Podvod s přistáním na Měsíci a terorista Lenin. TOP 20 článků Karla Pacnera

  16:34aktualizováno  16:34
Tajné satelity zachraňující kosmickou stanici, špioni nad Bajkonurem, ukradená bomba, tajný kód pro Gagarina, sovětská ponorka v rukou Američanů a samozřejmě fingované přistání Apolla 11 na Měsíci. Máme pro vás výběr dvaceti nejčtenějších článků Karla Pacnera.

Obálky knih Karla Pacnera | foto: Koláž iDNES.cz

Karel Pacner napsal pro Technet.cz desítky článků. Exkluzivně pro naše čtenáře uvolnil také řadu ukázek ze svých knih. V některých případech dokonce ještě před tím, než se tyto knihy objevily v prodeji.

Následující výběr dvaceti nejčtenějších článků jsme připravili k Pacnerovým osmdesátým narozeninám. Výběr to sice není úplně přesný, protože metodika měření čtenosti se v průběhu času několikrát měnila, ale to na kvalitě obsahu jistě nic nemění. Na českém internetu najdete jen nemnoho tak dlouhých a tak pozitivně přijímaných článků, jako jsou právě ty od Karla Pacnera.

20Jak se přísně tajný projev o Stalinových zvěrstvech dostal na veřejnost

Zatímco komunisté letos 25.2. v Česku oslavovali takzvaný Vítězný únor a hrdě se hlásili ke čtyřiceti letům diktatury a úpadku společnosti, ve stejný den měl výročí legendární Chruščovův projev o Stalinovi. V něm tento sovětský vůdce poodhalil některé zločiny, kterých se jeden z nejhorších diktátorů 20. století dopustil. Přečtěte si, jakou náhodou se tento projev brzy dostal do oběhu i ve svobodném světě.

J. V. Stalin (z obálky knihy Rudý car)

J. V. Stalin (z obálky knihy Rudý car)

19Nikdo se to neměl dozvědět. Tajné satelity zachraňovaly stanici Skylab

Když američtí astronauti poprvé přistáli u orbitální stanice Skylab, byla to troska. Uvnitř bylo nesnesitelné vedro a štít na ochranu proti Slunci připomínal balík starého železa. Škody na stanici zkoumala NASA pomocí špionážních družic armády. Veřejnost a hlavně nepřítel se nesměli nic dozvědět.

18Vyhrál Izraeli válku, v mýdle měl bombu. Hledá se hrob slavného špiona

Eliahu Cohen byl jedním z nejlepších izraelských špionů. Syřanům poradil, aby svá palebná postavení osázeli stromy. Budou prý vrhat stín a krýt vojáky. Ve skutečnosti je podle nich přesně zaměřilo izraelské dělostřelectvo a zničilo. Padesát let po smrti špiona chce izraelská vláda konečně dostat Cohenovo tělo do vlasti. Průběh pátrání můžete sledovat na oficiální stránce iniciativy.

17Za den vypil lahev whisky, kouřil, nenáviděl sport a zachránil Británii

Winston Spencer Churchill zemřel v neděli 24. ledna 1965. Bylo mu devadesát let. V roce 1941 prodělal infarkt, ale lékař mu to zatajil, aby nezpanikařil. O tři roky později dostal takový zápal plic, že se lékař opět obával o jeho život. Churchill tehdy řekl dceři: „Když umřu, neznepokojuj se – válka je vyhraná.“

Winston Churchill

Winston Churchill

16Stalin svému synovi nepomohl. „Neměníme nadporučíka za polního maršála!“

Zatkli ho před 75 lety, ve středu 16. července. Byl oblečen do civilu a neměl žádné doklady. To by nebylo nic zvláštního. Sovětští vojáci, kteří padli do německého zajetí, měli na sobě všelicos. Jenže tento muž nebyl obyčejný voják. Jmenoval se Jakov Džugašvili a byl synem Stalina.

15Opravdu Britové obětovali město, aby neprozradili špionážní operaci?

Prolomení německých tajných kódů byl nejdůležitější úspěch spojeneckých výzvědných sil během druhé světové války. Přesto není s největší pravděpodobností pravda, že britský premiér kvůli utajení tohoto úspěchu nevaroval obyvatele města Coventry před hrozícím náletem.

14Zemřel muž, který vymyslel, jak letět na Měsíc. Nikdo mu nevěřil

V dubnu 2014 zemřel Dr. John Houbolt, jeden z architektů projektu Apollo. Bylo mu 95 let. Tento aerodynamik vymyslel způsob letu na Měsíc, který zpočátku ostatní odborníci považovali za nemožný. Spočíval v setkání dvou strojů na oběžné dráze Měsíce.

