Dvě ledové kry fascinují celý svět pravými úhly, ale jsou úplně obyčejné

  11:41aktualizováno  12:00
Americká agentura NASA natočila ledovou kru, která na první pohled zaujme obdélníkovými rysy. Přestože uchvátila široké publikum, vědci ujišťují, že na ní nic zvláštního není. Ale skutečně zajímavá fakta o ledové pokrývce nedaleko Antarktidy tolik lidí nezajímají. Tak NASA našla ještě další obdélník.

Globální oteplování, vliv rozpouštění ledové pokrývky jižního pólu na schopnost oceánu absorbovat CO2, sledování a monitorování antarktického ekosystému, to vše a ještě více má za cíl mise NASA Operation IceBridge, nejstarší monitorovací program svého druhu. Do světových médií se však agentura neprobojovala svými polárními lety (48 retweetů) ani satelitní analýzou sibiřské vegetace (30 retweetů).

Ale stačilo tweetnout snímek ledové kry, která vypadá neobvykle obdélníkovitě, a snímek pořízený během letu DC-8 nad Weddellovým mořem z 16. října si vysloužil přes deset tisíc retweetů a dostal se do světových médií od seriózní BBC až po bulvární Daily Mail.

17.října 2018 v 18:45, příspěvek archivován: 25.října 2018 v 10:46

From yesterday's #IceBridge flight: A tabular iceberg can be seen on the right, floating among sea ice just off of the Larsen C ice shelf. The iceberg's sharp angles and flat surface indicate that it probably recently calved from the ice shelf. https://t.co/XhgTrf642Z

Kra na fotografii má podle odhadů delší stranu přes kilometr dlouhou. Tweet si získal ohromnou popularitu a brzy se o „záhadný ledovec“ začala zajímat média, která vycítila, že by konečně mohla „ukázat, co dělají ti vědci“ způsobem, který by publikum zajímal. A přestože NASA brzy vysvětlila, že tento ledový útvar vlastně není ničím zajímavý, už bylo pozdě. Všichni chtěli mluvit jen o tom, jak je možné, že se tento útvar tolik blíží pravidelnému obdélníku.

Posádka výzkumného letadla DC-8

Posádka výzkumného letadla DC-8

Nakonec tedy NASA přistoupila na hru médií a dala lidem to, po čem touží. Citát vědce Jeremyho Harbecka, který ostře ohraničený „pravoúhlý“ ledový útvar zachytil: „Říkal jsem si, že je to celkem zajímavé. Často vidím ledovce s celkem ostrými hranami, ale ještě jsem asi neviděl takový, kde byly dva rohy v pravém úhlu jako v tomto případě.“ Podle něj se kra utrhla z útvaru Larsen C.

A co víc, Harbeck se pohrabal ve svých záběrech a vylovil další, skoro stejně obdélníkovitý ledovec. Protože obdélníkové ledovce jsou evidentně to, co si lidé žádají.

Jeremy Harbeck a jeho kolegové se trochu obávali, aby veřejnost nezískala dojem, že hlavní náplní mise je hledání zajímavě tvarovaných ledovců. Proto vysvětlil: „Mnohem spíše jsem chtěl zachytit ledovec A68, nad kterým jsme přelétali. Ten obdélníkový mi jen přišel neobvyklý, tak jsem jen tak pro zajímavost cvakl pár snímků.“

Ale to není pro média tak zajímavé. A tak šel Harbeck zpět do svých záběrů a našel tam druhý „obdélník“, sice ne tak obédlníkovitý, jako ten, který jej proslavil, ale pořád to stačilo na velký článek „NASA našla DRUHÝ obdélníkový ledovec“ v Daily Mail.

Další obdélníkový útvar vyfotografovaný na misi NASA IceBridge

Další obdélníkový útvar vyfotografovaný na misi NASA IceBridge

Jeden by si skoro myslel, že se NASA vydala letadlem k jižnímu pólu, aby hledala legrační ledovce. No řekněte, to nemají nic lepšího na práci?

Vědci to někdy mají při komunikaci s veřejností dost těžké. Když prezentují svou práci, zní to nudně. Když pak veřejnost narazí na něco zajímavého, nevědí vědci, zda této poptávce vyhovět a riskovat, že si lidé udělají falešnou představu o náplni jejich práce, nebo tuto poptávku ignorovat, čímž propásnou příležitost zvýšit vědeckou gramotnost populace. Ale aspoň jsme si zopakovali, že obdélník má čtyři pravé úhly a že Antarktida je na jižním pólu.

Weddellovo moře

Weddellovo moře

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Žijeme v době kuřecí. Podle vědců bude drůbež znakem současnosti

Ilustrační snímek

Průmyslové chovy brojlerů jsou podle skupiny vědců možná tím nejlepším biologickým dokladem vlivu člověka na Zemi....

Vědec pojmenoval nové druhy brouků podle draků ze Hry o trůny

Trojice brouků pojmenovaných podle draků ze hry o trůny. Zleva: Gymnetis...

Po dracích z oblíbeného fantasy seriálu stanice HBO Hra o trůny pojmenoval americký entomolog tři nové druhy brouků....

Známe tvář mrtvé dívky z obleženého Tábora. Kdy zemřela, napověděla mince

Zrekonstruovaná podoba dívky (18 až 19 let) nalezené ve společném hrobě v...

Téměř 400 let ležela v zapomenutém společném hrobě, než její pozůstatky při stavbě rodinného bazénu náhodou objevili. V...

Najdete na iDNES.cz