Před deseti lety si vědci ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) stanovili velmi ambiciózní cíl: počítačovou simulaci lidského mozku. V projektu zvaném Blue Brain se přitom rozhodli jít metodou reverzního inženýrství, to znamená „rozebrat“ reálný mozek až na jednotlivé neurony a pak ho v počítači opět „složit“. V nedávno publikované studii odhalili první výsledek svého snažení, malý výsek krysího mozku.
Ačkoli je tento milník velmi vzdálen cílovému záměru, lze jej považovat za významný úspěch. I u malého (oproti člověku) krysího mozku se jeho kůra podle odhadů skládá z přibližně 21 milionů neuronů. Švýcarským vědcům se podařilo vytvořit počítačovou reprezentaci malého výřezu, složeného z 31 tisíc neuronů.
V rámci výzkumu mozku by měl tento model posloužit jako velmi užitečný zdroj dat. Vědci zkoumají, jaké různé typy neuronů se v mozku nachází (a jejich vlastnosti), ale i jak jsou navzájem propojené a jaké tvoří „obvody“. Model proto obsahuje i synapse, které neurony spojují a slouží právě k šíření „vzruchů“. I v tomto relativně malém výřezu se jich nachází neuvěřitelných 40 milionů.
Ale ne všichni jsou z výsledků nadšení. Podle kritiků je projekt Blue Brain, kterému Evropská komise přiklepla obří grant až do výše jedné miliardy eur, přeceňován. Vzhledem k těmto nákladům jim tedy výsledky přijdou nedostatečné.
Pokud si chcete zkusit udělat vlastní názor, data z projektu jsou volně dostupná na jeho stránkách. Jen budete nejspíš potřebovat superpočítač.