Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi pomáhají s vylepšením kvantových počítačů

I když se může zdát, že všeobecné nasazení kvantových počítačů již může být za dveřmi, není to tak jednoduché. Vytvořit univerzálně použitelný kvantový počítač, je složité. Pomoci by mohl nedávný objev česko-korejského týmu, který se zaměřil na kvazičástici soliton, respektive na její schopnosti.

Kvantový počítač | foto: GoogleTechnet.cz

Klasické počítače se zdokonalují, ale zdaleka ještě nedosáhly své maximální rychlosti. Přesto již vědci pracují na jejich nástupcích a pomáhají si přitom s kvantovou fyzikou. Celkové řešení, které vědci hledají, vychází z řady detailů. Patří sem i výzkum solitonů.

Specifikem kvantového počítače oproti klasickým počítačům je totiž značná citlivost na vlivy či rušení přicházející z okolí počítačového systému, která je výrazně vyšší než u klasických modelů a vývojáři se ji snaží omezit například provozem ve výrazně podchlazeném stavu. Pomoci by mohly vlny, které označujeme jako „solitony“. Pro ně je typická jejich neměnnost, a jsou tudíž ideální pro konzervaci daného kvantového stavu do doby, než jej změníme úmyslným zásahem.

Solitony s vyšší životností

Tým českých a korejských vědců postupoval tak, že se jejich pozornost soustředila na solitony, které měly tzv. neceločíselný náboj. Vyplývá to ze skutečnosti, že pro potřebu technologie kvantových počítačů jsou vhodnější než vlny s nábojem o jednom elektronu. Zjistilo se, že právě vlastnost spočívající v „neceločíselnosti“ zlepšuje jejich pohyb a výrazně zvyšuje také jejich životnost. To vše jsou totiž předpoklady pro vhodnost uplatnění v technice kvantových počítačů.

Podle vědců byl jejich výzkumem učiněn další krok vpřed k funkčnímu kvantovému počítači. Učinili jej mezi jinými vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR, vědecký tým Pavla Jelínka, odborníka ze Sekce fyziky pevných látek AV ČR, který spolupracoval s vědci korejskými z Pohangské univerzity vědy a technologie (POSTECH) z Jižní Koreje. Jejich práce se zaměřila právě na studium tohoto jevu.

Na počátku byl kůň a kanál

Pro technologii kvantových počítačů je klíčový určitý druh vln, tzv. solitonů. V klasické fyzice představují určitý druh vln, které dostaly název „stabilní“. Šíří se totiž ve vodivých hmotách, aniž by pozbyly své energie. Mají tedy stabilní rychlost či amplitudu. Tyto vlny jsou známy od roku 1834, kdy je začal studovat inženýr Scott Russel. Zachytil je ve vodě, přesněji v plavebním kanálu, kde je také osobně zkoumal, aniž by mu vůbec mohlo dojít, že jeho výzkum ovlivní vývoj toho, o čem neměl on ani jeho současníci, ponětí. Činil tak za pomoci tehdy nejmodernějšího dopravního prostředku, koně, na němž uháněl podél kanálu a připravoval tak revoluci ve vývoji kvantového počítače

Mohlo by se zdát, že vlnění v plavebním kanálu nemůže mít nic společného s vývojem kvantových počítačů, opak je pravdou. Právě takový proces totiž vědcům poskytl možnost studovat takzvané vodivé polymery. Směr výzkumu ústící k uskutečnění snu o kvantovém počítači postupoval přes prokázání schopnosti ovládat jednotlivé solitony, tedy je pod neustálou kontrolou tvořit, pohybovat s nimi, eventuálně je rušit, prostě s nimi podle potřeby pracovat. Teprve potom je totiž možné hovořit o něčem, co dokáže být médiem zařízení, jež má logický účel vést určitý strukturovaný řetězec „od jednoho bodu (zadání) k bodu poslednímu (výsledek).

Cesta k průlomovému objevu v tomto směru nebyla vůbec lehká ani jednoduchá. Stručné sdělení Pavla Jelínka, že počátek této cesty klade do doby sledování atomární struktury křemíkových řetízků, které byly „dekorované“ zlatem rastrovacím mikroskopem, zdaleka nevypovídá o namáhavé a mravenčí práci vědců. Po zaznamenání pravidelných změn v uspořádání atomů postupně nacházeli řešení na ovládání solitonů. Teprve potom se jim zcela otevřel přístup k tomu, co hledali.

Vědecký tým našich a korejských výzkumníků svou prací přispěl k tomu, aby se vidina výkonného kvantového počítače opět o nějaký kousek přiblížila. Je jisté, že až nastane éra kvantových počítačů, tak se zmnohonásobí síla většiny vědních oborů a zpřesní se rovněž také praxe na důležitých úkolech, které budeme mít my a posléze naši potomci. Je přitom sympatické, že čeští vědečtí pracovníci těmto procesům napomáhají. Je to opět jedna z důležitých oblastí, kde představitelé naší vědy neztrácejí své pozice na vrcholcích vědeckého výzkumu, naopak se zapisují mezi odborníky celosvětového významu. V té souvislosti je rovněž na místě vyzdvihnout mezinárodní spolupráci, která se při řešení tohoto vědeckého úkolu velmi dobře osvědčila.

