Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Proč si vládní experti myslí, že je šíření viru pod kontrolou

  22:08
Šíření nemoci covid-19 se v Česku podařilo zpomalit tak, že počet nových případů by se měl zvyšovat jen pomalu, možná dokonce i mírně klesat. To bylo hlavní sdělení tiskové konference ministerstva zdravotnictví z osmého dubna. Podívejte se, čím své tvrzení experti dokládají a v čem jsou jejich odhady nejisté.

Ladislav Dušek (u mikrofonu), ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), a Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, na tiskové konferenci v Praze 8. dubna 2020. | foto: iDnes.cz

Virus SARS-CoV-2 z Česka rozhodně nezmizí, ovšem alespoň pro tuto chvíli se jeho šíření podařilo velmi výrazně zpomalit. V nejbližších týdnech by se měl českou populací šířit jen velmi pomalu a počty nemocných by se neměly zvyšovat. Tvrdí to alespoň model, který vládou pověření odborníci považují za nejlepší popis současné epidemické situace v Česku.

Ve středu dopoledne ho na tiskové konferenci představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Základní informace z konference jsme přinesli v předchozím článku, nyní si s námi můžete podrobněji projít předpověď i údaje, na kterých je postavena.

Počet nemocných v Česku samozřejmě stále roste, ovšem tempo růstu není exponenciální. Počty nově nakažených zůstávají zhruba stejné. Kdyby tomu tak nebylo, křivka na následujícím grafu zobrazujícím celkový počet nakažených by stoupala směrem vzhůru.

Poměr pozitivních a hospitalizovaných případů. V ČR se ke 30. březnu zatím naštěstí nemění, což by mělo naznačovat, že se u nás nerozjíždí „skrytá“ epidemie. Pokud má pravdu model, který ÚZIS používá, měl by se při tomto trendu také snižovat počet skrytých nakažených.

Celkový počet případů covid-19 s vyznačeným podílem dětí a mladistvých (do 19 let věku) a především seniorů, kteří obecně řečeno jsou nejzranitelnější skupinou (šedě). Podíl seniorů se pohybuje kolem 23–24 procent.

Růst počtu nových případů se nezrychlil, byť v poslední době poměrně pomalu, ale přece jen jistě přibývá za den provedených testů. Poměr pozitivních testů k těm negativním se tedy v posledních dnech snižuje.

Další graf Ladislava Duška zachycuje totéž poněkud komplikovaněji. Ukazuje, jak celkový počet nakažených, tak procento pozitivních testů za den. To klesá, takže pacientů přibývá zhruba stále stejně (cca kolem 200 nových případů denně). Kdyby procento zůstávalo stejné, nárůst by měl průměrné tempo několika desítek případů navíc denně.

Graf, který shrnuje celkový počet nakažených s připojeným denním přírůstkem pacientů. Počet testů se neustále zvyšuje, takže kdyby se podíl pozitivních testů nesnižoval, potvrzených nakažených by rychle přibývalo.

Virus se tedy šíří v České republice stále pomaleji a pomaleji, domnívají se Ladislav Dušek a jeho kolegové. Index nakažlivosti viru tak v posledních dnech a týdnech neustále klesal na hodnoty kolem 1 – tedy jeden infikovaný nakazí zhruba jednoho další člověka. Nemoc tedy „nevyhasíná“, ale pouze doutná v populaci, a to i za současných razantních opatření.

Model zpřesněný na výsledcích posledních dní tvrdí, že index nakažlivosti, tzv. R, se pohybuje zhruba v rozmezí 1 až 1,1. V prvním případě počty nemocných lidí v danou chvíli zůstanou prakticky neustále na dnešní úrovni, tedy kolem 200 nových případů denně (v jednu chvíli by tak bylo nakaženo vždy několik tisíc lidí).

V horším případě (R 1,1) by nemocných přibývalo, na poměry epidemií ovšem poměrně pomalu. I tak by se do konce dubna celkový počet případů více než zdvojnásobil na zhruba 12,5 tisíce, a pak během května znovu zdvojnásobil.

Graf predikce vývoje epidemie podle modelu ÚZIS představeného 8. dubna 2020. Je vidět dosavadní průběh epidemie v ČR spolu s předpokladem vývoje do konce dubna. Žluté tečky představují počet zachycených případů, červená křivka odhad vývoje potvrzených případů. Šedá pak počet neodhalených případů. Graf je kumulativní, tedy zobrazuje celkový počet případů, a ne počet aktuálně nemocných. Velmi jednoduše řečeno na něm nikdy nemůže nic klesat.

Neznamená to tedy, že bychom se dříve či později neocitli v nezáviděníhodné situaci s vysokým počtem nakažených, nemělo by to ovšem nastat v nejbližších týdnech, ale výhledově v řádu měsíců. Což dává čas podniknout další opatření, ale zároveň to znamená, že se bez nich neobejdeme. „Virus není možné teď nijak vymýtit či zničit, zůstane tu s námi jako například chřipka,“ řekl Ladislav Dušek.

Dokud proti němu nezíská odolnost větší část obyvatel, může se šířit velmi snadno a rychle. Vládní experti tedy na konferenci potvrdili, že přechod k normálu bude pomalý a postupný, aby se zabránilo rychlému šíření nemoci. Což jinak řečeno znamená, že byť je stav epidemie covid-19 u nás v mezinárodním srovnání podle Ladislava Duška unikátní, snadno se to může změnit.

Kolik nás je bez příznaků?

