Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hubbleův teleskop objevil na měsíci Europa stopy obřích vodních gejzírů

  16:40aktualizováno  21:34
Hubbleův teleskop s velkou pravděpodobností objevil velké vodní gejzíry tryskající z povrchu Jupiterova měsíce Europa. Zdá se, že tak znovu potvrzuje přítomnost tekuté vody, nejspíše oceánu. Objev také naznačuje, že bychom mohli toto záhadné prostředí prozkoumat i bez vrtání přes kilometry ledu.

Výzkumná agentura NASA svolala na 26. září tiskovou konferenci, jejíž název probudil velký zájem. Měla se totiž týkat „překvapivé aktivity“ na Jupiterově měsíci Europa. Šestý měsíc Jupitera je jedním z nejzajímavějších těles v naší soustavě. Je poměrně dobře viditelný (byl objeven také už v 17. století), protože jeho povrch tvoří vrstva vodního ledu.

Vědce i laiky proto v posledních desetiletích velmi dráždila otázka, co se pod vrstvou ledu skrývá. Je velmi pravděpodobné, že by to mohlo být celé moře tekuté vody. Naznačují to některá pozorování a dává to smysl také teoreticky (třeba v tom, že gravitace Jupitera by mohla dodávat dostatek tepla, aby se voda udržela v tekutém stavu i na tak malém měsíci). Možná přítomnost tekuté vody pak samozřejmě jitří i představy o existenci života, kterému dal podobu třeba A. C. Clarke ve Druhé vesmírné odyseji. Naděje o oznámení objevu života na Europě ovšem NASA zchladila už před tiskovkou dovětkem, že nepůjde o „mimozemšťany“.

A skutečně, oznámený objev má přece jen menší vědecký dopad. Jak se ukázalo, Hubbleův teleskop objevil stopy jakýchsi „oblaků“ kolem měsíce. Tým pracující na pozorováních se domnívá, že jde o výtrysky vody z ledového povrchu měsíce. Existence takových velmi řídkých gejzírů sahajících do výšek stovek kilometrů je doložena na malém měsíci planety Saturn, Enceladu. Na Europě už byly podobné útvary zachyceny také, ale jen v ojedinělých pozorováních. Nové výsledky tedy jsou pro potvrzení velmi důležité.

Všechny tři zaznamenané „události“, které ukazují na přítomnost gejzírů vody tryskajících z povrchu Europy. Všimněte si, že snímky pochází z roku 2014. Protože ale použitá technologie snímání obrazu je poměrně složitá a vědci měli s interpretací výsledků poměrně málo zkušeností, vývoj vhodných metod k jejich interpretaci a ověřování trvaly roky.

Pro planetární vědce je to poměrně zajímavá informace, protože naznačuje, že by mohlo být možné nahlédnout pod záhadný povrch Europy i bez obtížného (či spíše dnes nepředstavitelného) vrtání přes zřejmě desítky kilometry silnou vrstvu ledu na povrchu tohoto měsíce.

Gejzíry na Europě (dole v blízkosti jižního pólu), jak vidí UV nástroj Hubbleova teleskopu. Obrázek Europy je do snímku uměle vložený, ten je pořízen na vlnové délkách pozorovatelných lidským okem.

Uveďme rovnou, že dnes přesně nevíme, jak silná je vrstva ledu na povrchu Europy a zda voda v gejzírech pochází přímo z předpokládaného oceánu pod ledovým příkrovem, nebo vzniká někde blízko povrchu ledové vrstvy (i to je fyzikálně představitelné), ale i tak je to lepší než opačná možnost, totiž že by se podobné gejzíry na měsíci vůbec nevyskytovaly.

Bohužel na podrobnější analýzu si budeme muset počkat. Hubbleův teleskop v tomto případě pracuje na hranici svých omezených možností. Jeho detektor UV záření STIS dokáže zjistit pouze to, že „v zachyceném obraze“ jsou látky, které pohlcují UV spektrum, ale ani neumí přesně zjistit, jaké to jsou. Vzhledem k dřívějším pozorováním a známému složení Europy však s největší pravděpodobností jde právě o vodu.

Srovnání geologie (tedy předpokládané) a povrchu měsíců Europa a Enceladus, tedy dvou těles, na kterých jsme zachytili přítomnost velkých vodních gejzírů. Na Enceladu tryskají z tzv. „tygřích pruhů“ v blízkosti jižního pólu. Na povrchu Europy je celá řada útvarů, které by také mohly být zdrojem takových výtrysků.

