Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. listopadu 2020 René

Stačí jen pár lidí a riziko nákazy vyletí. Matematika pandemie je zrádná

Čím víc lidí pohromadě, tím větší riziko nákazy. Tomu zřejmě už rozumí každý. Jak rychle ale roste riziko nákazy s narůstajícím počtem lidí? Jednoduše řečeno: jinak, než nám napovídá intuice. Ani v této pandemické otázce se našemu „citu pro čísla“ a „selskému rozumu“ nedá příliš věřit.

Kolik lidí je na oslavě nakažených? A jaká je šance, že není ani jeden? | foto: montáž: Technet.cz

Představte si, že se chystáte uspořádat během probíhající epidemie oslavu narozenin. Žijete ve městě, kde je zhruba 1,2 milionu obyvatel. Říkejme mu třeba Praha. Ve městě zrovna nabírá na síle další vlna pandemie, například onemocnění covid-19.

Řekněme, že je v hypotetickém městě přibližně 60 tisíc nakažených, kteří o sobě ještě neví, že jsou nakažení (jde o hypotetický odhad pro potřeby našeho příkladu, skutečné číslo může být nižší i mnohem vyšší).

Chcete být opatrní, a tak nehodláte dělat žádnou velkou akci. Pozvete jen kamarády, které jste dlouho neviděli, ne víc než 20 lidí. Jaká je šance, že zrovna mezi těmi 20 lidmi z toho obrovského města bude někdo nakažený?

Pokud si říkáte, že je ta šance celkem malá, pak… se mýlíte. Pravděpodobnost bude kolem 64 procent. Pravděpodobnost totiž roste s počtem účastníků překvapivě rychle.

A pokud byste si mysleli, že při deseti účastnících bude pravděpodobnost přítomnosti někoho nakaženého 32 procent, pletli byste se znovu. Vyzkoušejte si v našem interaktivním nástroji. Posuvníkem můžete nastavit počet hostů a procento nakažených ve městě.

Pravděpodobnost přítomnosti nakaženého
Spočítejte si, jaké jsou šance, že je mezi účastníky akce alespoň jeden nakažený člověk.
Mezi 10 lidmi alespoň jeden nakažený s 90 % pravděpodobností.
Předpokládáme 1 % nakažených mimo karanténu a náhodný výběr hostů.
Velikost populace (například města):
Počet lidí, kteří jsou nakažení a nejsou v karanténě:
více nastavení
Toto není simulace nákazy. Slouží jen pro ilustraci principu.

Jak je možné, že ta pravděpodobnost roste tak nepravidelně? Může za to vcelku neintuitivní sčítání pravděpodobností. Když sčítáme pravděpodobnosti, postupujeme v tomto případě opačně: počítáme, s jakou pravděpodobností se to nestane, a pak výsledek odečteme od 100 %.

Ukázka sčítání pravděpodobnosti

Epidemie je komplikovaný příklad. Uvažujme na chvíli šestistranné hrací kostky. Na nich bude sčítání pravděpodobností o trochu zjevnější.

Jaká je šance, že na jedné kostce hodíte šestku?
Tady je odpověď jednoduchá. Na kostce padne jedna ze šesti variant: 1, 2, 3, 4, 5, 6. A všechny mají – u férové kostky – stejnou šanci. Tedy pravděpodobnost šestky je jedna šestina (1/6, tedy po zaokrouhlení přibližně 16,7 %).

Jaká je šance, že na dvou kostkách padne alespoň jedna šestka?
Napřed se podívejme na cestu, která k výsledku určitě nevede: nemůžeme sečíst obě pravděpodobnosti. Nemůžeme sečíst 1/6 + 1/6 = 2/6. Proč ne? Stačí se podívat, že by to vedlo k absurdnímu výsledku: pro šest kostek by přece vycházela šance šest šestin, tedy 100 %. Přitom je jasné, že při hodu šesti kostkami nemusí padnout ani jedna šestka.

Podívejme se místo toho, jaké všechny varianty nám mohou na dvou kostkách padnout: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 61, 62, 63, 64, 65, 66. To je celkem 36 variant (6 × 6). Z nich přesně 11 vyhovuje hledané podmínce „alespoň jedna šestka“: 16, 26, 36, 46, 56, 61, 62, 63, 64, 65, 66.

