Takové snímky ještě nikdo neviděl: Planetka se rozpadla v přímém přenosu

aktualizováno 
Vesmírný teleskop poprvé udělal snímky rozpadu malého vesmírného tělesa "v přímém přenosu". Planetka P/2013 R3 se z ne zcela jasných příčin pomalu rozpadá na deset kusů.

Ne každý rozchod je tak klidný a uvážlivý, jako za sebou má planetka P/2013 R3. Toto malé těleso se postupně rozpadá nejméně na deset kousků, které se od sebe vzdalují vycházkovým tempem zhruba 1,5 kilometru za hodinu. Ukázaly to snímky Hubbleova teleskopu, který planetu zachytil v průběhu rozchodu od října 2013 do letošního ledna.

Největší úlomky planetky mají zřejmě rozměry kolem 200 metrů, menší jen pár desítek metrů. Celková hmotnost tělesa by mohla být kolem 200 tisíc tun (i když jde o hrubý odhad, na který se nedá příliš spoléhat). Pro srovnání, největší egyptská pyramida - Chufuova - má celkovou hmotnost cca 6 milionů tun, takže asteroid je dost "nadýchaný".

A také křehký. K rozpadu mu zřejmě stačilo to, že se roztočil kolem vlastní osy. Proč, to nevíme jistě. Mohl se například srazit s nějakými ještě podstatně menším tělesem a to ho mohlo roztočit, ale možná to ani nebylo zapotřebí. Mohlo stačit jenom sluneční záření.

Některé planetky se mohou rozpadnout v důsledku tlaku plynů, které vznikají v jejich nitru, když Slunce zahřeje led, ze kterého jsou stvořeny (jako se to nedávno stalo kometě ISON). Ale P/2013 R3 je od naší hvězdy příliš daleko a podle propočtů dráhy se k ní nikdy v průběhu posledních stovek milionů let planetka nedostala dostatečně blízko, a tak sublimace plynů rozpad nevysvětluje.

Ilustrace předpokládaného průběhu rozpadu planetky  P/2013 R3. Nerovnoměrné...

Ilustrace předpokládaného průběhu rozpadu planetky P/2013 R3. Nerovnoměrné zahřívání ji postupně roztočilo, a jednotlivé kusy se pak od sebe odstředivou silou oddělily.

Ale světlo mohlo způsobit roztočení. Objekty se mohou roztočit jenom v důsledku síly, kterou na ně působí záření unikající z jejich povrchu (tzv. Jarkovského efekt). Můžeme si to představit tak, že na těleso působí fotony tepelného záření "odlétající" z povrchu. Pokud je zahřívání nerovnoměrné - třeba jen z jedné strany - nakonec se roztočí.

Na Zemi by se to nikdy nestalo; jde o velmi malou sílu, která gravitaci nikdy nemůže přetlačit. Ale v tomto případě je tato hypotéza přesvědčivá právě kvůli pomalému tempu rozpadu tělesa. Kdyby se srazilo s jiným objektem,  probíhal by "rozchod" zřejmě podstatně rychleji.

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Další z rubriky

Důkaz temné hmoty i mrtvé hvězdy. Co za 20 let viděl teleskop Chandra

Letos v srpnu je to 20 let, co začala pracovat jedna z nejdůležitějších a...

Letos v srpnu je to 20 let, co začala pracovat jedna z nejdůležitějších a nejúspěšnějších družic současnosti, americká...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Většinu dinosaurů jsme popsali až v novém tisíciletí, prvního před 195 lety

Nákres zubů a fragmentu spodní čelisti megalosaura, objevené roku 1797 ve...

O současnosti coby zlaté éře dinosauří paleontologie se mluví již nějaký ten rok. Je to však pravda? Skutečně prožíváme...

Najdete na iDNES.cz