Na oběžné dráze Jupiteru je dnes sonda Juno, ale ta se ani nedostane do blízkosti Europy. A hlavní důvod je kupodivu ten, že vědci nechtějí riskovat, aby byl měsíc kontaminován mikroorganismy. Jsou dobré důvody, proč to považovat za přehnanou opatrnost, na druhou stranu je ovšem pochopitelná - taková událost by mohla mít kolosální a nenapravitelné důsledky.

Více informací tedy nejspíše přinese až v tuto chvíli poměrně vzdálená budoucnost, především výzkumná mise NASA Europa, jejíž start je plánován na rok po roce 2020. Ta by měla na palubě nést dostatek přístrojů na to, aby mohla určit, zda na Europě jsou podmínky vhodné pro vznik života (nedokáže ovšem nejspíš zjistit, zda je přítomen samotný život).

Měla by například přesně určit místa, kudy voda proniká na povrch, jak silný je led na povrchu měsíce, kolik vody v oceánu pod ledem je a jak je slaná (na základě měření magnetického pole). Také by mohla spolehlivě určit složení gejzírů, včetně možná přítomnosti jiných prvků, než jsou obligátní vodík a kyslík.

Informace: Článek chybně uváděl, že Enceladus je měsíc Jupiteru. Ve skutečnosti jde o šestý největší měsíc Saturnu. Za chybu se omlouváme.

Aktualizace 26. 9. 21:30: Do článku jsme doplnili informace z tiskové konference a odpovídajícím způsobem jsme změnili titulek.

Autor:

Povodně

Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

  • Nejčtenější

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků FV4005 byl prototyp s největším kanonem, jakým kdy byl tank osazen. Hovořili...

15. září 2024

Jaderný zločin v roce 1954. Jak Sověti nacvičovali třetí světovou válku

Východní mocnost vedená Kremlem nechtěla zůstat v ničem pozadu. Proto i ty strašné věci dokázala hnát do hrozivých rozměrů. Jako jaderné cvičení s reálnou explozí, kam nahnala 45 tisíc vojáků. Vedle...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První výstup soukromníků do volného vesmíru proběhl tak, jak měl

Účastníci letu Polaris Dawn ve čtvrtek provedli historicky první soukromý výstup do vesmíru s využitím nových skafandrů společnosti SpaceX a přepracované kosmické lodi Crew Dragon. Na začátku výstupu...

12. září 2024  12:13,  aktualizováno  13:21

V noci na středu bude vidět neobvyklé částečné zatmění Měsíce v superúplňku

Oblačnost, která nám v posledních dnech přinesla tolik problémů, se začíná pomalu trhat a tak by na řadě míst nemusela bránit pohledu na oblohu a Měsíc. Právě ten má v noci dosáhnout superúplňku a...

17. září 2024  16:12

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dostali „antinobelovku“ za objev, že savci mohou dýchat konečníkem

Prokázaná schopnost savců dýchat konečníkem, rakety naváděné s pomocí poštovních holubů či plavecké schopnosti mrtvých pstruhů. To jsou některé z nejnovějších přínosů na poli nevážné vědy, které si...

13. září 2024  20:38

Bolševický terorismus vyprovokoval Poláky k vytvoření pohraniční armády

Polsko se před 100 lety rozhodlo lépe hlídat svoji východní hranici, tedy hranici se Sovětským svazem. Varšava založila Sbor ochrany hranic z obavy před hrozící invazí Sovětského svazu do Polska.

19. září 2024

Proč jsou e-maily nehynoucí fenomén

Existují od počátku věku počítačů, zrodily se dřív než internet a budou i v budoucnu. E-maily se staly nepostradatelným komunikačním nástrojem pro lidi z celého světa. Umožňují rychlou a snadnou...

19. září 2024

Podívejte se na fotografie letadel, které jste nám poslali v letní výzvě

Letní výzva pro naše čtenáře, aby nám zaslali fotografie zajímavého letadla, se setkala se zájmem, který nás velmi potěšil. Pokochejte se letouny, z nichž mnohé opravdu stojí za pozornost. Vzhledem k...

19. září 2024

OBRAZEM: Nebeské divadlo. Měsíc vykouzlil superúplněk i částečné zatmění

V noci na středu se nad našimi hlavami odehrálo zajímavé nebeské divadlo. Měsíc se dostal při úplňku tak blízko Zemi, že se hovoří o superúplňku a v časných ranních hodinách se navíc dostal jeho kus...

18. září 2024  9:39

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...