Homeopatie není vědecká, shodli se v Rozstřelu protivníci. Proč jí lidé věří?

  14:54aktualizováno  3. prosince 12:50
Účinnost homeopatie není podložena klinickými studiemi, říká EASAC. Přesto jde stále o velmi oblíbenou alternativní metodu u některých lékařů i pacientů. Proč? I o tom jsme v Rozstřelu mluvili s předsedou Homeopatické společnosti Janem Matyášem a šéfredaktorem Zdravotnického deníku Tomášem Cikrtem.

Expertní rada pro vědu evropských akademií vydala v září 2017 prohlášení, ve kterém shrnuje současné poznání ohledně homeopatie: „Z analýzy provedených studií vyplývá, že jakýkoli účinek homeopatických přípravků lze vysvětlit jako placebo efekt, nebo je lze přičíst špatně navržené studii, náhodě, malému vzorku nebo publikačnímu zkreslení.“

Homeopatie tedy podle vědeckého panelu nefunguje nad rámec placeba a nejedná se o účinnou léčbu. Proč tedy řada lidí homeopetii věří, když skeptici tuto metodu označují za šarlatánství?

„Homeopatie není šarlatánství,“ uvedl Jan Matyáš v odpovědi na první otázku. „To je dehonestace, má to lidem navodit dojem, že jde o úmyslný podvod.“ Podle Matyáše je homeopatie metoda, a nespočívá jen v podávání přípravků. Homeopatie není vědecky ověřená ve smyslu současného přírodovědného poznání, připouští profesionální homeopat Matyáš, který vystudoval chemii se specializací na potravinářskou problematiku. „Homeopatie hledá způsoby, jak vybudit samoozdravné síly těla.“

„Já si samozřejmě myslím, že homeopaté jsou šarlatáni. Myslíme to přeneseně. Šarlatán je ten, co nabízí něco, co není ověřené, co není podložené,“ říká Tomáš Cikrt, šéfredaktor Zdravotnického deníku a vystudovaný farmaceut.

Cikrt považuje homeopatii za podfuk, za trik podobný kouzlu iluzionisty. Homeopatům vyčítá hru se slovíčky. „My léčíme člověka, ne nemoc!“ vysvětloval Matyáš při obhajobě homeopatie. Cikrt však upozorňuje, že medicína využívá klinické studie, aby ověřila, zda nějaká metoda funguje či nefunguje. A právě proto ji lze ověřit.

Má nemoc fyzikální, nebo duchovní podstatu?

Samuel Hahnemann (1755 - 1843)

Homeopat Matyáš mluví o tom, že člověk není jen soubor fyzikálních a chemických procesů: „Pokud jsou v rovnováze vitální síly člověka, je člověk zdravý a cítí se zdravě.“  Zastává se tedy zakladatele homeopatie Samuela Hahnemanna, německého lékaře, který koncem 18. století formuloval základní principy homeopatie.

Farmaceut Cikrt namítá, že homeopaté ve svých vyjádřeních kombinují lékařské a vědecké termíny, které lze exaktně měřit, s abstraktními a spirituálními pojmy.

Cikrt nicméně uznává, že ve své době, tedy začátkem 19. století, měli homeopaté celkem pokrokový pohled na medicínu. Hahnemann podle něj patřil ve své době k humanistům a snažil se medicínu vylepšit. Principy, které tehdy postuloval, ale dnes již nemohou obstát. Věda se vyvíjí a poučuje ze svých chyb, zatímco homeopatie ustrnula. Dnes se podle něj homeopatie brání vědeckým experimentům.

„Vědecké studie obvykle dělají nehomeopaté,“ kritizuje vědce homeopat Matyáš, sám vystudovaný chemik. Podle něj nehomeopaté nebudou umět provést studii homeopatie správně.  Dodal, že homeopatie v tomto smyslu nechce být vědecká. „Lidské tělo se přece neskládá jen z materie.“ Cikrt oponoval, že medicína může pracovat s fyzickou i duševní stránkou zdraví: „Nesmí ale pracovat s šamanismem. Nesmí říci, že pomohl homeopatický lék, když ten lék takovou schopnost nemá.“

Tomáš Cikrt pochválil Matyáše za to, že uznává, že homeopatie není zdravotní službou. Ale jiní homeopaté podle něj při svých vyjádřeních nejsou tak přesní. Obzvláště příkře se vyjádřil o lékařích, kteří praktikují homeopatii a „zrazují“ tak vědecké principy.

