Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. srpna 2020 Roman

Jedna pandemie nestačí. V USA se šíří zákeřná „králičí ebola“

aktualizováno 
Na jihozápadě USA se šíří mezi domestikovanými i divokými králíky nákaza virem, jehož účinky připomínají lidskou krvácivou horečku ebola. Jeden důležitý aspekt má ovšem virus společný i s koronavirem SARS-CoV-2.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jakub Mikel, MF DNES

Zatímco ve Spojených státech s vypětím všech sil bojují s pandemickým koronavirem, tak se ve stínu pandemie objevují hrozby nových infekcí, ať už ohrožujících lidi, nebo zvířata. Za normálních okolností by takovým hrozbám byla připravena čelit celá armáda lékařů a specialistů, ale kvůli pandemii covid-19 jsou kapacity a možnosti amerického zdravotnictví i veterinární péče podstatně omezené.

Jedna z takových infekcí nedávno zasáhla jihozápad Spojených států a také přilehlá území v Mexiku. Na území sedmi států v této oblasti, konkrétně v Arizoně, Kalifornii, Coloradu, Nevadě, Novém Mexiku, Utahu a Texasu, umírají spousty volně žijících i chovaných králíků kvůli epidemii RNA viru RHDV2 (podle anglického Rabbit hemorrhagic disease virus). Jde o neobalený RNA virus s lineárně uspořádaným genomem, který je extrémně nakažlivý a pro králíky obvykle spolehlivě smrtící.

Jak uvedla pro Business Insider veterinářka Amanda Jonesová z Killeenu v Texasu, která je přímo v centru dění, s kolegy tomuto viru přezdívají „Bunny Ebola“, tedy králičí ebola. Není to kvůli tomu, že by tento virus byl lidské ebole nějak zvlášť příbuzný nebo podobný. Jde o to, že projevy tohoto fatálního králičího onemocnění obvykle připomínají projevy eboly.

Lidská ebola je krvácivá horečka, která se často projevuje rozsáhlým krvácením pacientů a selháváním jejich orgánů. A podobně jako v případě králičí eboly je i lidská ebola ve vysokém procentu případů smrtelná.

Infekce virem RHDV2 vyvolává léze na vnitřních orgánech postižených králíků, které způsobují krvácení. Králík v takovém stavu brzy umírá. Na nemocných zvířatech přitom není choroba příliš patrná. Nápadný projev králičí eboly se obvykle ukáže až po smrti, když uhynulému králíkovi vyteče krev z nosu.

Žádný nováček

Různé varianty tohoto viru se šíří po celé planetě, přinejmenším od doby před 35 lety, kdy byl virus poprvé zachycen Číně, u domácích králíků. Austrálie a Nový Zéland tento virus introdukovaly záměrně, aby s jeho pomocí omezily invazní populace králíků, které v těchto zemích způsobují značné škody.

Ve Spojených státech se epidemie viru RHDV2 objevila již počtvrté. Tentokrát je to poprvé, co virus zasáhl nejen chované domestikované králíky, ale také volně žijící králíky, piky a zajíce, kteří žijí v této části Spojených států. Podle Erica Stewarta, výkonného ředitele American Rabbit Breeders Association, je to teď pro chovatele králíků velmi zneklidňující. Zároveň je prakticky nemožné účinně a rychle potlačit epidemii mezi volně žijícími zvířaty. Vymírání králíků také ohrožuje ekosystémy, v nichž je řada predátorů do značné míry závislá právě na lovu králíků, zajíců a jim příbuzných zvířat.

Jak uvádí Ralph Zimmerman, veterinář státu Nové Mexiko, doposud není jasné, odkud se epidemie vlastně vzala. Podle něj se chová jako sněhová koule, která se neustále nabaluje a valí krajinou. Z vlastní zkušenosti uvádí příklad chovatele, který vlastnil 200 králíků. Nedávno, mezi pátečním odpolednem a nedělním večerem jednoho týdne, přišel o úplně všechny. Úřady Nového Mexika zavedly politiku „spálené země“. Jakmile je u jediného z králíků nějakého chovu diagnostikovaná králičí ebola, tak je celý chov okamžitě zlikvidován.

