Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Proč si vládní experti myslí, že je šíření viru pod kontrolou

  22:08
Šíření nemoci covid-19 se v Česku podařilo zpomalit tak, že počet nových případů by se měl zvyšovat jen pomalu, možná dokonce i mírně klesat. To bylo hlavní sdělení tiskové konference ministerstva zdravotnictví z osmého dubna. Podívejte se, čím své tvrzení experti dokládají a v čem jsou jejich odhady nejisté.

Ladislav Dušek (u mikrofonu), ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), a Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, na tiskové konferenci v Praze 8. dubna 2020. | foto: iDnes.cz

Virus SARS-CoV-2 z Česka rozhodně nezmizí, ovšem alespoň pro tuto chvíli se jeho šíření podařilo velmi výrazně zpomalit. V nejbližších týdnech by se měl českou populací šířit jen velmi pomalu a počty nemocných by se neměly zvyšovat. Tvrdí to alespoň model, který vládou pověření odborníci považují za nejlepší popis současné epidemické situace v Česku.

Ve středu dopoledne ho na tiskové konferenci představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Základní informace z konference jsme přinesli v předchozím článku, nyní si s námi můžete podrobněji projít předpověď i údaje, na kterých je postavena.

Počet nemocných v Česku samozřejmě stále roste, ovšem tempo růstu není exponenciální. Počty nově nakažených zůstávají zhruba stejné. Kdyby tomu tak nebylo, křivka na následujícím grafu zobrazujícím celkový počet nakažených by stoupala směrem vzhůru.

Poměr pozitivních a hospitalizovaných případů. V ČR se ke 30. březnu zatím...

Poměr pozitivních a hospitalizovaných případů. V ČR se ke 30. březnu zatím naštěstí nemění, což by mělo naznačovat, že se u nás nerozjíždí „skrytá“ epidemie. Pokud má pravdu model, který ÚZIS používá, měl by se při tomto trendu také snižovat počet skrytých nakažených.

Celkový počet případů covid-19 s vyznačeným podílem dětí a mladistvých (do 19...

Celkový počet případů covid-19 s vyznačeným podílem dětí a mladistvých (do 19 let věku) a především seniorů, kteří obecně řečeno jsou nejzranitelnější skupinou (šedě). Podíl seniorů se pohybuje kolem 23–24 procent.

Růst počtu nových případů se nezrychlil, byť v poslední době poměrně pomalu, ale přece jen jistě přibývá za den provedených testů. Poměr pozitivních testů k těm negativním se tedy v posledních dnech snižuje.

Další graf Ladislava Duška zachycuje totéž poněkud komplikovaněji. Ukazuje, jak celkový počet nakažených, tak procento pozitivních testů za den. To klesá, takže pacientů přibývá zhruba stále stejně (cca kolem 200 nových případů denně). Kdyby procento zůstávalo stejné, nárůst by měl průměrné tempo několika desítek případů navíc denně.

Graf, který shrnuje celkový počet nakažených s připojeným denním přírůstkem...

Graf, který shrnuje celkový počet nakažených s připojeným denním přírůstkem pacientů. Počet testů se neustále zvyšuje, takže kdyby se podíl pozitivních testů nesnižoval, potvrzených nakažených by rychle přibývalo.

Virus se tedy šíří v České republice stále pomaleji a pomaleji, domnívají se Ladislav Dušek a jeho kolegové. Index nakažlivosti viru tak v posledních dnech a týdnech neustále klesal na hodnoty kolem 1 – tedy jeden infikovaný nakazí zhruba jednoho další člověka. Nemoc tedy „nevyhasíná“, ale pouze doutná v populaci, a to i za současných razantních opatření.

Model zpřesněný na výsledcích posledních dní tvrdí, že index nakažlivosti, tzv. R, se pohybuje zhruba v rozmezí 1 až 1,1. V prvním případě počty nemocných lidí v danou chvíli zůstanou prakticky neustále na dnešní úrovni, tedy kolem 200 nových případů denně (v jednu chvíli by tak bylo nakaženo vždy několik tisíc lidí).

V horším případě (R 1,1) by nemocných přibývalo, na poměry epidemií ovšem poměrně pomalu. I tak by se do konce dubna celkový počet případů více než zdvojnásobil na zhruba 12,5 tisíce, a pak během května znovu zdvojnásobil.

Graf predikce vývoje epidemie podle modelu ÚZIS představeného 8. dubna 2020. Je...

Graf predikce vývoje epidemie podle modelu ÚZIS představeného 8. dubna 2020. Je vidět dosavadní průběh epidemie v ČR spolu s předpokladem vývoje do konce dubna. Žluté tečky představují počet zachycených případů, červená křivka odhad vývoje potvrzených případů. Šedá pak počet neodhalených případů. Graf je kumulativní, tedy zobrazuje celkový počet případů, a ne počet aktuálně nemocných. Velmi jednoduše řečeno na něm nikdy nemůže nic klesat.

Neznamená to tedy, že bychom se dříve či později neocitli v nezáviděníhodné situaci s vysokým počtem nakažených, nemělo by to ovšem nastat v nejbližších týdnech, ale výhledově v řádu měsíců. Což dává čas podniknout další opatření, ale zároveň to znamená, že se bez nich neobejdeme. „Virus není možné teď nijak vymýtit či zničit, zůstane tu s námi jako například chřipka,“ řekl Ladislav Dušek.

