Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Experti ukázali nový covidový index. Vyzkoušejte si, jak se počítá PES

  11:43aktualizováno  12:36
Kdy zpřísnit opatření a kdy je naopak rozvolnit? O kolik musí klesnout počty nakažených, číslo R a další hodnoty, aby došlo k uvolňování? To má transparentním způsobem zpřístupnit index ministerstva zdravotnictví nazvaný PES. V našem nástroji si můžete vyzkoušet, jak se mění v závislosti na vývoji epidemie.

To, jaká opatření proti koronaviru budou kdy platit, by měl od 16. listopadu začít určovat nedávno představený index PES. Nemá mít absolutní a poslední slovo, svou roli v rozhodování budou mít i lidé, ale i tak je deklarovaným cílem jasněji určit, jaká opatření kdy mohou platit.

Vyzkoušejte si, jak na různé situace reaguje index PES. Po kliknutí na tlačítko „více informací“ uvidíte i tabulku s vysvětlením výpočtu:



Kalkulačka "PES" indexu rizika

Toto není oficiální kalkulačka. Vychází z dostupných informací a metodik a umožňuje čtenářům lépe si představit, jakým způsobem výpočet skóre indexu rizika funguje.

Následující interaktivní nástroj je pouze ilustrační.

 • Vychází z informací Metodika pro výpočet indexu rizika COVID-19
 • Nejedná se o oficiální nástroj
 • Výsledky se mohou od oficiálních výpočtů lišit
 • Pokud máte dotazy ohledně svého zdraví nebo rizik týkajících se konkrétně vás a vaší rodiny, kontaktujte svého lékaře

Cílem nástroje je ukázat způsob výpočtu.


Kalkulačka "PES" indexu rizika
Nastavením posuvníků zjistíte, jaký index rizika odpovídá zvoleným epidemiologickým ukazatelům. Podívejte se také, jak vypadala situace v minulosti:
Počet pozitivních
14denní počet nově pozitivních (na 100 000 obyvatel)
876
Pozitivních 65+
14denní počet nově pozitivních (na 100 000 obyvatel ve věku 65 let)
876
Reprodukční číslo
Zjednodušený výpočet čísla R z podílu počtu přírůstků
876
Podíl C+ testů
Průměrný podíl pozitivních testů za posledních 7 dní
876
Skóre podle ukazatele PES na základě zadaných dat:
střední riziko
Mezitýdenní nárůst:
více informací
© Technet.cz. Kalkulačku jsme sestavili na základě metodiky MZ ČR.
Toto není oficiální nástroj, slouží pro ilustraci.

V nástroji můžete volit hodnoty přes posuvníky nebo klikáním na hodnoty v podrobné tabulce (skrytá v panelu „více informací“).

Za povšimnutí stojí, že přestože je aktuální skóre 70, což odpovídá stupni 4, podle webu ministerstva je aktuální stupeň 5. Tento rozdíl je způsoben tím, že skóre musí být nízké několik dní v řadě. Stupně se nemění „automaticky“,vyhodnocení situace a nastavení opatření budou i nadále provádět lidé.

Metodika výpočtu je dílem skupiny odborníků, ve které jsou jak zástupci ÚZIS (L. Dušek), tak i odborníci z akademické sféry. Jde z významné části o experty, kteří přístup státu k podzimní vlně kritizovali (J. Steiner, R. Levínský, J. Kulveit a další).

Výsledkem spolupráce je index ProtiEpidemického Systému (PES). Hodnota indexu PES je veřejně dostupná na webových stránkách ministerstva zdravotnictví či ÚZIS. Protože index má v první řadě zprůhlednit rozhodování o epidemiologických opatření, metodika jeho výpočtu je tedy jasně popsána (v prezentacích na již zmíněné stránce). Neexistuje jedno jediné číslo, které by dobře vystihovalo epidemiologický stav, a tak se index počítá ze čtyř důležitých údajů, které jsou dnes dostupné znovu ze stejné stránky. 