Tedy odpověď na naši otázku je 11/36 = 30,6 %.

Mohli bychom k výsledku dospět nějak jednodušeji? Ano – tady se dostaneme k našemu sčítání pravděpodobností. Mohli bychom vynásobit pravděpodobnosti, že nenastala hledaná situace.

Jaká je šance, že na jedné kostce nepadla šestka? Pochopitelně 5/6 (pět šestin). Šance, že na dvou kostkách nepadla šestka, je 5/6 × 5/6, což je 25/36.

Teď víme, jaká je šance, že na dvou kostkách padla alespoň jedna šestka: je to přesný opak 25/36, tedy zbytek do jedničky (do 100 %). A to je oněch 11/36, ke kterým jsme došli předtím.

Výhoda je, že při násobení negativní pravděpodobnosti (pravděpodobnosti, že k danému jevu nedošlo) se dostaneme k jednoduchému obecnému řešení.

Jaká je šance, že když hodím X kostek, bude alespoň na jedné šestka?
Právě když hledáme obecné řešení, hodí se nám násobení těch „zbytků“ pravděpodobností. Každá další kostka sníží šanci, že nepadla šestka, o jednu šestinu. Tedy pro každou další kostku musíme vynásobit pravděpodobnost, že nepadla šestka, zlomkem 5/6.

Řešením naší obecné hádanky je tedy 1 - (5/6)×(5/6)×(5/6)×(5/6)...×(5/6) pro každou x-tou kostku, tedy obecně 1 - (5/6)^x.

Pro tři kostky je šance alespoň jedné šestky 42 %. Pro šest kostek je to 77 %. Pro deset kostek 84 %. Pro dvacet kostek 97 % atd.

Každá další kostka „ukrajuje“ šestinový kousek z pravděpodobnosti. Nikdy ale s konečným počtem kostek nedojde ke zmenšení pravděpodobnosti na nulu (vždy je šance, že nepadne ani jedna šestka, jen je to stále méně pravděpodobné).

Zobrazit více
Sbalit

Pravděpodobnost, že konkrétní host je nakažený, je rovna počtu nakažených ve městě vydělenému počtem všech obyvatel města. Označme toto číslo p. Šance, že tento člověk nakažen není, je 1-p.

Proč je to tak neintuitivní?

Šance, že ani jeden z dvojice vybraných hostů není nakažený, je (1-p)×(1-p). Násobíme proto, že pracujeme s pravděpodobnostmi, nikoli s absolutními čísly. (Puntíčkář zde může namítnout, že pravděpodobnost, že druhý host je infekční, není roven přesně p, ale počtu nakažených vydělenému počtem obyvatel města mínus jedna, nicméně tento rozdíl je při rozumné velikosti města a rozumně malé party zanedbatelný.)

Když takto pokračujeme dále, dostaneme, že šance, že není nakažen nikdo, je (1-p)počet_hostů. Pravděpodobnost, že alespoň jeden je nakažený, je 1-(1-p)počet_hostů.

Pro naše původní předpoklady o situaci ve městě tak můžeme poměrně snadno vytvořit následující graf. Na něm je vidět, jak rychle s počtem hostů stoupá pravděpodobnost, že přijde alespoň jeden nakažený.

Přijde někdo nakažený?
Počet hostů kromě mnePravěpodobnost, že alespoň jeden host je nakažený (%)
15.00%
29.75%
522.62%
1040.13%
2064.15%
3078.54%
4087.15%
5092.31%
6095.39%
7097.24%
8098.35%
9099.01%
10099.41%

Vidíme, že riziko roste velmi rychle – právě z tohoto pohledu dává epidemiologické opatření vázané na nízké počty lidí na jednom místě smysl. Může se vám zdát, že je celý příklad poněkud přitažený za vlasy a že v Praze přece nemáme 60 tisíc nakažených, ale méně. Řekněme optimisticky, že je to polovina, tedy 30 tisíc.

Jenže poloviční počet nakažených neznamená, že se nám zmenší riziko v dvacetičlenné skupině o polovinu. Ve skutečnosti klesne „jen“ na přibližně 40 %. Vyzkoušet si to můžete v našem interaktivním prvku výše.

