Dvě ledové kry fascinují celý svět pravými úhly, ale jsou úplně obyčejné

  11:41aktualizováno  12:00
Americká agentura NASA natočila ledovou kru, která na první pohled zaujme obdélníkovými rysy. Přestože uchvátila široké publikum, vědci ujišťují, že na ní nic zvláštního není. Ale skutečně zajímavá fakta o ledové pokrývce nedaleko Antarktidy tolik lidí nezajímají. Tak NASA našla ještě další obdélník.

Globální oteplování, vliv rozpouštění ledové pokrývky jižního pólu na schopnost oceánu absorbovat CO2, sledování a monitorování antarktického ekosystému, to vše a ještě více má za cíl mise NASA Operation IceBridge, nejstarší monitorovací program svého druhu. Do světových médií se však agentura neprobojovala svými polárními lety (48 retweetů) ani satelitní analýzou sibiřské vegetace (30 retweetů).

Ale stačilo tweetnout snímek ledové kry, která vypadá neobvykle obdélníkovitě, a snímek pořízený během letu DC-8 nad Weddellovým mořem z 16. října si vysloužil přes deset tisíc retweetů a dostal se do světových médií od seriózní BBC až po bulvární Daily Mail.

17.října 2018 v 18:45, příspěvek archivován: 25.října 2018 v 10:46

From yesterday's #IceBridge flight: A tabular iceberg can be seen on the right, floating among sea ice just off of the Larsen C ice shelf. The iceberg's sharp angles and flat surface indicate that it probably recently calved from the ice shelf. https://t.co/XhgTrf642Z

Kra na fotografii má podle odhadů delší stranu přes kilometr dlouhou. Tweet si získal ohromnou popularitu a brzy se o „záhadný ledovec“ začala zajímat média, která vycítila, že by konečně mohla „ukázat, co dělají ti vědci“ způsobem, který by publikum zajímal. A přestože NASA brzy vysvětlila, že tento ledový útvar vlastně není ničím zajímavý, už bylo pozdě. Všichni chtěli mluvit jen o tom, jak je možné, že se tento útvar tolik blíží pravidelnému obdélníku.

Posádka výzkumného letadla DC-8

Posádka výzkumného letadla DC-8

Nakonec tedy NASA přistoupila na hru médií a dala lidem to, po čem touží. Citát vědce Jeremyho Harbecka, který ostře ohraničený „pravoúhlý“ ledový útvar zachytil: „Říkal jsem si, že je to celkem zajímavé. Často vidím ledovce s celkem ostrými hranami, ale ještě jsem asi neviděl takový, kde byly dva rohy v pravém úhlu jako v tomto případě.“ Podle něj se kra utrhla z útvaru Larsen C.

A co víc, Harbeck se pohrabal ve svých záběrech a vylovil další, skoro stejně obdélníkovitý ledovec. Protože obdélníkové ledovce jsou evidentně to, co si lidé žádají.

Jeremy Harbeck a jeho kolegové se trochu obávali, aby veřejnost nezískala dojem, že hlavní náplní mise je hledání zajímavě tvarovaných ledovců. Proto vysvětlil: „Mnohem spíše jsem chtěl zachytit ledovec A68, nad kterým jsme přelétali. Ten obdélníkový mi jen přišel neobvyklý, tak jsem jen tak pro zajímavost cvakl pár snímků.“

Ale to není pro média tak zajímavé. A tak šel Harbeck zpět do svých záběrů a našel tam druhý „obdélník“, sice ne tak obédlníkovitý, jako ten, který jej proslavil, ale pořád to stačilo na velký článek „NASA našla DRUHÝ obdélníkový ledovec“ v Daily Mail.

Další obdélníkový útvar vyfotografovaný na misi NASA IceBridge

Další obdélníkový útvar vyfotografovaný na misi NASA IceBridge

Jeden by si skoro myslel, že se NASA vydala letadlem k jižnímu pólu, aby hledala legrační ledovce. No řekněte, to nemají nic lepšího na práci?

Vědci to někdy mají při komunikaci s veřejností dost těžké. Když prezentují svou práci, zní to nudně. Když pak veřejnost narazí na něco zajímavého, nevědí vědci, zda této poptávce vyhovět a riskovat, že si lidé udělají falešnou představu o náplni jejich práce, nebo tuto poptávku ignorovat, čímž propásnou příležitost zvýšit vědeckou gramotnost populace. Ale aspoň jsme si zopakovali, že obdélník má čtyři pravé úhly a že Antarktida je na jižním pólu.

Weddellovo moře

Weddellovo moře

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Tyto geny můžete jen závidět. Chrání před cukrovkou a obezitou

Obezita má svou genetickou složku, o tom dnes není sporu. Velké potíže...

„Poruchy“ v naší DNA mohou mít někdy nečekané výsledky. Ilustruje to mimo jiné i výzkum univerzity v Cambridge. Ukázal,...

Poslední šance přihlásit se. Ukažte co dokážete na Maker Faire 2019

3D tisk je základem mnoha DIY projektů, narazíte na něj na každém kroku.

Být šikovným kutilem a vynálezcem je skvělé. Nabízet úžasné produkty a služby pro tvůrce je výborné. Ukázat co umíte...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Najdete na iDNES.cz