali za „demonstraci způsobů, jak vytvořit extrémně krátké světelné pulsy, které lze využít k měření rychlých procesů, při nichž se elektrony pohybují nebo předávají energii“.

Všichni tři vědci přispěli k tomu, že lze pohyb na úrovni elementárních částic sledovat jakoby ve zpomaleném záběru. Pohyb elektronů lze přitom měřit v attosekundách, přičemž attosekunda je tak krátká, že jich je za jednu sekundu tolik, kolik sekund uplynulo od vzniku vesmíru.

Nobelovu cenu za fyziku za rok 2023 ocenila výzkum experimentálních metod, které mohou zkoumat attosekundové procesy v hmotě. Jak krátká je attosekunda, to ukazuje snímek z prezentace.

„Rychle se měnící události se při lidském vnímání prolínají, stejně jako film, který se skládá ze statických obrazů, je vnímán jako nepřetržitý pohyb. Experimenty laureátů přinesly tak krátké světelné pulzy, že se měří v attosekundách, a ukázaly tak, že tyto pulzy lze využít k získání obrazu procesů uvnitř atomů a molekul,“ přibližují přínos vědců odborníci z výboru, který ceny uděluje.

Jejich výzkum se datuje do minulého století, kdy v roce 1987 zjistila, že při průchodu infračerveného laserového světla vzácnými plyny vzniká mnoho různých světelných vln s daným počtem cyklů pro každý cyklus laserového světla.

Schéma celého experimentu, který vedl k udělení Nobelovy ceny za fyziku za rok 2023. Ocenění tři vědci postupně vyvinuli experimentální metody, které generují attosekundové pulzy světla pro studium dynamiky elektronů v hmotě.

„To je způsobeno tím, že laserem generované světlo interaguje s atomy v plynu; dodává některým elektronům dodatečnou energii, která je pak vyzařována jako světlo,“ vysvětlují akademici.

Na tento výzkum pak mohli navázat další fyzici. V roce 2001 se tak Pierru Agostinimu podařilo vyrobit a prozkoumat sérii po sobě jdoucích světelných pulzů, kdy každý pulz trval pouhých 250 attosekund. Ve stejné době pracoval Ferenc Krausz s jiným typem experimentu, který umožnil izolovat jediný světelný puls trvající 650 attosekund.

„Nyní můžeme otevřít dveře do světa elektronů. Attosekundová fyzika nám dává možnost porozumět mechanismům, které jsou řízeny elektrony. Dalším krokem bude jejich využití,“ říká ve zprávě Eva Olssonová, předsedkyně Nobelova výboru pro fyziku.

Podle odborníků se využití nabízí v mnoha různých oblastech. Například v elektronice je důležité pochopit a řídit chování elektronů v materiálu. Attosekundové pulzy lze také využít k identifikaci různých molekul, například v lékařské diagnostice.

Možné využití experimentů, za které tři vědci obdrželi Nobelovu cenu za fyziku za rok 2023: - Kontrola umístění elektronů v molekule - Ultrarychlé polovodičové přepínání z izolantu na vodič - molekulární „otisky prstů“ aplikované na biologické vzorky (krevní plazma)

Předchozí ocenění za kvantová provázanost nebo výzkum klimatu

V loňském roce ocenění dostali Francouz Alain Aspect, Američan John Clauser a Rakušan Anton Zeilinger za experimenty s provázanými fotony. Díky jevu označovanému jako kvantová provázanost ukázali, že to, co se stane s jednou částicí v provázaném páru, určuje, co se stane s druhou, i když jsou ve skutečnosti příliš daleko od sebe, než aby se mohly navzájem přímo ovlivnit.

Předloni se laureáty Nobelovy ceny za fyziku stali Američan japonského původu Syukuro Manabe, Němec Klaus Hasselmann a Ital Giorgio Parisi za práci na vytváření fyzikálních modelů zemského klimatu.

Podle společnosti Clarivate Analytics, která předpovídá laureáty Nobelovy ceny na základě významného dopadu citací na výzkum, měli šanci na zisk letošní ceny za fyziku mimo jiné britský experimentální fyzik Stuart Parkin za výzkum v oblasti spintroniky, která využívá vlastností elektronů k uchovávání, přenosu a zpracování informace. Dalším favoritem je italsko-americký vědec Federico Capasso, který přispěl k vynálezu a zlepšení kvantového kaskádového laseru.

