Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

  13:32
Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla hodnota nakažlivosti na hodnoty srovnatelné se sezonní chřipkou.

Česko se s epidemií způsobenou koronavirem SARS-CoV-2 rozhodlo prozatím vypořádat „modifikací epidemie“, tedy snížením míry nakažlivosti viru pomocí zatím především plošných opatření. A zdravotničtí odborníci pracující pro vládu uvádějí, že podle jejich údajů se to zatím daří.

Na tiskové konferenci ve středu 1. dubna Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), uvedl, že v Česku se výrazně snížila nakažlivost viru. Index nakažlivosti (R) zjednodušeně řečeno ukazuje, kolik dalších lidí nakazí jeden nemocný v průběhu nemoci.

Původní, „nemodifikovaný“ index nakažlivosti viru SARS-CoV-2 se podle různých odhadů pohybuje mezi 2,5–3. Epidemiologové na ÚZIS dospěli k závěru, že před začátkem vyhlašování opatření činil zhruba 2,64. Postupné zavádění omezení shromažďování, společenských akcí a nakonec i pohybu ovšem R podle údajů prezentovaných Duškem snížilo na hodnotu kolem 1,1. Přesněji řečeno do intervalu zhruba 0,9 až 1,3.

Nové odhady nakažlivosti (hodnota R) epidemie SARS-CoV-2 v ČR v závislosti na...

Nové odhady nakažlivosti (hodnota R) epidemie SARS-CoV-2 v ČR v závislosti na přijatých opatřeních. Omezení volného pohybu osob snížilo podle dostupných údajů nakažlivost do rozmezí kolem 0,9 až 1,3. To by mohlo teoreticky znamenat, že nákazy se bude zastavovat, ale tento odhad by se měl potvrdit v následujících dnech. Všimněte si, že model počítá s nízkým podílem lidí bez příznaků, zhruba 10 procent.

Čeho dosáhla opatření? Podle modelů, který prezentoval Ladislav Dušek snížila...

Čeho dosáhla opatření? Podle modelů, který prezentoval Ladislav Dušek snížila nakažlivost nemoci o více než polovinu, na hodnotu někde mezi 0,9 až 1,3 z původních odhadovaných zhruba 2,6. Jak by v prvních dubnových dnech mělo přibývat dalších údajů, interval by se měl nadále zužovat. Model předpokládá, že v ČR jsou v tuto chvíli zhruba dva tisíce osob, které nevědí, že mají virus v těle. V tuto chvíli neexistuje způsob, jak to ověřit, pokud ovšem počty nakažených a pozitivně testovaných by v příštích dnech měly odpovídat předpovědím, dá se usuzovat, že jde o správný předpoklad.

Pokud by hodnota byla na spodní hranici odhadů, tedy kolem 0,9, nemoc by velmi zjednodušeně řečeno postupně vymizela. To je ovšem v tuto chvíli nereálný scénář, protože bychom se těžko mohli vyhnout zavlečení nákazy odjinud.

Spíše si můžeme představit, že v současných značně nenormálních podmínkách se onemocnění novým koronavirem SARS-CoV-2 šíří zhruba stejně jako běžná sezonní chřipka (ne chřipka pandemická) během běžných zim. Index nakažlivosti běžné chřipky totiž bývá kolem hodnoty 1,3. (Kdybychom během každé zimy podnikali podobné kroky jako kvůli koronaviru, R chřipky by se snížilo téměř určitě pod 1 a epidemie by se zastavila. Kdybychom kvůli koronaviru nedělali nic, následky by mohly být opravdu tragické.)

U SARS-CoV-2 je hodnota R zřejmě proto tak vysoká, že jde o nového „škůdce“, proti kterému se na rozdíl od běžné chřipky prakticky nikdo nedokáže bránit, a nakazí tedy na rozdíl od chřipky opravdu každého, na koho narazí.

Blízká budoucnost

Pokud se údaj o nakažlivosti potvrdí na dalších údajích (tedy především na počtu diagnostikovaných), mohly by být na konci měsíce v České republice řádově nejspíše nízké desítky tisíc lidí s diagnostikovanou nákazou virem SARS-CoV-2. Model vytvořený na ÚZIS počítá s tím, že lidí s prokázanou nákazou by mohlo být v intervalu mezi 7 až 30 tisíci. Jako střední hodnota vychází zhruba 14 tisíc nakažených.

Krátkodobější model na příštích 14 dní s menším rozptylem uvádí, že v polovině dubna by potvrzených počtů nákazy bylo zhruba mezi pěti a 12 tisíci.

Odhad vývoje počtu případů v ČR do konce dubna na základě odhadované...