Co z toho všeho plyne prakticky?

  1. Pokud jde o teorii pravděpodobnosti, tak nikdy nevěřte své intuici. Raději si sedněte a počítejte. Často se tam skrývá chyták, který je zjevný až poté, co si čísla zanesete do grafu.
  2. Pokud jde o epidemii, tak teď možná lépe vidíte, proč i při relativně malém počtu nakažených je třeba sáhnout po tak drakonických opatřeních, jaká vidíme i u nás.

Zůstaňte tedy doma a neplánujte žádnou party. Momentálně je to to nejlepší, co můžete udělat.

Skutečný „narozeninový paradox“

Podobně, ale trochu jinak, se počítá slavná hádanka pracující nikoli s nákazou, ale s datem narození.

Řekněme, že chceme určit pravděpodobnosti, že v nějaké skupině mají alespoň dva lidé narozeniny ve stejný den a měsíc. V této variantě vstupuje do hry „chyták“, který u nákazy řešit nemusíme.

Jaká je pravděpodobnost „narozeninové shody“, když skupina čítá dva lidi?

Nebudete asi překvapení, tohle číslo je malé a činí pouze 0,27 %. Protože první z nich může mít narozeniny kdykoli z 365 dní v roce a ten druhý kdykoli kromě jednoho dne, kdy se narodil ten první. Pro výpočet nám tak stačí spočítat 365/365 × 364/365 a získáme pravděpodobnost, že mají v narozeniny v různé dny.

Pokud tuto hodnotu odečteme od jedničky, dostaneme výsledek pro pravděpodobnost, že je mají ve stejný den. Pokud chceme vědět, jaká je pravděpodobnost pro tři účastníky, opakujeme celý postup pro tři účastníky a tak dále.

Jaká je šance, že ve skupině X lidí mají alespoň dva stejné narozeniny?

Protože ve skupině je čím dál více lidí, nepočítáme jen shodu „má narozeniny ve stejný den, jako určitá osoba“, ale namísto toho hledáme odpověď na otázku „má každá osoba ve skupině unikátní datum narození“?

Ta pravděpodobnost je zpočátku stále malá. Jenže pak to celé vezme rychlý spád a při skupině 23 lidí jsme již na pravděpodobnosti 50,73 %. A logicky dosáhneme 100% hranice v moment, kdy je účastníků 366 (nebo 367, počítáme-li s přestupnými roky), protože pak už není ani teoreticky možné, aby alespoň dva lidé neměli stejné datum narozenin.

Celou tabulku včetně vzorců naleznete třeba na Wikipedii v rámci hesla Birthday problem.

Zobrazit více
Sbalit

Text vznikl pro web Centra pro modelování biologických a společenských procesů a byl převzat se svolením autorů. Před vydáním byl redakčně upraven. Doplnili jsme interaktivní počítadlo a vysvětlení některých principů. Originál najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Toto umí nově váš Chrome a Firefox. Loučí se s Flashem a jsou rychlejší

Populární internetové prohlížeče Chrome a Firefox byly povýšeny do nových verzí. Pokud jste je ještě neaktualizovali,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konečně. ÚZIS začal zveřejňovat očištěný podíl pozitivních testů

Po více než půl roce dostala veřejnost přístup k důležitému číslu, tedy kolik testů na covid-19 je opakovaných. Údaje...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Experti ukázali nový covidový index. Vyzkoušejte si, jak se počítá PES

Kdy zpřísnit opatření a kdy je naopak rozvolnit? O kolik musí klesnout počty nakažených, číslo R a další hodnoty, aby...

Lidi zachránil pád planetky. Dinosaurům by se jinak zřejmě dařilo

Využití moderních statistických postupů na dobu dinosaurů přidává na váze názoru, že nebýt kosmické katastrofy,...

Kolik stáli otroci? Někdy pakatel, jindy byli výsadou milionářů

Otrokářství doprovází lidskou civilizaci od jejího zrodu. Jakou cenu ale toto „zboží“ v historii vlastně mělo?

Jak se „první vlna“ epidemie porovnává s druhou. A zaděláme si na třetí?

V souvislosti s šířením onemocnění covid-19 v České republice se běžně hovoří o „první, jarní vlně epidemie“ a o...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...