13Vlasovci zachránili Prahu, Američané je zradili a Stalin nechal popravit

V německých uniformách, ale s označením ROA, šli lidé generála Vlasova na pomoc Praze. Zatímco jinde Němci kapitulovali, v Praze bojovali urputně dál. Jeden z článků našeho speciálu k 70. výročí konce druhé světové války - celý seriál o pražském povstání den po dni najdete zde. Originálními ilustracemi jej doplnil Karel Jerie.

Ruská osvobozenecká armáda (ROA) byla známá pod označením Vlasovci.

Ruská osvobozenecká armáda (ROA) byla známá pod označením Vlasovci.

12Špioni nad Bajkonurem: jak létala ruská kopie raketoplánu

Na začátku 80. let dvacátého století zjistili analytici amerických tajných služeb na snímcích ze špionážních družic, že na Bajkonuru se začíná „dít něco velkého“. Sověti začali připravovat podmínky pro vypouštění rakety Eněrgija, která měla vynášet raketoplán Buran i kosmickou bitevní stanici Poljus.

11Víte, co vám tajně létá nad hlavou? Družice vás „poznají po hlase“

Co přesně dokážou dnešní špionážní družice, ví jen pár zasvěcených. Odhalí ponorku v hloubce 400 metrů a odposlechnou tři miliony hovorů a datových přenosů za minutu. Seznamte se s tím, co vám tajně létá nad hlavou.

10Deník z cesty na Měsíc: Při startu se třásla země, u ucha mi střílel kulomet

V červenci 2009 uplynulo 40 let od chvíle, kdy člověk poprvé stanul na měsíčním povrchu. Karel Pacner byl jako jeden ze tří Čechů přímo u startu rakety Saturn 5. Speciálně pro Technet.cz upravil své deníkové zápisky a fotografie z cesty na floridský kosmodrom v USA si můžete nyní prohlédnout.

Apollo 11 - 3500 novinářů sleduje start lodi Apollo 11 k Měsíci
Autor přímo v Kennedyho vesmírném středisku, půl kilometru před soulodím Saturn...
Apollo 11 - akreditace na kosmodrom

Apollo 11 - 3500 novinářů sleduje start lodi Apollo 11 k Měsíci. Je mezi nimi i Karel Pacner.

9Šlo o život v každém okamžiku. První muž ve volném kosmu málem uhořel

Před půlstoletím člověk poprvé vyšel ven z kosmické kabiny a prošel se ve vesmíru. Vypadalo to jednoduše, ale ruskému kosmonautovi Alexeji Leonovovi šlo o život. Kvůli nafouklému skafandru se nemohl vrátit zpátky do lodi, uvnitř lodi byla třaskavá atmosféra a když přistáli na Zemi, nikdo je na Sibiři nemohl najít.

"Nad planetou" Obraz sovětského kosmonauta Alexeje Leonova.

8Zemřel muž, který Gagarinovi podstrčil tajný kód na ovládání své lodi

Oleg Genrichovič Ivanovskij byl šéfkonstruktérem Vostoku, kosmické lodi, která na oběžnou dráhu kolem Země vyvezla prvního člověka. Těsně před startem to byl právě on, kdo by Gagarinovi nejblíž. Předtím byl i u toho, když vzlétl Sputnik a později i Sputnik 2 s Lajkou. Zemřel 18.9.2014.

Inženýr Ivanovskij doprovází Jurije Gagarina na palubu lodi Vostok.

Inženýr Ivanovskij doprovází Jurije Gagarina na palubu lodi Vostok.

7Ukradená bomba: Proč Západ nevěděl o ruském atomovém programu

Nad sovětskými agenty v programu americké atomové pumy se po válce začala stahovat mračna a většina z nich byla odhalena. Ale Západ vůbec neměl tušení, jak probíhá jaderný program v SSSR. Západní agenti na rozdíl od těch ruských žádné úspěchy neslavili.

Karel Pacner: Velké špionážní operace času studené války (1945-1965)

Karel Pacner: Velké špionážní operace času studené války (1945-1965)

6Kosmonauti se kdysi málem postříleli. Zavalení horníci naštěstí nemají zbraně

Po osmnácti dnech zapomněli kosmonauti ze Sojuzu 9 chodit. Dvojice astronautů se kvůli neshodám během letu Saljutu 5 málem pozabíjela. Příběh chilských horníků, kteří uvízli v roce 2010 na několik týdnů v těsném podzemí, skončil nakonec šťastně (i když někteří zachránění se potýkají se zdravotními i psychickými problémy). Článek, který si můžete přečíst, vznikal ve chvíli, kdy vůbec nebylo jisté, zda se v podzemí mohou pohybovat, jak dlouho budou muset dole zůstat, zda někoho z nich nepostihne vážné akutní onemocnění atd.