Je homeopatie placebo?

Je homeopatie účinnější než placebo? Většina čtenářů v anketě pod Rozstřelem se domnívala, že homeopatie je právě tak účinná jako placebo.

„Úplně nejjednodušeji se dá na placebo podívat jako na tabletku, ve které nebude žádná účinná látka,“ říká Cikrt. „Ale placebo je také princip očekávání.“ Pacient očekává, že mu tabletka pomůže. Pak můžeme měřit, zda tabletka s účinnou látkou a tabletka bez účinné látky má různou účinnost. Tím lze změřit onen „placebo efekt“.

Homeopatická pilulka (ilustrační snímek)

Cikrt dodává, že placebo má efekt relativně malý a omezený. Léky, které projdou klinickými studiemi, musí mít lék výrazně účinnější, jinak jdou do koše. Homeopatie má v měřeních účinnost právě na úrovni placeba, tedy pilulky bez účinné látky.

Matyáš namítl, že homeopatie pracuje nejenom s homeopatickými přípravky, ale že pečuje o pacienta komplexně, využívá sebeozdravnou sílu lidského těla.

Homeopatie nemá nahradit lékařskou péči, shodli se oba hosté

„My neléčíme nemoci, ale člověka,“ opakuje Matyáš. „Většina lidí, kteří ke mně přichází, prošli ‚rituály‘ klasické medicíny.“ Chodí za ním pacienti se všemi možnými problémy: od drobných potíží přes psychické stavy až po onkologické potíže. Zdůrazňuje, že nedoporučuje pacientům vysazovat nějaké léky, které bere. „Nemluvím lékaři do toho, jaké léky předepisuje,“ říká Matyáš.

„To je báječný obchodní model, je bezrizikový,“ směje se Cikrt. „Ale chválím, že neradí klientům, aby vysadili léky, to je samozřejmě dobře, že berou léky dále. Vidíte, že ti slušnější homeopaté si uvědomují, že je riziko, že by pacient mohl zanedbat léčbu, a tak dává pacientovi podepsat nějakou dohodu.“ Lékaři podle něj mají ještě přísnější předpisy ohledně toho, co dodržovat.

Celý Rozstřel s Janem Matyášem a Tomášem Cikrtem:

V homeopatiku není nic materiálního

„Homeopatika z materiálního hlediska nic neobsahují,“ uznává homeopat Matyáš. Ale obsahují podle něj duchovní, informační podstatu.

Cikrt oponuje: „Když tam tedy není žádná molekula, musel byste dokázat, že je tam nějaká ta informace. Ale vy jste to nedokázal.“

„Z hlediska homeopatie nevíme, co se tam děje. My pouze pracujeme s tím, zda homeopatie funguje a zda lidé, kteří využijí služeb homeopatie, jak se jejich stav zlepšuje,“ pokračuje Matyáš. „Ve vesmíru je prý 95 % antihmoty (zřejmě myšleno temné hmoty, pozn. red.), nevíme o ní nic. Věda ještě není uzavřena.“

„Homeopatie je dvě stě let pořád stejná. Věda umí velmi dobře ukázat, že homeopatie nefunguje. Je to prokázáno i v klinických studiích. Zjistíme, že účinek homeopatik není nad rámec placeba prokazatelný,“ říká Cikrt. „Vy mluvíte o něčem mezi nebem a zemí, to vám neberu, to je krásné.“

Problém podle Cikrta nastává, když je homeopatie součástí lékařských služeb. Tedy v případě, kdy homeopatii provozují lékaři, nebo když mají homeopatické přípravky nálepky léků, přestože u nich není ověřena účinnost. „Myslím si, že by homeopatie měla být zcela odříznuta od zdravotnických služeb. Mělo by to být osobní rozhodnutí lidí, pokud chtějí jít za homeopatem a mají to rádi, tak proč ne.“