Společnost Clarivate Analytics zmínila také jako nadějnou uchazečku Američanku Sharon Glotzerovou, která demonstrovala roli entropie při samoorganizaci hmoty.

Podle agentury AFP se před vyhlášením Nobelovy ceny za fyziku upínala pozornost kromě spintroniky na antarktické zařízení IceCube, kde se vědcům podařilo vůbec poprvé zaznamenat vysokoenergetická neutrina, která nepocházejí z naší sluneční soustavy.

Od roku 1901 bylo vyhlášeno 116 Nobelových cen za fyziku s tím, že v letech 1916, 1931, 1934, 1940, 1941 a 1942 nebyly tyto ceny udělovány. V těchto letech výbor udělující ceny žádné neshledal žádné z posuzovaných děl tak významným, aby ocenění získalo nebo se projevil vliv první a druhé světové války.

Celkem bylo oceněno 221 laureátů, přičemž fyzik John Bardeen získal cenu dvakrát. Laurátkami v tomto oboru se staly také čtyři ženy: v roce 1903 Marie Curie, rozená Sklodowská, v roce 1963 Maria Goeppert-Mayerová, v roce 2018 Donna Stricklandová a v roce 2020 Andrea Ghezová.

Nobelovský týden

V pondělí dostali Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství maďarsko-americká biochemička Katalin Karikóová a americký imunolog Drew Weissman, kteří položili základy pro vývoj mRNA vakcín proti nemoci covid-19.

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal vývoj mRNA vakcíny

V příštích dnech budou následovat jména držitelů cen za chemii, literaturu a za mír. V pondělí 9. října bude letošní předávání Nobelových cen zakončeno oceněním za ekonomické vědy.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která činí 10 milionů švédských korun (22,6 milionu korun). Laureáti ocenění slavnostně převezmou 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela, na základě jehož závěti jsou ceny udělovány.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Mohou existovat dva stejné QR kódy? A kdy dojdou?

Setkáváme se s nimi prakticky všude. V kině, v divadle, v obchodě, na internetu, při placení složenek atd. Jsou užitečnými pomocníky. Řeč je o QR kódech. Pokud jich existuje tak obrovské množství,...

9. prosince 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Unboxing notebooku Apple za 184 450 Kč. Dává vám taková konfigurace smysl?

Do redakce dorazil nový šestnáctipalcový MacBook Pro v doslova brutální konfiguraci. Nejvyšší verze procesoru M4 Max, nejvíce paměti co Apple nabízí a druhé největší úložiště. Takovýto stroj ani my...

9. prosince 2024

Vyhledávání pomocí generativní umělé inteligence ohrožuje pozici Googlu

Google si již velice dlouho drží pozici nejpoužívanějšího vyhledávače s obrovským náskokem před svou konkurencí. Uživatelé si však stěžují na jeho stále větší zahlcenost reklamními odkazy a tím...

10. prosince 2024

Sexuální vzrušení v nohou, utrpení v podpaží. Kde po těle kdysi vnímali emoce

Premium

Statistická analýza prastarých textů ukázala, že si lidé před třemi tisíci lety spojovali afekty s jinými částmi těla než dnes. Například hněv sídlil v nohou, štěstí v játrech a sexuální vzrušení...

10. prosince 2024

Unboxing notebooku Apple za 184 450 Kč. Dává vám taková konfigurace smysl?

Do redakce dorazil nový šestnáctipalcový MacBook Pro v doslova brutální konfiguraci. Nejvyšší verze procesoru M4 Max, nejvíce paměti co Apple nabízí a druhé největší úložiště. Takovýto stroj ani my...

9. prosince 2024

Hráčům mobil nebo notebook nestačí. Potřebují pořádný stroj

Advertorial

Stolní počítače nelze v jednom segmentu trhu nahradit. Hráči potřebují výkon a ten jim jiný typ počítačů běžně nenabídne. Počítače BARBONE, speciálně navržené pro hráče, pořídíte již od 17 tisíc...

9. prosince 2024

Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ

Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...