Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel   11:00
Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o aktivitě klíšťat. Proč nás tento malý parazit tolik děsí? Jakým způsobem funguje? Proč je těžké se ho zbavit, anebo jak se vlastně měří aktivita klíšťat? O tom všem v Rozstřelu mluví parazitolog Daniel Sojka.

„Aktivita klíšťat se měří tak, že odborníci chodí s tzv. vlajkou, takovým hadrem z umělého vlákna, smýkají s ním po trávě a nízkých keřících a počítají, kolik se na něj nachytá klíšťat.“ vysvětluje host Rozstřelu Daniel Sojka z Parazitologického ústavu Akademie věd České republiky. Chlupatá tkanina není ničím napuštěná, a přesto se na ni klíšťata chytí. „Klíště si nijak zásadně nevybírá, na koho nebo co vleze,“ popírá vědec jeden z rozšířených mýtů o tom, že klíště si vybírá hostitele podle krevní skupiny a doplňuje: „Vnímá sice dech a pot, ale v podstatě čeká na konci stébla a pouští se ve chvíli, kdy se ho něco dotkne. Spoléhá na to, že má speciálně upravené přední končetiny, takže se zachytí a pak si na těle hostitele doleze, kam potřebuje. Jak všichni víme, bývají to především intimní partie nebo podpaží.“

To, že většinou nepostřehneme, že se nám klíště zasálo, souvisí s malou chemickou laboratoří, kterou v sobě klíště má. „Klíště má tři hlavní metabolické orgány. Jedním z nich jsou slinné žlázy. To je u klíšťat velice sofistikovaný orgán, který produkuje klíštěcí sliny vypouštěné do hostitele během sání. Pomocí tzv. cementových proteinů se klíště přichytí k ráně. Dále sliny obsahují tisíce imunomodulačních a anitkoaugulačních látek, tedy látek, které zabraňují srážení krve. Klíště je v podstatě taková evolucí vzniklá lékárna. U nás je dokonce oddělení, které se studiem proteinů a peptidů v klíštěcích slinách zabývá s cílem jejich případného využití jako velice účinných léčiv do budoucna,“ říká parazitolog a zároveň klíšťata tak trochu hájí, protože dodává, že patogeny, kvůli kterým máme dnes z klíšťat strach, do vztahu klíště – hostitel přišly evolučně mnohem později.

„Klíště nemá střevní ani žaludeční prostor, jak ho známe, osmdesát procent jejich těla je sice střevo, ale slouží jen jako zásobní úložiště krve – jediného potravního zdroje klíšťat. Neprobíhají v něm hlavní trávicí procesy, není tam ani kyselé prostředí, které dokáže patogeny likvidovat. Proto je klíště pro patogeny ideální množírnou, a i proto klíšťata přenášejí celou řadu patogenů, od virů po mnohobuněčné červy.“

Klíště obecné má několik vývojových fází: vajíčko, larva, nymfa a dospělý jedinec. U dospělých jedinců sají krev pouze samičky. „Dospělé samice musejí projít oplodněním buď před sáním nebo v jeho průběhu, což se děje častěji. Na zvířeti samička saje obvykle 8–9 dní, z toho posledních 12–24 hodinách spáchá něco, čemu se říká rapidní nasátí a dosáhne až stonásobku své váhy. Pak má zhruba měsíc na to, aby to obrovské množství krve přetvořila na snůšku vajec,“ vysvětluje parazitolog. „To je strategie, díky které se klíšťata tak úspěšně množí po celé zeměkouli.“

Klíšťata nesplachovat

Není tak snadné klíště zlikvidovat. „V Coloradu studovali efekt pračky a sušičky na přežívání klíšťat na oblečení. Vyjádřeno jazykem návodu k použití evropských praček a sušiček: klíště zabijete, jen když vyperete na šedesát stupňů. Na čtyřicet stupňů přežije zhruba devadesát pět procent klíšťat, na třicet stupňů všechna. Co se týká sušičky, ta je efektivnější, protože klíšťata nesnášejí vysoušení. Ale pořád to trvá takových padesát minut na nejvyšší výkon, abyste měli 100% jistotu, že jste klíště opravdu zneškodnili.“

Pokud jste zvyklí klíště splachovat, podle Daniela Sojky byste měli být ve střehu. Nejenom, že ve vodě klíště přežije až čtyři hodiny, navíc se může na míse zachytit a následně se opět dostat tam, kde ho určitě nechcete mít.