Králičí ebola je efektivní zabiják. Jakmile se králík nakazí, tak se rozeběhne zhruba třídenní inkubační doba. Někteří nakažení králíci jsou apatičtí, ale na řadě z nich není vůbec znát, že jsou nemocní. Jak jsme v této době poznali u pandemie covid-19, bezpříznakoví přenašeči jsou velmi problematičtí a zásadně ztěžují boj proti takové infekci.

Pokud jde o samotný průběh onemocnění, uvnitř králíků se objeví léze, začnou jim selhávat játra, slezina i další orgány, a přestane se jim správně srážet krev. Poté králíci umírají. V průběhu této epidemie je úmrtnost mezi králíky asi 90 procent.

Odolný a těžko zvládnutelný

Virus RHDV2 se šíří velmi snadno, prostřednictvím krve, moči a trusu. Člověka ani další druhy zvířat, kromě králíků a jejich příbuzných, tento virus naštěstí nemůže nakazit. Lidé ho mohou nevědomky roznášet na botách, oblečení, rukou nebo třeba vlasech. Stejně tak může tento virus šířit hmyz, který žije v blízkosti králíků.

Zároveň se ukazuje, že virus králičí eboly je velice odolný. V pokojové teplotě vydrží být infekčním déle než tři měsíce. Podle údajů americké House Rabbit Society přežije teplotu 50 °C nejméně po dobu jedné hodiny a nemůže být zničen mrazem.

Jak to u viróz, lidských i zvířecích, bývá obvyklé, není k dispozici žádný účinný lék. A problém je i s vakcínou. Nějaké už sice existují, ale v USA v tuto chvíli není dostupná žádná vakcína proti králičí ebole, která by měla potřebnou licenci. Veterináři teď urychleně vyjednávají s americkým ministerstvem zemědělství (USDA), aby bylo možné dovézt vakcíny proti této chorobě ze Španělska a Francie. Získat povolení je i v nouzové situaci komplikované a zdlouhavé.

USDA zároveň pracují na vlastní americké vakcíně proti viru RHDV2. U vakcín je to vždy běh na dlouhou trať a tato vakcína pravděpodobně nebude k dispozici dříve než za rok. Podle odborníků to i tak bude přínosné. Králičí ebola totiž podle nich jen tak nezmizí.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

I Jižní Korea měla své Techtle Mechtle, poradila si jinak než Česko

Jak vypadá vyšetřování velkého ohniska kolem nočního klubu v zemi, kde „chytrá karanténa“ opravdu funguje. Jižní Korea...

Svět je čím dál zelenější. Česko v současnosti míří opačným směrem

Na planetě Zemi v posledních desetiletích přibývá zeleně. Neplatí to však pro všechny státy. Česko bohužel představuje...

Dusičnan amonný zabíjel mnohokrát. Ovšem mnohem více životů zachránil

Výbuch v Bejrútu nebyl ani zdaleka jediným případem, kdy dusičnan amonný způsobil katastrofu. Některé z nich byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Televizory LG se mohou přehřívat, zkontrolujte, zda to není ten váš

U některých televizorů společnosti LG hrozí přetížení napájecího modulu, které může vést k jeho silnému přehřívání,...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Za otce telefonu je považován Bell. Volalo se ale dříve

Seriál Přestože se snad každý z nás ve škole učil, že telefon vynalezl Alexander Graham Bell, 11. června 2002 americký Kongres...

Psi a kočky se zřejmě nakazí novým koronavirem od svých pánů snadno

Výsledky zatím zřejmě největší analýzy výskytu viru SARS-CoV-2 u doma chovaných zvířat naznačují, že mohou být...

I Jižní Korea měla své Techtle Mechtle, poradila si jinak než Česko

Jak vypadá vyšetřování velkého ohniska kolem nočního klubu v zemi, kde „chytrá karanténa“ opravdu funguje. Jižní Korea...

Jedna pandemie nestačí. V USA se šíří zákeřná „králičí ebola“

Na jihozápadě USA se šíří mezi domestikovanými i divokými králíky nákaza virem, jehož účinky připomínají lidskou...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...