Cikrt připomíná, že v Evropské unii mají homeopatika často nálepku „léky“, přestože se u nich neověřuje účinnost (více o registraci homeopatických přípravků). „Myslím si, že by bylo správné, aby homeopatie byla vyřazena ze zdravotní služeb. I země, které měly hrazenu homeopatii z veřejných prostředků, od toho ustupují, právě ve světle vědeckých důkazů,“ připomíná Cikrt. „Měla by to být záležitost svobodného rozhodnutí lidí, kteří přijdou tady za panem inženýrem (ukazuje na Ing. Matyáše, pozn. red.), který jim bude povídat o vitální síle. Umí to hezky. A kdo to potřebuje a pomůže mu to, nemám nic proti.“

„Homeopatie není hrazena ze zdravotního pojištění a je to tak asi v pořádku,“ řekl homeopat Matyáš. „Shodneme se na tom, že je medicína lege artis, na ní je nějaké veřejné pojištění a když zkolabuju a přijede záchranka, platí se to z toho. To je nějaký ten společný základ a je to naprosto v pořádku,“ uznává Matyáš. „Lidé k homeopatům nadále chodí, když jim klasická medicína nepomohla.“ Připomíná, že pokud klient rozumí, že je to nevědecká metoda, tak mohou homeopatii používat i lékaři. „Klient podepíše, že je to na jeho žádost, tak ten lékař to smí dělat, ačkoli je to nevědecké.“

Jan Matyáš rovněž v Rozstřelu zmínil (a dodatečně redakci zaslal) návrh, který rozeslal poslancům. Navrhuje, aby homeopatické přípravky nepatřily mezi léčiva vydávaná na lékařský předpis. „Má zamezit paradoxní situaci, kdy některé homeopatické léky jsou u nás na recept či lékařský předpis,“ uvedl Matyáš. „Nikde jinde to tak není.“

„Homeopatika nemají v lékařství co dělat. Ani na recept, ani bez receptu,“ zdůrazňuje Cikrt. „Není naším problémem regulovat léčitele. Naším problémem je, že homeopatii dávají význam lékaři, kteří ji praktikují. To je třeba vyčistit. Homeopatie by měla zůstat homeopatům, kouzelníkům.“

Farmaceut Cikrt ochutnal homeopatika, ale u homeopata nebyl. Homeopat Matyáš sice sám bere výhradně homeopatika, ale nikomu klasickou léčbu nevymlouvá.

Racionální diskuze o homeopaticích on-line

Vyzkoušejte diskuzní platformu, která se snaží o přehlednou a férovou argumentaci

Vytvořili jsme diskuzi o homeopatické léčbě na platformě Kialo, která je vhodná pro debaty, kde proti sobě stojí řada argumentů a protiargumentů. Platforma umožňuje přehlednou prezentaci těchto argumentů a strukturovanou diskuzi o podpůrných tezích. Zároveň brání duplikaci a tím diskuzi zpřehledňuje. Můžete také hlasovat o tom, jak jsou jednotlivé argumenty důležité a podívat se, jak hlasovali ostatní.

Diskuzi může kdokoli prohlížet. Pokud se chcete zapojit do diskuze, můžete využít tuto pozvánku.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili upřesnění některých citací z Rozstřelu, rozšířili informace o diskutérech a doplnili informaci o návrhu zákona. Doplnili jsme upřesnění do některých citací. Doplnili jsme odkaz na vyjádření EASAC.

Fungují homeopatické přípravky při léčbě pacienta?

celkem hlasů: 2918
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 5. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

Nejčtenější

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

Parní lokomotivy s budkou na přídi nepůsobily uklidňujícím dojmem

Parní lokomotivy se stavěly i s kabinou vpředu. Výhodou byl výtečný výhled strojvedoucího, to se s klasikou vůbec nedalo srovnat. Druhá zásadní výhoda přicházela ke slovu při jízdě v dlouhých...

