Teplotní model Středozemě. | foto: Dan Lunt

Za teplem do Mordoru! Vznikl klimatický model Středozemě

  • 41
Klimatolog z univerzity v Bristolu vytvořil model klimatu ve světě oblíbených Tolkienových románů. Chtěl tak přiblížit práci klimatologů širší veřejnosti a samozřejmě sebe i jiné pobavit.

Jak by bylo v zimě v hobitím Kraji nebo v Mordoru? Na to se sám sebe zeptal Dan Lunt z univerzity v Bristolu a odpověděl si tím, co v životě umí: vytvořil model klimatu fiktivního světadílu z díla J.R.R. Tolkiena (PDF). Využil k tomu superpočítač a klimatický model vyvinutý britskými meteorology.

Model zachycuje celý Tolkienův smyšlený svět nazývaný Arda v jeho podobě v dobách, kdy se měl odehrávat román Pán prstenů. Aby se na něj daly "napasovat" klimatické modely, Dan Lunt obtočil dvourozměrnou mapu do podoby glóbu. Pár kousků mu sice chybělo, ale ty jednoduše doplnil oceánem.

Lunt se podrobněji se zabývá pouze klimatem Středozemě, tedy té části fiktivního světa, která je dějištěm Tolkienových románů, potažmo pak filmů. Samozřejmě by ji mohl umístit kamkoliv na glóbu, ale umístil ji přesně tak, jak nejspíše viděl Tolkien - tedy zhruba na místo Evropy.

Výsledky pak nejsou nijak překvapivé: klima této části světa by se skutečně zhruba podobalo Evropě. Nejjižnější části by připomínaly sever Afriky, ty nechladnější polární oblasti severní Evropy.

Hobití Kraj by byl podle modelu poněkud chladnější než střední Evropa, s průměrnou roční teplotou kolem  7 °C a srážkami kolem 610 milimetrů. To zhruba odpovídá průměrným ročním teplotám třeba v jižních Čechách a je to trochu chladnější než Polabská nížina i velká část Moravy, kde jsou roční průměry mezi 8 a 10 °C. Srážky také odpovídají zhruba vyššímu českému průměru (alespoň tedy v nížinách).

Vegetační model Středozemě. Tmavě zelené jsou listnáče, zelené jehličnany, světle zelená je step, žlutá poušť a světle modře led.

Převládající směry větru a tlaková situace nad Středozemí při desetiletém běhu Luntova klimatického modelu.

Mapa celé Ardy na glóbu. Oblast Středozemě je vyznačena červeným rámečkem.

Mimochodem, stejně dobře klimatu odpovídají i oblasti na Novém Zélandu, kde se natáčely filmy podle těchto knih.

Cesta do Mordoru by pak Tolkienovy hrdiny dovedla ze "střední Evropy" do oblastí s úplně jiným  klimatem, protože "Černá země" by nejspíše připomínala suché a horké oblasti třeba v Kalifornii nebo na jihu Evropy. Tedy teplé oblasti s poměrně malým množstvím srážek a spíše sporou vegetací.

Asi největší odklon od kanonické podoby Středozemě představuje malá suchá oblast na východ od Mlžných hor (to jsou ty, které hrdinům obou románů způsobily na cestě takové potíže). Na východ od nich by se nacházela nepříliš velká a nejspíše suchá oblast ležící ve srážkovém stínu pohoří s poměrně řídkou vegetací, částečně dokonce pouštního charakteru.

Ale Huntovi nešlo vlastně o detaily klimatu. Práci napsal ve volném čase pro zábavu a aby laikům trochu vysvětlil, jak vlastně klimatické modely fungují a vypadají. Vysvětluje tak například, že model neposkytuje výsledky "počasí", jen pohled na dlouhodobé trendy.

Vysvětluje také, že model je nepřesný, a naznačuje, jak by se dal zpřesnit. V praxi se to samozřejmě provádí kontrolou skutečně naměřených údajů, což bude v tomto případě asi těžké. Nemluvě o tom, že autor na to nemá čas, protože si v textu stěžuje: "Bílá rada mě zavalila nudnými administrativními úkoly".