Společnost Neuralink miliardáře Elona Muska oznámila, že v neděli byl prvnímu člověku implantován její mozkový čip. Pacientovi se daří dobře, napsala firma podle agentury Reuters v pondělí na síti X.
Neuralink, který vyvíjí mozkové čipy, dostal loni od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) souhlas k první klinické studii na lidech.
Podnik toho dosáhl po zpoždění ve lhůtách, které si stanovil. V prezentaci z roku 2019 Musk uvedl, že chce dosáhnout schválení od regulačních orgánů do konce roku 2020. Na konferenci koncem roku 2021 pak řekl, že doufá, že testy na lidech zahájí v roce 2022. O souhlas však firma oficiálně požádala až loni.
Důvodem byla podle dřívějších informací agentury Reuters skutečnost, že FDA žádost o svolení ke klinických testům zamítl s tím, že firma musí nejprve vyřešit některé otázky, které vyvolávají obavy. Hlavní problémy se týkaly lithiové baterie zařízení, možnosti pohybu součástí implantátu v mozku a bezpečného vyjmutí zařízení bez poškození mozkové tkáně.
Čipy mají umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat.
Cílem Neuralinku je vyvinout čip, který by umožnil mozku ovládat složitá elektronická zařízení, ochrnutým lidem obnovit motorické funkce a léčit mozkové choroby, jako je Parkinsonova choroba, demence či Alzheimerova choroba.
Počáteční výsledky jsou slibné, uvedl v pondělí Musk.
Studie posoudí funkčnost aparátu, který byl navržen tak, aby lidem s kvadruplegií neboli ochrnutím všech čtyř končetin umožnil ovládat zařízení myšlenkami, uvádí web společnosti. Zkoumat bude také bezpečnost implantátu.
„Umožňuje ovládat váš telefon nebo počítač a prostřednictvím nich téměř jakékoli zařízení pouhým přemýšlením. Počátečními uživateli budou ti, kteří ztratili možnost používat své končetiny. Představte si, že by Stephen Hawking dokázal komunikovat rychleji než rychlostní písař nebo dražitel. To je cíl,“ popsal Musk možnosti mozkového čipu.
Jednou z prvních funkcí, kterých Neuralink hodlal při založení dosáhnout, byla obnova zraku i u těch lidí, kteří se narodili nevidomí.
„I když někdo nikdy neviděl, například se narodil slepý, věříme, že mu dokážeme zrak obnovit,“ řekl v roce 2022 Musk. Jako důkaz ukázal Musk na prezentaci stimulaci zrakového vjemu v mozku opice, který se měl projevit jako záblesk světla.
Na jedné z dřívějších prezentací pak podnik ukázal, jak opice ovládá pomocí implantátu jednoduchou hru.
26. května 2021 |
Neuralink není jedinou firmou, která se snaží vyvinout mozkové implantáty s čipem. Nejvíc se hovoří o společnostech Synchron a Precision Neuroscience. První z nich se podařilo svá zařízení zavést šesti lidem v USA již předloni.
Jí vyvinutá technologie nevyžaduje řezaní do lebky, ale zařízení je implantováno prostřednictvím endovaskulárního zákroku, kdy je čip implantován do cévy na povrchu motorické kůry mozku přes krční žílu v mozkových cévách. Po implantaci je navrženo tak, aby detekovalo a bezdrátově přenášelo motorické záměry z mozku a umožnilo pacientům ovládat osobní zařízení bez použití rukou.
Synchron zaujal i Elona Muska, který mu nabídl investici.
Aktualizace: Doplnili jsme podrobnosti a informace o konkurenci.