Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Proč si vládní experti myslí, že je šíření viru pod kontrolou

  22:08aktualizováno  22:08
Šíření nemoci covid-19 se v Česku podařilo zpomalit tak, že počet nových případů by se měl zvyšovat jen pomalu, možná dokonce i mírně klesat. To bylo hlavní sdělení tiskové konference ministerstva zdravotnictví z osmého dubna. Podívejte se, čím své tvrzení experti dokládají a v čem jsou jejich odhady nejisté.

Ladislav Dušek (u mikrofonu), ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), a Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, na tiskové konferenci v Praze 8. dubna 2020. | foto: iDnes.cz

Virus SARS-CoV-2 z Česka rozhodně nezmizí, ovšem alespoň pro tuto chvíli se jeho šíření podařilo velmi výrazně zpomalit. V nejbližších týdnech by se měl českou populací šířit jen velmi pomalu a počty nemocných by se neměly zvyšovat. Tvrdí to alespoň model, který vládou pověření odborníci považují za nejlepší popis současné epidemické situace v Česku.

Ve středu dopoledne ho na tiskové konferenci představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Základní informace z konference jsme přinesli v předchozím článku, nyní si s námi můžete podrobněji projít předpověď i údaje, na kterých je postavena.

Počet nemocných v Česku samozřejmě stále roste, ovšem tempo růstu není exponenciální. Počty nově nakažených zůstávají zhruba stejné. Kdyby tomu tak nebylo, křivka na následujícím grafu zobrazujícím celkový počet nakažených by stoupala směrem vzhůru.

Poměr pozitivních a hospitalizovaných případů. V ČR se ke 30. březnu zatím...

Poměr pozitivních a hospitalizovaných případů. V ČR se ke 30. březnu zatím naštěstí nemění, což by mělo naznačovat, že se u nás nerozjíždí „skrytá“ epidemie. Pokud má pravdu model, který ÚZIS používá, měl by se při tomto trendu také snižovat počet skrytých nakažených.

Celkový počet případů covid-19 s vyznačeným podílem dětí a mladistvých (do 19...

Celkový počet případů covid-19 s vyznačeným podílem dětí a mladistvých (do 19 let věku) a především seniorů, kteří obecně řečeno jsou nejzranitelnější skupinou (šedě). Podíl seniorů se pohybuje kolem 23–24 procent.

Růst počtu nových případů se nezrychlil, byť v poslední době poměrně pomalu, ale přece jen jistě přibývá za den provedených testů. Poměr pozitivních testů k těm negativním se tedy v posledních dnech snižuje.

Další graf Ladislava Duška zachycuje totéž poněkud komplikovaněji. Ukazuje, jak celkový počet nakažených, tak procento pozitivních testů za den. To klesá, takže pacientů přibývá zhruba stále stejně (cca kolem 200 nových případů denně). Kdyby procento zůstávalo stejné, nárůst by měl průměrné tempo několika desítek případů navíc denně.

Graf, který shrnuje celkový počet nakažených s připojeným denním přírůstkem...

Graf, který shrnuje celkový počet nakažených s připojeným denním přírůstkem pacientů. Počet testů se neustále zvyšuje, takže kdyby se podíl pozitivních testů nesnižoval, potvrzených nakažených by rychle přibývalo.

Virus se tedy šíří v České republice stále pomaleji a pomaleji, domnívají se Ladislav Dušek a jeho kolegové. Index nakažlivosti viru tak v posledních dnech a týdnech neustále klesal na hodnoty kolem 1 – tedy jeden infikovaný nakazí zhruba jednoho další člověka. Nemoc tedy „nevyhasíná“, ale pouze doutná v populaci, a to i za současných razantních opatření.

Model zpřesněný na výsledcích posledních dní tvrdí, že index nakažlivosti, tzv. R, se pohybuje zhruba v rozmezí 1 až 1,1. V prvním případě počty nemocných lidí v danou chvíli zůstanou prakticky neustále na dnešní úrovni, tedy kolem 200 nových případů denně (v jednu chvíli by tak bylo nakaženo vždy několik tisíc lidí).

V horším případě (R 1,1) by nemocných přibývalo, na poměry epidemií ovšem poměrně pomalu. I tak by se do konce dubna celkový počet případů více než zdvojnásobil na zhruba 12,5 tisíce, a pak během května znovu zdvojnásobil.

Graf predikce vývoje epidemie podle modelu ÚZIS představeného 8. dubna 2020. Je...

Graf predikce vývoje epidemie podle modelu ÚZIS představeného 8. dubna 2020. Je vidět dosavadní průběh epidemie v ČR spolu s předpokladem vývoje do konce dubna. Žluté tečky představují počet zachycených případů, červená křivka odhad vývoje potvrzených případů. Šedá pak počet neodhalených případů. Graf je kumulativní, tedy zobrazuje celkový počet případů, a ne počet aktuálně nemocných. Velmi jednoduše řečeno na něm nikdy nemůže nic klesat.

Neznamená to tedy, že bychom se dříve či později neocitli v nezáviděníhodné situaci s vysokým počtem nakažených, nemělo by to ovšem nastat v nejbližších týdnech, ale výhledově v řádu měsíců. Což dává čas podniknout další opatření, ale zároveň to znamená, že se bez nich neobejdeme. „Virus není možné teď nijak vymýtit či zničit, zůstane tu s námi jako například chřipka,“ řekl Ladislav Dušek.

Dokud proti němu nezíská odolnost větší část obyvatel, může se šířit velmi snadno a rychle. Vládní experti tedy na konferenci potvrdili, že přechod k normálu bude pomalý a postupný, aby se zabránilo rychlému šíření nemoci. Což jinak řečeno znamená, že byť je stav epidemie covid-19 u nás v mezinárodním srovnání podle Ladislava Duška unikátní, snadno se to může změnit.

