Přední vědecký časopis Science postavil do čela deseti největších „průlomů roku 2024“ rozsáhlé klinické testy, při nichž se prokázalo, že jediná injekce léku lenacapaviru zajistí odolnost vůči nákaze virem HIV na půl roku. V terénních klinických zkouškách ochránil lék z produkce americké firmy Gilead Sciences africké dívky a mladé ženy se stoprocentní účinností. Ještě rozsáhlejší studie, která proběhla na čtyřech kontinentech (v zemích Jižní Ameriky, Afriky, Asie a v USA), potvrdila africký výsledek účinností 99,9 %. Lenacapavir pracuje na zcela novém principu, jehož využití slibuje zásadní posun i v prevenci dalších virových infekcí.
Podle dat Světové zdravotnické organizace žije s nákazou HIV ve světě 40 milionů lidí, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky jsou s to potlačit infekci, ale nakaženého člověka viru nezbaví. To jen umocňuje důležitost prevence. Protože vývoj vakcíny vázne, nabývá na důležitosti vedle osvěty, mužské obřízky, používání kondomů a sterilních injekčních jehel také tzv. pre-expoziční profylaxe (zkráceně označovaná jako PrEP), tedy preventivní užívání léků, které brání nákaze u lidí z rizikových skupin.
Pravidelné preventivní užívání léků proti HIV chrání před nákazou především lidi v ekonomicky vyspělých zemích. Ve třetím světě jsou ale tyto léky těžko dostupné. Pokud se k nim tamější obyvatelé dostanou, užívají je většinou nepravidelně, což účinnost ochrany dramaticky snižuje. Řešení nabízejí léky s prodlouženou účinností, které se nemusí brát denně. V roce 2021 byl na trh uveden lék cabotegravir, který chrání dva měsíce po injekci do svalu. Vysoká cena ale nedovoluje jeho plné využití. Podle mnohých odborníků může změnu přinést právě lenacapavir.