Odhad vývoje počtu případů v ČR do konce dubna na základě odhadované nakažlivosti kolem 1,1 do poloviny dubna. Podle něj by u nás mohlo být do konce dubna zhruba 8 tisíc případů, ale rozptyl modelu (který na obrázku není znázorněný) je stále značný: může to být i přes 12 tisíc.

Odhad vývoje počtu případů v ČR do konce dubna na základě odhadované...

Odhad vývoje počtu případů v ČR do konce dubna na základě odhadované nakažlivosti kolem 1,1. V takovém případě by u nás mohlo být do konce dubna zhruba 14 tisíc případů, ale rozptyl modelu (který na obrázku není znázorněný) je stále značný: také to může být zhruba 30 tisíc.

Rozptyl výpočtů by se měl postupně zmenšovat během několika příštích dní. Ladislav Dušek, ředitel ÚZIS, který model prezentoval, byl dokonce mírně optimistický, že výsledek by pak mohl být ještě lepší.

Důvod velmi opatrného optimismu se také skrývá v grafu: když si ho přiblížíte, uvidíte, že v posledních několika dnech počet nakažených (vyznačené žlutými tečkami) stoupá pomaleji než křivka vyznačující střední výsledek modelu, která směřuje směrem ke 14 tisícům nakažených. Může se jednat ovšem o zcela náhodný výkyv, platnost tohoto trendu se musí potvrdit v blízké budoucnosti, připomněl ředitel ÚZIS.

Detail z modelu UZIS prezentovaného 1. dubna 2020, který popisuje možný vývoj...

Detail z modelu UZIS prezentovaného 1. dubna 2020, který popisuje možný vývoj epidemie COVID-19 v ČR. Na snímku můžete vidět odklon skutečně zachyceného počtu případů od předpovědi. Může se jednat o krátkodobý výkyv, nebo nový trend, to k datu publikace nebylo jasné.

Kolik z nás o něm neví?

Model je ovšem z nezbytnosti založený i na nejistých předpokladech. Vždyť například o viru, o způsobu jeho šíření či průběhu nákazy nevíme zdaleka vše. Největší nejistotou je v tuto chvíli otázka, kolik lidí nemoc má, ale neví o ní, protože v krajním případě nemá žádné příznaky, případně velmi lehké.

Model z ÚZIS pracuje s předpokladem, že bez příznaků je 10 procent nakažených. „To je nejčastější údaj v publikované literatuře,“ říká Ladislav Dušek. „V poslední době se objevují i některé údaje vyšší, v některých případech až 40 procent. My jsme se chtěli držet nejlépe doloženého údaje.“

Jak sám dodává, všechny tyto údaje jsou zatím spíše předběžné. Zda se model mýlí, bychom podle Ladislava Duška měli vědět relativně brzy: „Za dalších čtyři až pět dní budeme mít mnohem víc informací a já doufám, že jasně uvidíme, jak křivka neroste či se ohýbá směrem dolů.“

Stav epidemie v Česku

Model také nedává odpověď na otázku, jak a kdy se budou měnit stávající opatření, především omezení pohybu. Uvolnění opatření by prakticky jistě vedlo k rychlému rozjezdu další vlny nákazy. Vždyť zatím jsou nakažených zřejmě řádově tisíce, drtivá většina lidí se s ním tedy ještě nesetkala a virus se tedy bude dále šířit velmi snadno.

Česká strategie sází na projekt „chytré karantény“, tedy rychlého zachycení a izolace nakažených a lidí, kteří s nimi přišli do styku a mohli se nakazit. Projekt se ovšem teprve chystá, a tak nelze v tuto chvíli předpovídat, jak účinný a spolehlivý bude.

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Když má umřít Bambi, veřejnost se bouří. I když si to Bambi zaslouží

Neochota zabíjet roztomile a něžně vypadající zvířátka, i když je to zrovna zapotřebí, se může snadno obrátit proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Hruška pro zdokonalení železa se ujala nejdříve v armádě

Seriál Ocelový věk nastal díky vojenské zakázce. Ovšem pevnou slitinu železa, uhlíku a dalších prvků lidstvo využívá i mírově....

Češi zrekonstruovali slavný záběr Einsteinova zatmění Slunce

Čeští vědci omladili, vylepšili a obarvili jeden z nejslavnějších snímků v historii fyziky. Originál z roku 1919 byl...

„Sovětské Los Alamos“ vedli Němci. Vyvíjely se tu i zbraně pro vesmír

O sovětském jaderném výzkumu, jeho německých protagonistech, zrušeném programu vesmírných zbraní i tutlání havárie v...

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...