Výsledek tohoto výzkumu byl publikován v časopise Nature Nanotechnology.

Proč je třeba kvantový počítač

Svět počítačů je stále v pohybu. Mohlo by se zdát, že ve svém základu je počítač jako takový „hotový“, v současnosti bude stačit ho jenom trochu popohnat, aby operace na něm probíhaly rychleji. Rychlost zařízení je samozřejmě vždy „na pořadu dne“ především s neustále rostoucím množstvím dat a požadavkům na jejich zpracování.

Nicméně klasický základ, na němž jsou naše počítače založeny, již přestává stačit snahám o výrazné urychlení procesů. Potřeba zvýšit výkon počítačových systémů je znát především ve speciálních výzkumech z mnoha vědeckých oblastí – astronomii, biochemii meteorologii a další obory až po vojenství.

Z tohoto důvodu odborníci začínají vyvíjet tzv. kvantové počítače, v nichž, jak jejich název napovídá, hodlají plně zapojit poznatky z kvantové mechaniky. Počítače budou využívat pro svoji činnost tzv. superpozice a interference. Teoretické předpoklady pro taková zařízení položily vědecké osobnosti, z nichž jmenujme Richarda Feynmana, jenž na těchto principech pracoval od osmdesátých let dvacátého století. Z tuzemských kapacit na realizaci kvantových počítačů pracoval Jozef Gruska.

Dosavadní počítačová technologie byla odvislá od binárního systému, tedy uspořádání, v němž nejmenší části informací, tedy tzv. „bity“ mají přiřazenou základní hodnotu 0, nebo 1. O kolik by však mohly být naše počítače výkonnější a naše databáze obsáhlejší, kdyby se tyto informace sestávaly z tzv. „Qubitů“, tedy jednotek, které mají hodnotu jak 0, tak 1. Ve světě každodenního uvažování je to protimluv, nicméně díky náhledu do světa kvantové mechaniky víme, že svět může fungovat na základě dvojí logiky, což oplývá nesmírným potenciálem praktického využití.

Technici dokázali na kvantovém principu zkonstruovat již několik zařízení, avšak zatím nejsou schopna univerzálního využití. Roku 2019 dokázal tým Googlu zkonstruovat procesor Sycamore, jenž údajně zvládal překonat rychlost svých klasických předchůdců za pomoci mřížky o pouhých 53 funkčních quibitech.

Kvanta, nováčci na vědecké scéně

Kvantová fyzika představuje soubor fyzikálních teorií, které vznikly ve dvacátém století a překonaly tak do té doby platné postuláty klasické fyziky. Počátky kvantové fyziky jsou spjaty s takovými vědci, jakými byli Max Planck, De Broglie a další zvučná jména vědy. K tomuto proudu se posléze připojil i Albert Einstein, kterého vnímáme jako jednoho z největších vědců naší doby, spojeného zvláště s teorií relativity, jehož objevy představují rovněž průlom do fyzikálního chápání světa.

Při velmi hrubém zjednodušení problematiky bychom mohli říci, že klasická fyzika pracovala ve svých definicích (odděleně) s částicemi a vlnami, zatímco kvantová zapojila do výkladu ona „kvanta“, která způsobují změny v systémech nikoliv spojitě, ale odděleně, v „balíčkách“ oněch kvant, tedy násobcích energie určených Planckovou konstantou. Navíc připustila výskyt částic jak vlnové, tak částicové povahy, což byl významný příspěvek do tohoto oboru od De Broglia. Novátorský přístup k hledání zákonitostí světa otevřel vědcům dříve netušené možnosti.

Významným způsobem překročil meze, které fyzikálním zákonům představil newtonovský model, chápající a popisující svět mechanisticky s přísným řádem příčin a následků, který vesmír vázal do struktur více méně předvídatelných, samozřejmě za předpokladu zpracování nesmírného množství dat. Kvantová fyzika tento model opouští a nastoluje až bezbřehý konglomerát dříve netušených vazeb, jenž některé vědce přivádí k teoriím popírajícím zaběhnuté postupy popisující vznik a fungování univerza.

Nová teorie pracuje v první řadě s atomovými a spíše se subatomárními částicemi, jejichž vlastnosti se v jejich pojetí díky duálnímu charakteru mění mnohdy tak, až se začínají přibližovat dlouhodobě kýženým snahám o sjednocující „teorii všeho“. Uvažujeme-li v oblasti kvantové fyziky, rozlišujeme pak v teoretickém i praktickém pohledu kvantovou mechaniku a kvantovou teorii pole.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 36 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 36 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...