Dvě ledové kry fascinují celý svět pravými úhly, ale jsou úplně obyčejné

  11:41aktualizováno  12:00
Americká agentura NASA natočila ledovou kru, která na první pohled zaujme obdélníkovými rysy. Přestože uchvátila široké publikum, vědci ujišťují, že na ní nic zvláštního není. Ale skutečně zajímavá fakta o ledové pokrývce nedaleko Antarktidy tolik lidí nezajímají. Tak NASA našla ještě další obdélník.

Globální oteplování, vliv rozpouštění ledové pokrývky jižního pólu na schopnost oceánu absorbovat CO2, sledování a monitorování antarktického ekosystému, to vše a ještě více má za cíl mise NASA Operation IceBridge, nejstarší monitorovací program svého druhu. Do světových médií se však agentura neprobojovala svými polárními lety (48 retweetů) ani satelitní analýzou sibiřské vegetace (30 retweetů).

Ale stačilo tweetnout snímek ledové kry, která vypadá neobvykle obdélníkovitě, a snímek pořízený během letu DC-8 nad Weddellovým mořem z 16. října si vysloužil přes deset tisíc retweetů a dostal se do světových médií od seriózní BBC až po bulvární Daily Mail.

17.října 2018 v 18:45, příspěvek archivován: 25.října 2018 v 10:46

From yesterday's #IceBridge flight: A tabular iceberg can be seen on the right, floating among sea ice just off of the Larsen C ice shelf. The iceberg's sharp angles and flat surface indicate that it probably recently calved from the ice shelf. https://t.co/XhgTrf642Z

Kra na fotografii má podle odhadů delší stranu přes kilometr dlouhou. Tweet si získal ohromnou popularitu a brzy se o „záhadný ledovec“ začala zajímat média, která vycítila, že by konečně mohla „ukázat, co dělají ti vědci“ způsobem, který by publikum zajímal. A přestože NASA brzy vysvětlila, že tento ledový útvar vlastně není ničím zajímavý, už bylo pozdě. Všichni chtěli mluvit jen o tom, jak je možné, že se tento útvar tolik blíží pravidelnému obdélníku.

Posádka výzkumného letadla DC-8

Posádka výzkumného letadla DC-8

Nakonec tedy NASA přistoupila na hru médií a dala lidem to, po čem touží. Citát vědce Jeremyho Harbecka, který ostře ohraničený „pravoúhlý“ ledový útvar zachytil: „Říkal jsem si, že je to celkem zajímavé. Často vidím ledovce s celkem ostrými hranami, ale ještě jsem asi neviděl takový, kde byly dva rohy v pravém úhlu jako v tomto případě.“ Podle něj se kra utrhla z útvaru Larsen C.

A co víc, Harbeck se pohrabal ve svých záběrech a vylovil další, skoro stejně obdélníkovitý ledovec. Protože obdélníkové ledovce jsou evidentně to, co si lidé žádají.

Jeremy Harbeck a jeho kolegové se trochu obávali, aby veřejnost nezískala dojem, že hlavní náplní mise je hledání zajímavě tvarovaných ledovců. Proto vysvětlil: „Mnohem spíše jsem chtěl zachytit ledovec A68, nad kterým jsme přelétali. Ten obdélníkový mi jen přišel neobvyklý, tak jsem jen tak pro zajímavost cvakl pár snímků.“

Ale to není pro média tak zajímavé. A tak šel Harbeck zpět do svých záběrů a našel tam druhý „obdélník“, sice ne tak obédlníkovitý, jako ten, který jej proslavil, ale pořád to stačilo na velký článek „NASA našla DRUHÝ obdélníkový ledovec“ v Daily Mail.

Další obdélníkový útvar vyfotografovaný na misi NASA IceBridge

Další obdélníkový útvar vyfotografovaný na misi NASA IceBridge

Jeden by si skoro myslel, že se NASA vydala letadlem k jižnímu pólu, aby hledala legrační ledovce. No řekněte, to nemají nic lepšího na práci?

Vědci to někdy mají při komunikaci s veřejností dost těžké. Když prezentují svou práci, zní to nudně. Když pak veřejnost narazí na něco zajímavého, nevědí vědci, zda této poptávce vyhovět a riskovat, že si lidé udělají falešnou představu o náplni jejich práce, nebo tuto poptávku ignorovat, čímž propásnou příležitost zvýšit vědeckou gramotnost populace. Ale aspoň jsme si zopakovali, že obdélník má čtyři pravé úhly a že Antarktida je na jižním pólu.

Weddellovo moře

Weddellovo moře

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Velký omyl českého rodáka odstartoval snahy o ovládnutí energie Slunce

Ronald Richter pracující na projektu Huemul. Snímek z argentinského zdroje není...

Příběh fyzika Ronalda Richtera, rodáka z dnešního Sokolova, dokazuje, že ve vědě slepé uličky opravdu mohou vést na...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Vědci částečně obnovili činnost zvířecích mozků několik hodin po smrti

Prase domácí

Vědcům se podařilo částečně obnovit činnost v mozku zvířat zabitých o několik hodin dříve. Speciální umělý oběh znovu...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz