Jeden z pískomilů určených pro let v lodi Bion-M1

Jeden z pískomilů určených pro let v lodi Bion-M1 | foto: IMBP, Oleg Bološin

Většina hlodavců na ruské kosmické lodi nepřežila. Let však byl úspěšný

  • 9
Na Zemi se po měsíci vrátil "zvěřinec" na palubě ruské družice Biom-M. Jeden experiment selhal, ovšem jinak prý let proběhl úspěšně.

Let, který začal rvačkou několika členů zvířecí posádky, neskončil úplně špatně. Většina myší a pískomilů, které ruští vědci 19. dubna poslali na měsíc trvající let po oběžné dráze, pobyt na orbitě nepřežila. Ale jinak bylo obnovení programu Bion ze 70. až 80. let v podstatě úspěšné.

Loď Bion-M1 se vrátila v neděli našeho času. Na palubě se nacházely desítky myší, pískomilů, gekonů a hlemýžďů a také kolonie mikroorganismů, jikry či kolekce rostlin a semen.

Většina experimentů dopadla dobře, jen většina ze 45 myší a všech osm pískomilů a rybiček na palubě cestu nepřežilo. Příčinou bylo selhání zařízení jednoho z experimentů (nejspíše experimentu Kontur-BM), řekl agentuře Interfax Vladimír Syčev z Institutu lékařsko-biologických problémů, který let připravoval.

Za úspěch lze podle něj považovat, že ostatní organismy na palubě přežily a šlo o selhání jediného experimentu. I úhyn části myší podle Syčeva vědci očekávali. Zpráva už ovšem neříká, jaké měly být příčiny. O čas nešlo, myši žijí přes rok, takže stářím během měsíc trvající výpravy zemřít nemohly. Možná vzájemná agrese, nebo jednoduše stres.

Vědci poslali zvířata na oběžnou dráhu v rámci zkoumání účinků kosmického záření na živé organismy. Zvířecí kosmonauty chtěli porovnat s jejich příbuznými, kteří uplynulé čtyři týdny strávili v pozemské laboratoři, a zjistit například rozdíly ve vývoji tkání, nervového systému či kostí. Výsledky by měly posloužit při přípravě dlouhodobých pobytů lidských posádek ve vesmíru, například při cestě na Mars.

Kvůli živému nákladu na palubě Bion-M proběhlo vztyčování rakety až večer před startem namísto obvyklých 72 hodin před ním.

Doprava Sojuzu s lodí Bion-M na odpalovací rampu v Bajkonuru

Ruský program Bion (odvozeno od "biologičeskij sputnik" čili biologický satelit) už je starý několik desetiletí. První živočichové se v jeho rámci podívali do vesmíru v roce 1973 (tehdy se satelity nazývaly ještě Kosmos, název Bion nesou až od roku 1986, ale šlo o pokračování programu). Do roku 1997 vzlétlo 12 satelitů, na jejichž palubách bylo v součtu 40 živočišných druhů, včetně primátů.

Po nucené pauze, dané nedostatkem finančních prostředků, byl program znovu obnoven. Má probíhat na lodích označovaných Bion-M ("modernizovaný"), které umožňují především prodloužení letu až na šest měsíců. Zatím schváleny tři mise, na které už by měly být vyčleněny i peníze.

Oprava: Původní článek chybně uváděl, že na palubě byli čolci. Ve skutečnost se jednalo o gekony.

,