Dokud proti němu nezíská odolnost větší část obyvatel, může se šířit velmi snadno a rychle. Vládní experti tedy na konferenci potvrdili, že přechod k normálu bude pomalý a postupný, aby se zabránilo rychlému šíření nemoci. Což jinak řečeno znamená, že byť je stav epidemie covid-19 u nás v mezinárodním srovnání podle Ladislava Duška unikátní, snadno se to může změnit.

Kolik nás je bez příznaků?

Samozřejmě, modely se mohou mýlit. Jednou z neznámých je stále množství lidí, kteří nemoc přenáší bez příznaků. Model ÚZIS předpokládá, že počet lidí bez příznaků, kteří sami nejspíše netuší, že by mohli být nemocní, je kolem 10 procent z celkového počtu případů.

Pokud by poměr měl být jiný, model to ovšem zcela zásadně změní. Proto tým z ÚZIS připravil i příklad modelu, ve kterém je podíl bezpříznakových nakažených 30 procent z celkového počtu případů. V takové situaci by se nemoc šířila podstatně rychleji a Česká republika by měla nejhorší před sebou. Nemoc by se lépe přenášela (index nakažlivosti by byl zhruba 1,2 až 1,35) a celkový počet diagnostikovaných případů by se do konce dubna celkem zečtyřnásobil.

Model upravený pro předpoklad, že poměr lidí bez příznaků mezi nakaženými je 30...

Model upravený pro předpoklad, že poměr lidí bez příznaků mezi nakaženými je 30 procent. V takovém případě by bezpříznakových nakažených bylo místo 2 000 zhruba 5 000 a celkový počet případů na konci dubna by se při středním průběhu přiblížil 20 tisícům, přesněji by se pohyboval v intervalu od 15 do 25 tisíc. Na grafu nejsou tyto možnosti zobrazeny.

Ladislav Dušek dal na konferenci jasně najevo, že za bližší pravdě považuje model s nižším počtem bezpříznakových pacientů, ale dat je stálo málo. Pravdu v tuto chvíli ukáže pouze budoucnost, přesněji řečeno především počty hospitalizovaných a počty pozitivně diagnostikovaných případů.

Úmrtí na covid-19

Protože počet pacientů zatím nestoupá nijak výrazně, lůžka určená pro pacienty s covid-19 v České republice jsou zatím z velké části prázdná, vyplynulo pak z prezentace anesteziologa Vladimíra Černého, který je členem expertního týmu pro klinickou péči během epidemie. V českých nemocnicích jsou například zhruba dva tisíce ventilátorů, zatím bylo ovšem do nemocnic přijato 64 pacientů, kteří ventilátor potřebovali kvůli napadení novým typem koronaviru.

Většina z 231 pacientů, kteří byli k sedmému dubnu v nemocnici s covid-19, byla přijata v posledním týdnu, jak poznáte z následujícího grafu. Z něho je také dobře patrné, že kdyby trend pokračoval, situace by se relativně rychle – během několika málo týdnů – stala opravdu vážnou.

Jak to vypadalo s počty hospitalizovaných pacientů k 7. 4. 2020. Zhruba...

Jak to vypadalo s počty hospitalizovaných pacientů k 7. 4. 2020. Zhruba polovina z nich byla přijata v posledním týdnu, což znamená, že do té doby počet těžce nemocných v populaci stále stoupal. Od této chvíle by se měl podle modelů ÚZIS stabilizovat. Pokud se počet pacientů výrazně zvýší, bude to důležitý náznak toho, že se model plete.

Z dosavadních údajů je patrné, že stejně jako v jiných zemích i v České republice umírají na covid-19 především lidé starší a z větší části muži.

Stejně jako v jiných zemích i v České republice umírají na covid-19 především...

Stejně jako v jiných zemích i v České republice umírají na covid-19 především lidé starší a z větší části muži.

Zemřelí pacienti s nemocí covid-19 měli z valné většiny řadu jiných obtíží. Pouze dva lidé z dosavadního počtu zemřelých (2,6 procenta) neměli ani bod na tzv. DCCI komorbiditním indexu, tedy neměli v podstatě žádné chronické onemocnění. Pro představu 5 a více bodů už jsou opravdu závažné zdravotní problémy, například člověk s rakovinou (nemetastázující) a cukrovkou s chronickými obtížemi bude mít dohromady 4 body (2 za každou nemoc).

Zemřelí pacienti s nemocí covid-19 měli z valné většina řadu jiných obtíží....

Starší lidé tak jednoznačně dominují i mezi hospitalizovanými. Zhruba tři čtvrtiny přijatých s chorobou covid-19 tvoří totiž lidé starší 60 let.

Projděte si vybrané slidy z prezentace expertního týmu

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Inženýři NASA upravili časování u spouštění jednotlivých příkazů malého marsovského vrtulníčku a nic už tak nebránilo ...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Toliku, zavři počítač, začala válka. Netradiční fyzikální rozhovor

O tom, jak se spouští pokusný urychlovač uprostřed válečného konfliktu, či o tom, jaká by mohla být budoucnost...

Americká univerzita hledá někoho, kdo by oživil mrtvé a zachránil svět

Hledáte příhodné zaměstnání, ale pořád nemůžete natrefit na zajímavou nabídku? Rádi byste zaujali takový post, který je...

STO OBJEVŮ: Římská okna, ničivý déšť i český křišťál. Sklo stvořila příroda

Seriál Každý den se v něm kocháme, každý den se jím kocháme. Sklo stvořila příroda, v průběhu staletí jej také čeští skláři...

Češi zrekonstruovali slavný záběr Einsteinova zatmění Slunce

Čeští vědci omladili, vylepšili a obarvili jeden z nejslavnějších snímků v historii fyziky. Originál z roku 1919 byl...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...