Teenageři a kvantová fyzika jdou dohromady v modifikaci hry Minecraft

aktualizováno 
Pochopit zákonitosti světa elementárních částic dělá často problémy mnohým profesionálním fyzikům. Hra qCraft, která vychází z populární "kostičkové" hry Minecraft, chce kvantovou fyziku přiblížit i dospívajícím.

Kvantová verze hry Minecraft má přiblížit kvantovou teorii mladším hráčům. | foto: Qcraft

Hra Minecraft spatřila světlo světa v roce 2009. Vytvořil ji švédský programátor Markus "Notch" Persson a rychle si získala mezi hráči po celém světě zasloužené uznání. Svědčí o tom více než třicet milionů jejích stažení.

Volnost a svoboda nade vše

O Minecraftu

na Bonuswebu

Podrobnosti o hře Minecraft si můžete přečíst na našem bratrském serveru Bonusweb zde.

Minecraft není jen obyčejná počítačová hra. Hráčům totiž nabízí až neuvěřitelnou volnost a svobodu, čímž pomáhá rozvíjet jejich tvořivost. V rozlehlém 3D světě mohou hráči podnikat spoustu věcí: prozkoumávat neznámé chodby a průlezy, přes den lovit zvěř, v noci zas bojovat s nepřátelskými hordami zombíků či jiných virtuálních potvor nebo dolovat ze země různé suroviny.

Jenže tím to zdaleka nekončí. To nejzajímavější na Minecraftu je, že hráči mohou z maličkých kostiček nejrůznějších vlastností, barev a materiálů, jakýchsi základních stavebních kamenů celé hry, vytvářet rozmanité objekty. Můžou z nich postavit prakticky všechno, co je napadne. Od maličké dřevěné chýše třeba až po kosmickou loď.

A jako by to všechno nestačilo, ještě si můžou Minecraft přizpůsobovat "k obrazu svému," čímž hra dostává nový obsah a kvalitu. Je možné měnit její pravidla, přidávat nové vlastnosti a chování objektů i bytostí nebo třeba vkládat herní prvky z jiných her. Je toho opravdu moc. Nejrůznějších variací na základní téma je na internetu k mání bezpočet.

qCraft je Minecraft s kvantovým nábojem

Kvantová mechanika

Tato fyzikální teorie popisuje svět na té nejmenší možné úrovni, tedy na úrovni atomů, molekul a elementárních částic, jehož chování se od "klasického" makrosvěta, ve kterém jsme zvyklí žít a na který jsme z každodenní zkušenosti navyklí, dost podstatně liší. Tak moc, až z toho někdy jde člověku hlava kolem.

V nedávné době se na síti objevila další modifikace s označením qCraft, která do světa Minecraftu zavádí kvantovou mechaniku.

Kvantově mechanická verze Minecraftu se skutečně vydařila, však taky u jejího zrodu stáli samí na slovo vzatí odborníci. Jde totiž o společné dílo výzkumných pracovníků googlovské Laboratoře kvantové umělé inteligence (Quantum Artificial Intelligence Lab) a Kalifornského technického institutu, světoznámého Caltechu (přesněji jeho Ústavu pro kvantovou informaci a hmotu - Institute for Quantum Information and Matter).

S qCraftem získala hra skutečný kvantově mechanický punc. Kostky, z nichž je prostředí qCraftu složeno, občas dělají opravdu velice podivné věci, ovšem jen proto, že jejich chování důsledně vychází ze známých a dobře prozkoumaných kvantových jevů.

Mají několik, často protikladných vlastností zároveň (kvantová superpozice), mění svůj vzhled podle toho, jestli se na ně zrovna někdo dívá, nebo ne (závislost na kvantovém pozorování), některé z nich jsou mezi sebou "strašidelně" propojeny na dálku, i když mezi nimi neexistuje žádné skutečné fyzické spojení (kvantová provázanost), jiné zas z najednou nenávratně mizí, aby se za okamžik vynořily na místě na hony vzdáleném od místa svého zániku.

"Kvantové kostičky" mění ve hře qCraft svůj stav

Místy je to docela blázinec. Představte si, že hrajete Člověče, nezlob se, hodíte kostkou a padne vám šestka. Vy sami ji jasně vidíte a už se chystáte vyrazit z domečku, ale váš protivník se ihned ohradí s tím, že vidí jedničku. Nechápavě nad tím jen kroutíte hlavou a přitom máte pravdu vlastně oba dva. Je to k vzteku, ale tak nějak by se také mohla známá stolní hra v qCraftu vyvíjet.

Sice ne úplně věrná simulace, ale dobrá učební pomůcka určitě

qCraft není jen počítačová hra, ale především skvělá učební pomůcka. Právě v tom vidí tvůrci její největší přínos, v tom, jak hra pomáhá lidem alespoň trochu přiblížit zdánlivě nepochopitelný kvantový svět.

Sami přiznávají, že hra "není dokonalou vědeckou simulací," ale poukazují na to, že se v ní "hráči mohou zábavnou formou seznámit s některými oblastmi kvantové mechaniky," což bylo ostatně hlavním úkolem a účelem hry. Tedy umožnit co nejširší veřejnosti a zejména dětem a dospívající mládeži, aby si na vlastní kůži vyzkoušely, jak kvantová mechanika vlastně funguje.

Spyridon Michalakis z Caltechu, jenž se na vývoji qCraftu podílel snad ze všech nejvíc, k tomu jen dodává: "Doufáme, že se nám podařilo lidem ukázat něco z fascinujícího fyzikálního výzkumu, který právě teď probíhá, včetně výzkumů kvantové mechaniky, černých děr, cestování časem, červích děr a dalších věcí."

Kvantovou verzi Minecraftu je možné stáhnout na adrese qcraft.org.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Kočky rozumí, když na ně voláme. Jen je to většinou nezajímá

Kočky vám rozumí, ale ignorují vás

Kočičí inteligence je na rozdíl od té psí velmi málo prozkoumaná. Kočky totiž většinou odmítají s vědci spolupracovat....

Zkrátil jim život? Vědci mapují dopady šokujícího čínského experimentu

Profesor Che Ťien-kchuej, který údajně změnil genetickou informaci nenarozených...

Vědce celého světa šokoval čínský experiment, ve kterém došlo ke genetické úpravě DNA nejméně dvou dětí. Jak se nyní...

Místo vody se řekou valila láva. Výbuch, který pomohl spustit revoluci

Pohled do středu jednoho ze sopečných kuželů vzniklých na přibližně 27...

V roce 1783 na Islandu vybuchla sopka Laki, která významně proměnila směřování lidské společnosti. Jedovaté plyny,...

Najdete na iDNES.cz