K přenosu Lymské boreliózy dochází podle parazitologa až po zhruba 24 hodinách od zasátí klíštěte. Pokud se tedy po návštěvě rizikových míst budeme hlídat, měli bychom na klíště přijít dostatečně včas na to, abychom zabránili přenosu onemocnění. Pro nákazu virem klíšťové encefalitidy to sice neplatí, zato vás před ní úspěšně ochrání existující vakcína.

Teorie, jak postupovat při odstraňování klíštěte, se časem mění. Daniel Sojka doporučuje postupné vyviklání. „Zobáček klíštěte vypadá jako klasická hmoždinka se zpětnými trny. Takže, když si představíte, jak dostáváte starou hmoždinku ze zdi, také ji nevykrucujete, ale pohybem cikcak vytáhnete,“ říká a dodává, že rozhodně by se nemělo klíště mazat žádným olejem, jak se dříve doporučovalo. „Tím, že to klíště přidusíte nějakým olejem, akorát způsobíte, že vyvrhne obsah svého střeva zpátky do rány, včetně přenášených patogenů.“ Následně je pak vhodné ránu vydezinfikovat jakýmkoliv alkoholem. Alkohol podle parazitologa funguje také jako spolehlivý likvidátor vytažených klíšťat: „Stačí ho potopit do trošky více než 40% alkoholu nalitého například do lahvičky od léků. Za chvíli je doslova po něm“.

Plošná likvidace klíšťat by byla neetická

Na dotaz, zda se neuvažuje o nějakém plošném způsobu likvidace přemnoženého parazita, Daniel Sojka říká: „Neustále se pracuje na možnosti zmírnit populaci klíšťat za pomoci například některých patogenních hub. Jsou s tím však spojené různé etické věci, protože vždycky vystává otázka, co kdyby: například, co kdyby ten klíštěcí patogen přeskočil na nějakého prospěšného brouka, který je naopak pro ekosystém nebo pro zemědělskou produkci prospěšný? Je třeba to vždycky dobře zvážit, a navíc ty regulace, jak agrární, tak environmentální, jsou dneska na takové úrovni, že vám něco takového jen tak nepovolí. To znamená, že málokomu se chce investovat čas a peníze do vývoje něčeho, co bude z principu strašně náročné a drahé, s nejistým výsledkem.“

Zásadní podle parazitologa je správná prevence. „Základem je správné oblečení. Většina těch klíšťat je někde na trávě zhruba tak do metru, na nižším podrostu, to znamená mít dlouhé kalhoty třeba z umělohmotného vlákna, tak aby se klíště nemělo, jak zachytit. Jednou za hodinu se prohlédnout. Stačí zběžně, jestli mi klíště neleze někde po nohách. A používat repelenty. Fungují. Jejich jediný problém je, že se vypařují. Proto je dobré po dvou až třech hodinách je aplikovat znovu.“

V Rozstřelu dále parazitolog mluví mimo jiné o afrických a latinskoamerických klíšťatech schopných zdecimovat stádo skotu, o šanci, že se v našich zeměpisných šířkách přemnoží Hyalomma marginatum – velký členovec, který může na člověka přenášet krymsko-konžskou horečku anebo o tom, zda je pravda, že vás bude nahánět na vzdálenost stovek metrů.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 14 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 44 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...