Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Teenageři a kvantová fyzika jdou dohromady v modifikaci hry Minecraft

Pochopit zákonitosti světa elementárních částic dělá často problémy mnohým profesionálním fyzikům. Hra qCraft, která vychází z populární "kostičkové" hry Minecraft, chce kvantovou fyziku přiblížit i dospívajícím.

Kvantová verze hry Minecraft má přiblížit kvantovou teorii mladším hráčům. | foto: Qcraft

Hra Minecraft spatřila světlo světa v roce 2009. Vytvořil ji švédský programátor Markus "Notch" Persson a rychle si získala mezi hráči po celém světě zasloužené uznání. Svědčí o tom více než třicet milionů jejích stažení.

Volnost a svoboda nade vše

O Minecraftu

na Bonuswebu

Podrobnosti o hře Minecraft si můžete přečíst na našem bratrském serveru Bonusweb zde.

Minecraft není jen obyčejná počítačová hra. Hráčům totiž nabízí až neuvěřitelnou volnost a svobodu, čímž pomáhá rozvíjet jejich tvořivost. V rozlehlém 3D světě mohou hráči podnikat spoustu věcí: prozkoumávat neznámé chodby a průlezy, přes den lovit zvěř, v noci zas bojovat s nepřátelskými hordami zombíků či jiných virtuálních potvor nebo dolovat ze země různé suroviny.

Jenže tím to zdaleka nekončí. To nejzajímavější na Minecraftu je, že hráči mohou z maličkých kostiček nejrůznějších vlastností, barev a materiálů, jakýchsi základních stavebních kamenů celé hry, vytvářet rozmanité objekty. Můžou z nich postavit prakticky všechno, co je napadne. Od maličké dřevěné chýše třeba až po kosmickou loď.

A jako by to všechno nestačilo, ještě si můžou Minecraft přizpůsobovat "k obrazu svému," čímž hra dostává nový obsah a kvalitu. Je možné měnit její pravidla, přidávat nové vlastnosti a chování objektů i bytostí nebo třeba vkládat herní prvky z jiných her. Je toho opravdu moc. Nejrůznějších variací na základní téma je na internetu k mání bezpočet.

qCraft je Minecraft s kvantovým nábojem

Kvantová mechanika

Tato fyzikální teorie popisuje svět na té nejmenší možné úrovni, tedy na úrovni atomů, molekul a elementárních částic, jehož chování se od "klasického" makrosvěta, ve kterém jsme zvyklí žít a na který jsme z každodenní zkušenosti navyklí, dost podstatně liší. Tak moc, až z toho někdy jde člověku hlava kolem.

V nedávné době se na síti objevila další modifikace s označením qCraft, která do světa Minecraftu zavádí kvantovou mechaniku.

Kvantově mechanická verze Minecraftu se skutečně vydařila, však taky u jejího zrodu stáli samí na slovo vzatí odborníci. Jde totiž o společné dílo výzkumných pracovníků googlovské Laboratoře kvantové umělé inteligence (Quantum Artificial Intelligence Lab) a Kalifornského technického institutu, světoznámého Caltechu (přesněji jeho Ústavu pro kvantovou informaci a hmotu - Institute for Quantum Information and Matter).

S qCraftem získala hra skutečný kvantově mechanický punc. Kostky, z nichž je prostředí qCraftu složeno, občas dělají opravdu velice podivné věci, ovšem jen proto, že jejich chování důsledně vychází ze známých a dobře prozkoumaných kvantových jevů.

Mají několik, často protikladných vlastností zároveň (kvantová superpozice), mění svůj vzhled podle toho, jestli se na ně zrovna někdo dívá, nebo ne (závislost na kvantovém pozorování), některé z nich jsou mezi sebou "strašidelně" propojeny na dálku, i když mezi nimi neexistuje žádné skutečné fyzické spojení (kvantová provázanost), jiné zas z najednou nenávratně mizí, aby se za okamžik vynořily na místě na hony vzdáleném od místa svého zániku.

"Kvantové kostičky" mění ve hře qCraft svůj stav

Místy je to docela blázinec. Představte si, že hrajete Člověče, nezlob se, hodíte kostkou a padne vám šestka. Vy sami ji jasně vidíte a už se chystáte vyrazit z domečku, ale váš protivník se ihned ohradí s tím, že vidí jedničku. Nechápavě nad tím jen kroutíte hlavou a přitom máte pravdu vlastně oba dva. Je to k vzteku, ale tak nějak by se také mohla známá stolní hra v qCraftu vyvíjet.

Sice ne úplně věrná simulace, ale dobrá učební pomůcka určitě

qCraft není jen počítačová hra, ale především skvělá učební pomůcka. Právě v tom vidí tvůrci její největší přínos, v tom, jak hra pomáhá lidem alespoň trochu přiblížit zdánlivě nepochopitelný kvantový svět.

Sami přiznávají, že hra "není dokonalou vědeckou simulací," ale poukazují na to, že se v ní "hráči mohou zábavnou formou seznámit s některými oblastmi kvantové mechaniky," což bylo ostatně hlavním úkolem a účelem hry. Tedy umožnit co nejširší veřejnosti a zejména dětem a dospívající mládeži, aby si na vlastní kůži vyzkoušely, jak kvantová mechanika vlastně funguje.

Spyridon Michalakis z Caltechu, jenž se na vývoji qCraftu podílel snad ze všech nejvíc, k tomu jen dodává: "Doufáme, že se nám podařilo lidem ukázat něco z fascinujícího fyzikálního výzkumu, který právě teď probíhá, včetně výzkumů kvantové mechaniky, černých děr, cestování časem, červích děr a dalších věcí."

Kvantovou verzi Minecraftu je možné stáhnout na adrese qcraft.org.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...