Samozřejmě, modely se mohou mýlit. Jednou z neznámých je stále množství lidí, kteří nemoc přenáší bez příznaků. Model ÚZIS předpokládá, že počet lidí bez příznaků, kteří sami nejspíše netuší, že by mohli být nemocní, je kolem 10 procent z celkového počtu případů.

Pokud by poměr měl být jiný, model to ovšem zcela zásadně změní. Proto tým z ÚZIS připravil i příklad modelu, ve kterém je podíl bezpříznakových nakažených 30 procent z celkového počtu případů. V takové situaci by se nemoc šířila podstatně rychleji a Česká republika by měla nejhorší před sebou. Nemoc by se lépe přenášela (index nakažlivosti by byl zhruba 1,2 až 1,35) a celkový počet diagnostikovaných případů by se do konce dubna celkem zečtyřnásobil.

Model upravený pro předpoklad, že poměr lidí bez příznaků mezi nakaženými je 30 procent. V takovém případě by bezpříznakových nakažených bylo místo 2 000 zhruba 5 000 a celkový počet případů na konci dubna by se při středním průběhu přiblížil 20 tisícům, přesněji by se pohyboval v intervalu od 15 do 25 tisíc. Na grafu nejsou tyto možnosti zobrazeny.

Ladislav Dušek dal na konferenci jasně najevo, že za bližší pravdě považuje model s nižším počtem bezpříznakových pacientů, ale dat je stálo málo. Pravdu v tuto chvíli ukáže pouze budoucnost, přesněji řečeno především počty hospitalizovaných a počty pozitivně diagnostikovaných případů.

Úmrtí na covid-19

Protože počet pacientů zatím nestoupá nijak výrazně, lůžka určená pro pacienty s covid-19 v České republice jsou zatím z velké části prázdná, vyplynulo pak z prezentace anesteziologa Vladimíra Černého, který je členem expertního týmu pro klinickou péči během epidemie. V českých nemocnicích jsou například zhruba dva tisíce ventilátorů, zatím bylo ovšem do nemocnic přijato 64 pacientů, kteří ventilátor potřebovali kvůli napadení novým typem koronaviru.

Většina z 231 pacientů, kteří byli k sedmému dubnu v nemocnici s covid-19, byla přijata v posledním týdnu, jak poznáte z následujícího grafu. Z něho je také dobře patrné, že kdyby trend pokračoval, situace by se relativně rychle – během několika málo týdnů – stala opravdu vážnou.

Jak to vypadalo s počty hospitalizovaných pacientů k 7. 4. 2020. Zhruba polovina z nich byla přijata v posledním týdnu, což znamená, že do té doby počet těžce nemocných v populaci stále stoupal. Od této chvíle by se měl podle modelů ÚZIS stabilizovat. Pokud se počet pacientů výrazně zvýší, bude to důležitý náznak toho, že se model plete.

Z dosavadních údajů je patrné, že stejně jako v jiných zemích i v České republice umírají na covid-19 především lidé starší a z větší části muži.

Stejně jako v jiných zemích i v České republice umírají na covid-19 především lidé starší a z větší části muži.

Zemřelí pacienti s nemocí covid-19 měli z valné většiny řadu jiných obtíží. Pouze dva lidé z dosavadního počtu zemřelých (2,6 procenta) neměli ani bod na tzv. DCCI komorbiditním indexu, tedy neměli v podstatě žádné chronické onemocnění. Pro představu 5 a více bodů už jsou opravdu závažné zdravotní problémy, například člověk s rakovinou (nemetastázující) a cukrovkou s chronickými obtížemi bude mít dohromady 4 body (2 za každou nemoc).

Zemřelí pacienti s nemocí covid-19 měli z valné většina řadu jiných obtíží....

Starší lidé tak jednoznačně dominují i mezi hospitalizovanými. Zhruba tři čtvrtiny přijatých s chorobou covid-19 tvoří totiž lidé starší 60 let.

Projděte si vybrané slidy z prezentace expertního týmu

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

Po několika týdnech spekulací o tom, jaké bojové drony česká armáda nakoupí, ministerstvo obrany zveřejnilo, že půjde o...

ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě

Rozstřel Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto...

Německý tank Leopard 2. Ušlechtilý potomek rodu Tigerů se stal legendou

Leopard 2 je bezpochyby nejdůležitějším evropským tankem konce studené války. Spolu s americkým Abramsem tvoří dodnes...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak si vedli Češi na Jadranu a ve Středomoří. Řada se jich nevrátila

Ve druhé polovině 19. století rostla rakousko-uherská válečná flotila a také se postupně zvyšoval podíl námořníků z...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Češi pomáhají s vylepšením kvantových počítačů

I když se může zdát, že všeobecné nasazení kvantových počítačů již může být za dveřmi, není to tak jednoduché. Vytvořit...

Expert: Do Česka se plyn z LNG terminálu přepraví těžko. Dostaneme ten, co bude

Rozstřel Česká vláda zajistila v Nizozemsku terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Ten by měl v případě výpadku dodávek z...

Jak přežít katastrofu, která vyhubila dinosaury

Před 66 miliony let dopadla do oblasti dnešního Mexického zálivu planetka o průměru asi 10 až 15 kilometrů. Jak...

Největší známý dinosaurus žil možná v Indii, říká odborná vědecká práce

O záhadném obřím sauropodním dinosaurovi pojmenovaném Bruhathkayosaurus matleyi bylo diskutováno již mnohokrát, zejména...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...