Ministerstvo dává k dipozici tedy výsledek indexu (zpětně od začátku října). Ale na jeho stránkách si nemůžete vyzkoušet, jak se index mění se změnami epidemiologických ukazatelů. Tedy na jakém stupni by byl index například, kdybychom se dostali na tisíc odhalených případů nákazy denně (tj cca 130 případů na 100 tisíc obyvateli za 14 dní), nebo podíl pozitivních testů klesl pod 10 procent.

Proto jsme připravili nástroj, díky kterému si můžete vyzkoušet, jak index funguje, a získat „cit“ pro to, jaká opatření odpovídají jaké epidemiologické situaci. V nástroji si můžete pro představu vybrat několik dat z letošního roku.

Přehled opatření, která by s tím či oním stupněm míry rizika měla být spojena, najdete v našem přehledovém článku.

Čtyři ukazatele pro monitorování vývoje

Na závěr už pouze dodejme, že výsledek je omezen na rozmezí 0–100. Pokud je výsledkem vyšší číslo, uvede se hodnota 100.

Jak se k výsledku došlo? Jak jsme již uvedli, index se počítá za čtyř hodnot.

 • Prvním je údaj o počtu nově prokázaných případů nákazy za posledních 14 dní, přepočítaný na počet obyvatel, konkrétně na 100 tisíc. Denní údaje za posledních 14 dní je tedy zapotřebí sečíst, a pak vydělit 107 (v ČR je totiž cca 10,964 milionu obyvatel).
 • Druhý údaj je podobný: počet nově prokázaných případů nákazy ve věkové skupině 65+ za posledních 14 dní. Znovu je to na 100 tisíc obyvatel, ale ve věku nad 65 let. Seniorů je v Česku zhruba 2,131 milionu. Je tedy zapotřebí sečíst údaje za poslední dva týdny a pak je vydělit 21,31.
 • Třetí složku tvoří ono známé reprodukční číslo R, které zjednodušeně udává, kolik lidí se nakazí od jednoho nakažlivého člověka. V indexu se používá jeho jednoduchá, říká se „německá“ varianta: nejprve sečtěte počet nakažených za posledních sedm dní. Pak se posuňtě znovu o pět dní do minulosti, protože tak dlouho obvykle trvá, než nakažený člověk virus rozšíří dále. (Součty se tedy budou překrývat.) Vydělením obou těchto čísel získáme přibližné aktuální reprodukční číslo R, které říká, zda se nákaza šíří stále rychleji či naopak zpomaluje.
Zjednodušený výpočet reprodukčního čísla R pro potřeby indexu PES

Zjednodušený výpočet reprodukčního čísla R pro potřeby indexu PES

 • Čtvrtou a poslední položkou je pak podíl pozitivních testů na přítomnost viru. Tato veličina dává orientační představu o tom, jak moc je nákaza rozšířená, tedy kolik je kolem nás lidí, kteří virus přenáší, ale my o nich nevíme. Pokud je číslo vysoké, virus je prakticky všude. Pokud je nízké (ideálně pod 3 procenta), je velmi reálná naděje, že se velkou většinu nakažených daří nacházet a trasovat, a nákaza se ve velkém nešíří.
Čtyři složky indexu PES

Čtyři složky indexu PES

Poslední zmíněný údaj nebyl prakticky po celou dobu sledování výskytu nemoci dostupný, byť z prezentací ÚZIS je jasné, že v databázích je. Nově jsou na stránkách indexu PES k dispozici alespoň údaje od začátku října.

Protože opakované testy (tj. hlavně testy ukončující karanténu) jsou obvykle negativní, poměr je díky nim nižší, než by byl jinak. Deník N na základě údajů, které si vyžádal od ÚZIS, dospěl k tomu, že v září a říjnu se lišil tento „očištěný“ poměr pozitivních od údajů zahrnujících opakované testy zhruba o pětinu.

Poměr pozitivních testů by tedy měl být o něco vyšší než údaj, který je – alespoň zatím – veřejně dostupný. V současné situaci to ovšem nehraje žádnou roli. Hodnoty vyšší než 26 procent již index nezohledňuje. Podíl pozitivních testů se přitom stále pohybuje nad touto hodnotou.

Mohlo by to ovlivnit ovšem příkladové výpočty z minulosti, které v tabulce uvádíme. Například na začátku prázdnin, tedy k 1. červenci 2020, by byla bývala hodnota indexu na hodnotě 337 (bylo 18 nakažených na 100 tisíc obyvatel, 6 seniorů na 100 tisíc obyvatel, reprodukční číslo bylo 2, poměr pozitivních testů za předchozí týden byl 5,5 procenta a hodnota R se zvýšila proti předchozímu období). Kdyby tehdy platil PES, vyšší podíl pozitivních testů by mohl možná situaci přehoupnout přes hranici III. stupně, kdy už začínají platit celorepubliková opatření.

Co se kdy zavírá

Přehledovou opatření, která by s tím či oním stupněm míry rizika měla být spojena najdete v našem přehledovém článku.

Hodnota do 40 bodů totiž znamená regionálně ohraničené riziko, cokoli nad 40 bodů už signalizuje znepokojivý růst epidemie a vyžaduje přísnější opatření. Ta jsou v rozsáhlé tabulce škálována právě podle stupňů. Třeba restaurace jsou v prvním stupni otevřeny téměř bez omezení, v druhém stupni je omezen počet hostů. Ve třetím stupni, tedy když hrozí výrazné šíření nákazy, jsou tato omezení striktnější a u stolu mohou být jen čtyři lidé. Pokud je situace ještě vážnější a skóre rizika stoupne nad číslo 60, aktivuje se čtvrtý stupeň, ve kterém restaurace zavře vnitřní prostory a jídlo vydává přes výdejní okénko. Stejné opatření platí i v nejvyšším, pátém stupni.

Ovšem aby se stupeň rizika zvýšil nebo snížil, nestačí krátkodobý výkyv. Opatření počítá s tím, že k přechodu na vyšší stupeň rizika je zapotřebí tří následujících dní ve vyšším pásmu. K uvolňování opatření, tedy sestupu do nižšího pásma rizika, by mělo být zapotřebí sedm po sobě následujících dní, kdy PES ukazuje hodnoty spadajícího do onoho nižšího pásma.

Aktualizace: Do interaktivního nástroje jsme jako výchozí nastavení posuvníků doplnili aktuální situaci. Opravili jsme špatný popisek zaškrtávátka mezitýdenního nárůstu.

 • Nejčtenější

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...

Startujeme německý tankový motor z války, desetiletí pohřbený v bahně

Takhle zní zrekonstruovaný motor Maybach HL 120 TRM z německého útočného děla StuG. Strávil celá desetiletí pohřben v...

Maličké hi-fi do maličkých bytů. Vyzkoušeli jsme česko-britskou kombinaci

Moderní, elegantní a velmi dobře hrající. Vyzkoušeli jsme maličký streamer se zesilovačem Arcam Solo Uno a regálové...

Ušetřit, nebo připlatit? Co znamená devět tisíc korun při výběru notebooku

Premium Jeden je za 12 990 Kč, druhý za 21 990 Kč. Obě jsou to novinky s Windows 11, Full HD displejem, SSD úložištěm a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět největších nesmyslů tradovaných o druhu Tyrannosaurus rex

Dravý dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex vyhynul před nepředstavitelně dávnou dobou 66 milionů let. I když toho o něm...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

 • Další z rubriky

Fosilie, které „zapomněly“ zkamenět, možná otevřou dveře k Jurskému parku

O možném dochování původního organického materiálu či jeho extrémně dobře zachovaných „otiscích“ ve fosilním záznamu se...

STO OBJEVŮ: Titěrný, ale převratný objev umožnil vložit oheň do kapsy

Seriál Zápalka, nebo sirka? Platí obojí. Vynález to byl nenápadný, ovšem bez něj bychom možná dodnes při rozdělávání ohně...

PODCAST: Akademie věd láká středoškoláky na vědeckou „seznamku“ Otevřená věda

Již šestnáct let si mohou středoškolští studenti vyzkoušet práci ve špičkově vybavených pracovištích Akademie věd a...

Pět největších nesmyslů tradovaných o druhu Tyrannosaurus rex

Dravý dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex vyhynul před nepředstavitelně dávnou dobou 66 milionů let. I když toho o něm...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...