Zavalení chilští horníci poslali na zemský povrch další videozáznam. (30. srpna 2010)

Zavalení chilští horníci poslali na zemský povrch další videozáznam. (30. srpna 2010)

5Atomová bomba zastavila i Stalina. Diktátor nevěřil, že může zničit město

Svržení prvních atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki mělo větší význam, než se až donedávna vědělo. Zabránilo totiž sovětskému diktátoru Josefu Stalinovi v rozšiřování komunistického panství.

Harry Truman na snímku z 1. září 1945 oznamuje národu kapitulaci Japonska

Harry Truman na snímku z 1. září 1945 oznamuje národu kapitulaci Japonska

4Američané vyzvedli sovětskou ponorku, nic netušící Rusové jim mávali

Začátkem roku 1968 se Sovětům ztratila v Tichém oceánu ponorka K-129 . Nakonec ji nenašlo sovětské válečné námořnictvo, ale americké, které postavilo speciální loď a nelitovalo nákladů, aby se k vraku dostalo. Přísně tajná operace, při které Američané vyzvedli ze dna oceánu ruskou ponorku s jadernými hlavicemi, proběhla přímo před očima ruského plavidla. Podrobnosti o této akci odtajnila americká výzvědná služba teprve nedávno. Druhý díl seriálu najdete zde.

Ponorný dok HMB-1 (vlevo) v době, kdy sloužil výzkumné lodi Sea Shadow. V tuto

Ponorný dok HMB-1 (vlevo) v době, kdy sloužil výzkumné lodi Sea Shadow. V tuto chvíli už ho námořnictvo prodalo neznámému kupci k sešrotování. Za HMB-1 a Sea Shadow dostalo velmi slušných 3,2 milionu dolarů. Cena materiálu, na který musí kupec lodě rozebrat, je v tuto chvíli hrubým odhadem zhruba jen o čtvrtinu vyšší.

3Lenin: Pověste je bez jakéhokoli váhání, aby to lidé mohli vidět

„Soudruzi! Rebelie v pěti kulackých okresech musí být bezohledně potlačena. Pověste bez jakéhokoli váhání, tak aby to lidé mohli vidět, nejméně stovku známých kulaků, boháčů, pijavic,“ napsal Lenin svým soukmenovcům v září 1918. V Rusku začínal hladomor a státní teror.

Palác Sovětů měl být nejvyšší stavbou na světě. Nebýt Druhé světové války, asi...

Palác Sovětů měl být nejvyšší stavbou na světě. Nebýt Druhé světové války, asi by se jí i stal.

21961: Výbuch největší atomové bomby všech dob oslavil Komunistickou stranu

Na zem se snesla před padesáti lety, 30. října 1961. Půl tuny vážily jenom její padáky. Samotná bomba měla 25 tun. Atomový hřib, který způsobila, měl výšku 64 a průměr 40 kilometrů. Rázová vlna oběhla Zemi třikrát.

1Podvod: Američané na Měsíci vůbec nepřistáli. Nebo snad ano?

V červenci 2009 ještě internetový trolling snad ani oficiálně ještě neexistoval, nebo alespoň neměl své jméno. Přesto se nám (a zejména Karlu Pacnerovi) tehdy povedlo doslova vytrollit náruživé konspirační teoretiky, kteří z nejrůznějších důvodů věří (lépe řečeno jsou si jistí), že Američané na Měsíci nikdy nepřistáli. Z Měsíce přece nejsou vidět hvězdy a měly by, kosmonauti mají různé stíny a ty by přitom měly být stejné, pod přistávacím modulem by měl být kráter a není tam.

Autor:

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Měřili jsme v Česku radioaktivitu. Čísla mohou vyděsit, ale o nic prý nejde

Během měření jsme navštívili několik míst se zvýšenou radioaktivitou.

I v Česku najdete místa, kde naměříte tak vysokou radioaktivitu, jakou byste v současném Černobylu hledali marně. Se...

V Jižní Americe objevili unikátního dinosaura. Běhal jen po dvou prstech

Možná rekonstrukce druhu Vespersaurus paranaensis

Vědci na základě zkameněliny z Brazílie popsali prvního dinosaura, který nosil celou svou hmotnost na jediném prstu....

Pod nohama se jim otevřelo peklo. Začala bitva o majetek i budoucnost

Postupující láva a doprovodné požáry ničily vše, co jim stálo v cestě. Sopečné...

Před 46 lety se pod nohama obyvatel malého islandského ostrova Heimaey zrodila sopka. Na okraji města pukla země a z...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz