Oznámí Obama po znovuzvolení plán na základnu u Měsíce?

  14:01aktualizováno  14:01
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prý vážně uvažuje o vytvoření obývané základny v sousedství Měsíce. Šlo by o rozumný a zároveň revoluční krok, ale důkazů podporujících tvrzení je zatím málo.

Předpokládaná podoba první verze rakety SLS při startu | foto: NASA

Představivost fanoušků kosmonautiky těsně po volebním úspěchu Baracka Obamy zjitřil server Space.com, podle jehož informací se NASA chystá k velkému prohlášení. Má se jednat o plány na stavbu nové obyvatelné vesmírné stanice. Neměla by na rozdíl od ISS ležet sotva pár set kilometrů nad Zemí, ale za odvrácenou stranou Měsíce.

Vesmírnou stanici by údajně NASA chtěla postavit v takzvaném Lagrangeově libračním bodě. To je místo, kde jsou v rovnováze gravitační a odstředivé síly v soustavě dvou těles rotujících kolem společného těžiště. V daném případě Země a Měsíce. Důležité je, že pokud do takového místa něco umístíte, měl by daný objekt (čistě teoreticky) v místě zůstat navěky. Prakticky to tak není, protože se najdou i jiné vlivy (tlak slunečního větru atp.), které objekt nakonec z rovnovážného bodu vychýlí. Ale rozhodně platí, že lidské družice se v tomto bodě mohou udržet s velmi malou spotřebou paliva a dlouho.

Libračních bodů se využívá už dnes. Poměrně zabydlený je například librační bod soustavy Země-Slunce, kde jsou umístěny například kosmický dalekohled Planck nebo Herschelova vesmírná observatoř. Bod leží při pohledu ze Slunce leží asi 1,5 milionů kilometrů přímo za Zemí a obíhá kolem Slunce stejně rychle jako naše planeta.

Librační bod vybraný údajně NASA pro její novou stanici (dále jen L2) leží zhruba 445 tisíc kilometrů od Země a asi 60 tisíc kilometrů nad povrchem odvrácené strany Měsíce. Mohla by snad sloužit při návratu lidí na Měsíce. Ještě spíše také být prvním krokem k "dobytí" prostoru mimo oběžnou dráhu naší planety, například při pilotovaném letu k nějakému asteroidu.

Byť by třeba nebyla stanice obývaná trvale, představovala by také proti ISS ohromný skok do prázdna. Leží už v oblasti, kde je vliv zemské gravitace skutečně zanedbatelný a také mimo ochranný magnetický štít Země. Vzdálenost od Země je tak veliká, že případná záchrana posádky či zásobování by bylo mnohonásobně komplikovanější než ze současné mezinárodní stanice, která vlastně není tak "vesmírná" jako oběžnice Země. 

Do plánů zapadá

Připomeňme, že před dvěma lety Obama vytyčil jako jeden z hlavních úkolů NASA let člověka na asteroid. Později, po roce 2030, by američtí astronauti mohli navštívit i oběžnou dráhu kolem Marsu.

Let k asteroidu by měla pomoci uskutečnit raketa SLS a loď Orion původně určená v podstatě pro návrat na Měsíc a jako hlavní americký prostředek pro dopravu astronautů do vesmíru. Očekává se, že SLS s Orionem bude startovat nejprve prázdná, snad v roce 2017. S astronauty by se měla podívat do vesmíru nejpozději v roce 2021.

Těžko se dá předpokládat, že by hned první lety směřovaly přímo k asteroidům nebo dokonce na Mars. Dává tedy do jisté míry smysl, že by nosič i loď prošly ještě předtím "ostrou zkouškou" při stavbě vesmírné stanice v bodě L2. Představitelé NASA se údajně domnívají, že by tento let rozpočet agentury nepřipravil o mnoho prostředků navíc. Mohlo by jít jen o efektivnější využití nosiče, který stejně musí projít nějakým "ověřovacím" provozem a se kterým si NASA zprvu nevěděla možná tak trochu rady.

Plán tedy zdánlivě zapadá a prezidentova administrativa je s ním údajně srozuměna. Agentura je nechtěla zveřejňovat před koncem volebního klání, protože plány druhého prezidentského kandidáta Mitta Romneyho ohledně NASA nebyly zcela jasné, i když slíbil, že přehodnotí směrování agentury.

Kde jsou důkazy?

Potíž je, že zatím nejde o nic víc než jen neoficiální "šeptandu" a neověřená tvrzení. Hlavním zdrojem zprávy na Space.com je John Logsdon (Wikipedia) z Univerzity George Washingtona. To je uznávaný odborník, který má v NASA skvělé kontakty a je dokonce sám členem poradního sboru agentury. Ale není přímo v jejím vedení.

Podle Space.com tvrzení o stanici v bodě L2 podporují i zákulisní informace, ale z České republiky je do washingontských kuloárů daleko a oficiálně se NASA k informacím nevyjadřuje.

Jisté náznaky tu však jsou. V září něco naznačila zástupkyně ředitele NASA Lori Garverová (a nebyl u toho jen Space.com). Podle ní plán, který agentura předložila Kongresu, počítá s lety nového nosiče SLS daleko za nízkou oběžnou dráhu Země do prostoru gravitační soustavy Země a Měsíce. Až poté zmínila lety k asteroidům, Měsíci a Marsu. Kdo chce doufat, tedy může (stejně jako my na Technetu). Více než naději zatím ovšem fakta neuživí.

Oprava: Původní verze článku chybně uváděla informaci převzatou z ČTK, že hypotetická stanice má být ve vzdálenosti 1,5 milionů kilometrů od Země. V této vzdálenosti ovšem leží jeden z libračních bodů soustavy Země-Slunce, nikoliv Země a Měsíce. Za chybu se omlouváme a děkujeme Radimu Sukovi za upozornění.

Autoři: ,

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Další z rubriky

Geneticky upravení kozlové planetu neovládnou, řekl vědec v Rozstřelu

Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky AV ČR v diskusním pořadu Rozstřel....

Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky AV ČR byl hostem pondělního Rozstřelu na téma výzkum kmenových buněk, při...

Podílel se na revolučním objevu. Teď se bojí, jak ho veřejnost přijme

Samuel Sternberg se podílel na objevu nástroje na editaci genu (CRISPR)

Geneticky modifikované děti jsou nezodpovědný, hloupý experiment, myslí si Samuel Sternberg. Americký genetik, který se...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz