Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Český zákon chce dát homeopatikům lepší pozici. I bez klinických testů

  9:30
Brzy bychom se v České republice mohli dočkat novinky v prodeji homeopatických přípravků. Nově by mohly nést informace, proti jakým potížím slouží, i když stále nebudou obsahovat žádné účinné látky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čeští poslanci schválili změnu zákona, kterou uvítají příznivci i výrobci homeopatických přípravků. Jak si jako první všiml deník E15, dolní komora přijala novelizaci zákona, která výrobcům umožňuje uvádět na homeopatických přípravcích, proti jaké nemoci se mají používat. To dosud nebylo možné. Aby nová pravidla vešla v platnost, musel by je ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Homeopatie

Alternativní léčba homeopatickými prostředky používá velmi nízké či nulové dávky aktivních látek.

Homeopatické pilulky obsahují mnohonásobně zředěné dávky látek, které způsobují symptomy podobné symptomům nemoci. Podle základního pravidla homeopatie má platit, že "čím více je látka zředěná, tím je lék silnější".

Nejde jen o to, že proti homeopatii hovoří vědecké studie, které obecně ukazují, že obvykle homeopatika působí jen jako placebo. "Nesmyslný je samotný princip metody," upozorňuje profesor Jiří Heřt, český lékař a člen skeptického spolku Sisyfos."Vždy, když homeopatie dosáhla nějakého vrcholu, došlo vzápětí k úpadku. Proč? Protože se ukázalo, že homeopatická léčba byla neúspěšná," připomíná.

Homeopaté se brání: "I když nebude homeopatie vědecky ověřenou metodou léčby, není to důvod pro její omezení," řekl nám homeopat Jan Matyáš. "Nežijeme ve státě, kde vládne vědecká diktatura."

Více o homeopatii.

Podle stávající legislativy mají výrobci homeopatik dvě možnosti: zaprvé mohou požádat o stejný typ registrace jako běžné léky a prokázat jejich účinnost. Ale legislativa EU uznává, že to je obtížné. Homeopatika totiž neobsahují účinné léky, a je tedy těžké prokázat jejich účinnost stejnými zdravotnickými testy jako u léčiv. (Část lékařů považuje tuto námitku za přinejmenším podivnou.)

Druhou možností je tzv. zrychlená registrace. Přípravky mohou projít zjednodušeným řízením, ve kterém se nemusí dokládat, že mají nějaký léčebný účinek. V podstatě tak jen dokazují, že nemohou škodit lidskému zdraví; musí být tak naředěné, aby obsahovaly jen stopové množství účinných látek.

Tento postup určuje § 28 českého zákona o léčivech, který jasně říká, že v tomto případě se však na obalu ani nikde jinde nemůže v souvislosti s přípravkem uvádět, proti jakým problémům, kdy a jak by se měl používat. Dnes tedy nemůžete koupit například "homeopatický přípravek proti kašli".

Co uvidí pacient

V prosinci Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o léčivech, ve které se objevuje nový paragraf (označený jako 28a). Návrh najdete zde.

Podle něj by registrované homeopatické přípravky mohly uvádět, proti jakým potížím jsou určené (tj. indikaci). Stačí k tomu poměrně málo: odkaz na nějakou homeopatickou "vědeckou" práci nebo odkaz na tradiční způsob užívání.

Jak by to vypadalo v praxi? "Na léku by bylo výslovně napsáno 'Homeopatický léčivý přípravek tradičně užívaný při určitých potížích'," říká Leona Mejzrová, zástupkyně francouzského výrobce homeopatických léků Boiron na českém trhu. Informaci, proti které nemoci by přípravky měly být určeny, by výrobci také mohli poprvé použít v reklamě.

Nové ustanovení by se týkalo jen přípravků, které se nemusí užívat pod dohledem lékaře. Jde tedy jen o banální onemocnění, od chrapotu či lehké virózy až třeba po špatné zažívání.

Je to dobře?

Homeopaté to právem považují za své vítězství. Dosavadní stav byl podle nich diskriminační: "Já se toho slova nebojím. Homeopatika jsou ze zákona považována za léky, musí splnit všechny podmínky, a pacienti by tak měli právo vědět, na co se mají používat," řekla Mejzrová.

Odkud se vzalo?

Novinka je založena na evropské legislativě (konkrétně směrnici 2001/83). Ta v článku 16.2 říká, že členský stát "může na svém území zavést nebo zachovat zvláštní pravidla pro toxikologické, farmakologické a klinické testování homeopatik ve shodě s principy a charakteristikami homeopatie, která je v tom členském státě praktikována".

Nejde tedy o přímý přenos evropské legislativy do české, ale využití možností, které ta evropská skýtá.

Jistý rozdíl tu ovšem je. Prodávaná homeopatika nemusí prokazovat úplně totéž, co běžné léky. Při registraci se u nich dnes dokazuje především neškodnost pro zdraví, nikoliv účinnost, tedy zda obsažené látky jsou účinné medicínsky. (Připomeňme, že v  případě přijetí novely by se účinnost prokazovala odkazem na tradiční použití či homeopatické články.) "Ano, to je rozdíl proti klasickým lékům," říká Leona Mejzrová a dodává: "Ale je to podobné jako u tradičních rostlinných přípravků."

Skeptikům se naopak rozhodnutí nelíbí. Hlavně proto, že kritéria pro registraci homeopatik nejsou dost striktní. Je to logické; homeopatická léčba vychází z hypotézy, kterou farmakologové považují za falešnou a kterou nelze vědecky dokázat. Homeopatický přípravek sice může u konkrétního pacienta zabrat, ovšem vědci si nemyslí, že by to bylo složením pilulky.

Skeptikové proto považují "zrovnoprávnění" homeopatických léků za značně problematické. "Velké národní lékařské společnosti a lékařské komory v USA, Anglii, Německu i jinde homeopatii jednoznačné odmítly jako metodu mylnou a neúčinnou," připomíná profesor Jiří Heřt. "Světový kongres farmakologů v roce 1992 v Itálii zaujal k homeopatii jasně negativní stanovisko právě tak jako naše Farmakologická i Farmaceutická odborná společnost. Česká lékařská společnost J. E. Purkyně vyloučila Homeopatickou společnost dnem 1. 1. 1997 ze svých řad pro nevědeckost." 

Dodávky homeopatik do českých lékáren v letech 2003 - 2012 (rok 2012 je uveden pouze do listopadových prodejů)

Homeopatie nesmí stát v cestě skutečné léčbě

"S politováním konstatujeme, že zastánci homeopatie propagují selektivní přístup k důkazním materiálům, čímž riskují, že budou mást veřejnost, média i zákonodárce," zněl zase nedávný závěr britské vládní komise pro vědu a techniku. Mezi organizacemi, které homeopatii odsoudily, je také Světová zdravotnická organizace: "Když homeopatie stojí v cestě skutečné léčbě, lidé přicházejí o životy."

Nová směrnice ovšem alespoň omezuje, že homeopatické přípravky o sobě mohou prohlašovat, že pomáhají pouze při léčbě lehkých onemocnění. Lékaři
(i někteří homeopaté) shodně varují, aby lidé v žádném případě nespoléhali na homeopatii do té míry, že by se vyhýbali operacím, chemoterapii či jiné lékařem doporučené léčbě.

Profesor Heřt se domnívá, že navržená novela je chybná: "Homeopati a bohaté farmaceutické firmy vyvíjejí vysokou lobbistickou aktivitu." Důvodem podle něj může být i malé zastoupení lékařských a přírodovědeckých profesí v Poslanecké sněmovně. "Nezbývá než věřit, že v Senátu zasedají lidé vzdělanější nebo že nakonec poslaneckou novelu moudře odmítne nově zvolený prezident."

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi jsou 3 příspěvky

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...