Apple uvedl „tekuté sklo“, zcela mění design systému pro všechna zařízení

Technologický gigant Apple se rozhodl zcela přepracovat vizáž operačního systému pro všechna svá zařízení. Je to největší změna designu od roku 2013, kdy byl představen systém iOS 7. Soustředí se na...

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

Slavná letadlová loď Enterprise jde do šrotu. Bude to náročná operace

Osud nejstarší americké letadlové lodě s jaderným pohonem je definitivně zpečetěn. Námořnictvo podepsalo kontrakt na její demontáž. Část recyklované ocele skončí v novém plavidle stejného jména.

Kdy sopka vybuchne znovu? Červnová erupce Etny ukázala, že stromy napovědí

Premium

Pozoruhodný objev: krátce před erupcí vulkánu bývá listí na okolních stromech zelenější než obvykle. Vegetace v okolí sopek se proto bude hlídat z vesmíru. Sopky jsou fascinující. Nespoutané a...

16. června 2025

Před sto lety vznikl tábor Artěk, pionýrská legenda na Krymu

16. června 1925 se na Krymu otevřel první sovětský pionýrský tábor Artěk. Zdravotní zařízení pro děti nemocné tuberkulózou se postupně proměnilo v prestižní rekreační centrum mládeže, kam jezdily...

16. června 2025

Videochat dostává novou, ale drahou dimenzi. „Přenese“ vás do místnosti

Nepotřebujete žádné brýle s virtuální nebo rozšířenou realitou ani sluchátka, abyste měli pocit, že člověk s nímž komunikujete, opravdu sedí na druhém konci stolu. Zařízení HP Dimension s Google Beam...

16. června 2025

Firma shání legendární stíhačky Phantom. Chce je používat k vypouštění družic

Potřebujete dostat nějaký drobný náklad na nízkou oběžnou dráhu Země? Brzo se budete moci obrátit na americkou společnost Starfighters International. Chce nakoupit flotilu legendárních námořních...

16. června 2025

Když kus Slunce spadne na zem. Vševěd ví o kráterech po dopadu meteoritů

Premium

Bylo pozdní jaro, tak roku 66 500 000 př. n. l. plus minus milion let. Z ničeho nic se nad místy, kterým dnes říkáme Severní Amerika, objevila obří ohnivá koule. Dinosauři se nestačili ani ohlédnout,...

15. června 2025

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

15. června 2025  9:20

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

15. června 2025

Móda mezi šrapnely. Pro materiál na zákopový prsten někdy riskovali i život

Z hlediska vojenských dějin lze o prstenech říci, že se jedná o ozdobu historicky pevně spojenou s prostředím armády. Podle řecké mytologie byl prvním nositelem prstenu bájný Prométheus a...

14. června 2025

Příběh mého modelu: Svítily mu oči. MiG-21 byl pro pilota překvapením

Soutěž

Přinášíme vám první příběh z naší letní modelářské soutěže. Modelář Aleš Růženec se s námi podělil o okolnosti vzniku svého modelu letounu MiG-21. Brzy se můžete těšit na další příspěvky čtenářů do...

14. června 2025

AI udělala chybu za miliardu dolarů. Zapamatovala si celé knihy. Hrozí soud

Velké jazykové modely na pozadí všelijakých chatbotů se často učí na datech chráněných autorských zákonem. Podle svých vývojářů se pohybují v mezích zákona. Umělá inteligence totiž z absorbovaného...

13. června 2025  9:42,  aktualizováno  9:42

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Slavný konstruktér vytvořil unikátní sluchátka, zvuk ovlivníte boltci

Vyzkoušeli jsme první „open-around ear“ sluchátka na trhu. Slibují neslýchané podání hudebního prostoru a pocit, jako by zdroj zvuku stál přímo před posluchačem. Podařilo se, nebo se na inovativní...

13. června 2025

Oficiální aerotaxi olympiády 2028 zařídí stroj s podivnými vrtulemi

Pod pojmem aerotaxi si v současnosti představíme nejspíš běžné vrtulníky, které dopraví člověka z jednoho místa ve městě na druhé. Stále víc ale chtějí do této oblasti proniknout nové koncepty. Jeden...

13. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.