Kolik nás je bez příznaků?

Samozřejmě, modely se mohou mýlit. Jednou z neznámých je stále množství lidí, kteří nemoc přenáší bez příznaků. Model ÚZIS předpokládá, že počet lidí bez příznaků, kteří sami nejspíše netuší, že by mohli být nemocní, je kolem 10 procent z celkového počtu případů.

Pokud by poměr měl být jiný, model to ovšem zcela zásadně změní. Proto tým z ÚZIS připravil i příklad modelu, ve kterém je podíl bezpříznakových nakažených 30 procent z celkového počtu případů. V takové situaci by se nemoc šířila podstatně rychleji a Česká republika by měla nejhorší před sebou. Nemoc by se lépe přenášela (index nakažlivosti by byl zhruba 1,2 až 1,35) a celkový počet diagnostikovaných případů by se do konce dubna celkem zečtyřnásobil.

Model upravený pro předpoklad, že poměr lidí bez příznaků mezi nakaženými je 30...

Model upravený pro předpoklad, že poměr lidí bez příznaků mezi nakaženými je 30 procent. V takovém případě by bezpříznakových nakažených bylo místo 2 000 zhruba 5 000 a celkový počet případů na konci dubna by se při středním průběhu přiblížil 20 tisícům, přesněji by se pohyboval v intervalu od 15 do 25 tisíc. Na grafu nejsou tyto možnosti zobrazeny.

Ladislav Dušek dal na konferenci jasně najevo, že za bližší pravdě považuje model s nižším počtem bezpříznakových pacientů, ale dat je stálo málo. Pravdu v tuto chvíli ukáže pouze budoucnost, přesněji řečeno především počty hospitalizovaných a počty pozitivně diagnostikovaných případů.

Úmrtí na covid-19

Protože počet pacientů zatím nestoupá nijak výrazně, lůžka určená pro pacienty s covid-19 v České republice jsou zatím z velké části prázdná, vyplynulo pak z prezentace anesteziologa Vladimíra Černého, který je členem expertního týmu pro klinickou péči během epidemie. V českých nemocnicích jsou například zhruba dva tisíce ventilátorů, zatím bylo ovšem do nemocnic přijato 64 pacientů, kteří ventilátor potřebovali kvůli napadení novým typem koronaviru.

Většina z 231 pacientů, kteří byli k sedmému dubnu v nemocnici s covid-19, byla přijata v posledním týdnu, jak poznáte z následujícího grafu. Z něho je také dobře patrné, že kdyby trend pokračoval, situace by se relativně rychle – během několika málo týdnů – stala opravdu vážnou.

Jak to vypadalo s počty hospitalizovaných pacientů k 7. 4. 2020. Zhruba...

Jak to vypadalo s počty hospitalizovaných pacientů k 7. 4. 2020. Zhruba polovina z nich byla přijata v posledním týdnu, což znamená, že do té doby počet těžce nemocných v populaci stále stoupal. Od této chvíle by se měl podle modelů ÚZIS stabilizovat. Pokud se počet pacientů výrazně zvýší, bude to důležitý náznak toho, že se model plete.

Z dosavadních údajů je patrné, že stejně jako v jiných zemích i v České republice umírají na covid-19 především lidé starší a z větší části muži.

Stejně jako v jiných zemích i v České republice umírají na covid-19 především...

Stejně jako v jiných zemích i v České republice umírají na covid-19 především lidé starší a z větší části muži.

Zemřelí pacienti s nemocí covid-19 měli z valné většiny řadu jiných obtíží. Pouze dva lidé z dosavadního počtu zemřelých (2,6 procenta) neměli ani bod na tzv. DCCI komorbiditním indexu, tedy neměli v podstatě žádné chronické onemocnění. Pro představu 5 a více bodů už jsou opravdu závažné zdravotní problémy, například člověk s rakovinou (nemetastázující) a cukrovkou s chronickými obtížemi bude mít dohromady 4 body (2 za každou nemoc).

Zemřelí pacienti s nemocí covid-19 měli z valné většina řadu jiných obtíží....

Starší lidé tak jednoznačně dominují i mezi hospitalizovanými. Zhruba tři čtvrtiny přijatých s chorobou covid-19 tvoří totiž lidé starší 60 let.

Projděte si vybrané slidy z prezentace expertního týmu

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Počasí zhatilo první pokus o let soukromé lodi firmy SpaceX s posádkou

Mezinárodní vesmírná stanice očekávala přílet dvou astronautů, které k ní měla ve čtvrtek dopravit soukromá loď Crew...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Až ráno si všimli, že ve vlaku chybí prezident. Přes noc vypadl z okna

Před 100 lety, 23. května 1920, vypadl francouzský prezident Paul Deschanel za jízdy z okna svého vlaku. Bizarní nehodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Microsoft rozsekal Office na kousky a dal je na web jako „tekuté komponenty“

Microsoft ukázal nový koncept, jak budou fungovat jednotlivé části Office na webu s novou filozofií. Využívá k tomu...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Před šedesáti lety byl u Litomyšle objeven český „mořský drak“

Nejzajímavější fosilní pozůstatek mořských plazů mosasaurů na našem území byl náhodně objeven v obci Dolní Újezd poblíž...

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Jihočeské testy mohou být plné falešných poplachů. Procenta nic neříkají

Čísla jsou jiná, ale výsledek může být stejný. Údajně pětiprocentní promoření obyvatelstva jižních Čech se neliší od...

Vědci objevili nový typ parazitické houby. Pojmenovali ji po Twitteru

Neobvyklý objev se podařil vědcům Národního přírodovědeckého muzea dánské Kodaňské univerzity. Na Twitteru nalezli nový...

Najdete na iDNES.cz