Muskova společnost Neuralink má za cíl propojit lidský mozek s počítačem.

Muskova společnost Neuralink má za cíl propojit lidský mozek s počítačem. | foto: Profimedia.cz

Musk chce do půl roku zkoušet mozkové čipy na lidech. Zchladil tak očekávání

  • 27
Společnost Neuralink, kterou vlastní miliardář Elon Musk, se zabývá vývojem mozkových implantátů. V noci na čtvrtek její majitel oznámil další plány. Podle nich by měly do poloviny roku 2023 začít testy na lidech. Očekávalo se přitom, že už to nyní dělá a bude prezentovat první výsledky.

Společnost Neuralink, která vyvíjí mozkové čipy, chce do půl roku zahájit klinické testy svého bezdrátového zařízení na lidech. Musí však nejdříve získat povolení. Konkurence ho již má a implantáty na lidech testuje.

Jednou z prvních funkcí, kterých Neuralink hodlá dosáhnout, je obnova zraku i u těch lidí, kteří se narodili nevidomí.

„I když někdo nikdy neviděl, například se narodil slepý, věříme, že mu dokážeme zrak obnovit,“ řekl Musk. Jako důkaz ukázal Musk na prezentaci stimulaci zrakového vjemu v mozku opice, který se měl projevit jako záblesk světla.

Vedle toho chce firma umožnit pohyb svalů u lidí, kteří tak nemohou učinit.

Společnost vyvíjí rozhraní s mozkovým čipem, který by podle ní mohl umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat. Neuralink v posledních letech své produkty testuje na zvířatech a usiluje o to, aby mu klinické testy na lidech schválily americké regulační úřady.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), bez jehož souhlasu se testy neobejdou, na žádost o komentář zatím agentuře Reuters neodpověděl.

„Než zařízení umístíme do člověka, chceme být nesmírně opatrní a mít jistotu, že bude dobře fungovat. Myslím však, že jsme FDA předložili většinu našich dokumentů,“ řekl Musk.

„Máme za to, že pravděpodobně do šesti měsíců bychom měli mít první Neuralink u člověka,“ dodal.

Poslední veřejná prezentace Neuralinku se konala před více než rokem. Společnost na ní předvedla opici s mozkovým čipem, která ovládala videohru svou myslí.

26. května 2021

Cílem Neuralinku je vyvinout čip, který by umožnil mozku ovládat složitá elektronická zařízení, ochrnutým lidem obnovit motorické funkce a léčit mozkové choroby, jako je Parkinsonova choroba, demence či Alzheimerova choroba. Hovoří také o spojení mozku s umělou inteligencí.

Podnik má však zpoždění ve lhůtách, které si stanovil. V prezentaci z roku 2019 Musk uvedl, že chce dosáhnout schválení od regulačních orgánů do konce roku 2020. Na konferenci koncem loňského roku pak řekl, že doufá, že testy na lidech zahájí v roce 2022.

Neuralink opakovaně nedodržel interní termíny pro získání souhlasu FDA se zahájením testů na lidech, tvrdí současní i bývalí zaměstnanci firmy. Začátkem letošního roku Musk oslovil konkurenční společnost Synchron ohledně potenciální investice.

Synchron v červenci překročil významný milník: poprvé implantoval své zařízení pacientovi s paralýzou ve Spojených státech. Loni firma získala od amerických regulačních orgánů povolení k testům na lidech a dokončila studie na čtyřech lidech v Austrálii.

,